Infekcje dróg moczowych: profilaktyka, leczenie

Poza odpowiednim działaniem, które pozwala utrzymywać nasze organy wewnętrzne w dobrej kondycji, bardzo ważne jest spożywanie odpowiedniej ilości wody. Takie działanie pozwala naszemu organizmowi wraz z moczem wydalać toksyny, a także zapobiega rozmnażaniu się bakterii.
Infekcje dróg moczowych: profilaktyka, leczenie
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Infekcje dróg moczowych mogą nam sprawić kłopot, pojawiając się praktycznie w każdej chwili naszego życia. Problem, jakim są infekcje może dotyczyć różnych części naszych dróg moczowych, jak na przykład pęcherza, moczowodów, nerek czy cewki moczowej.

Zazwyczaj infekcje dróg moczowych zaczynają się od tego, że do cewki moczowej dostają się bakterie, a następnie wędrują do pęcherza. Ten przykry problem dotyczy w większej mierze kobiet niż mężczyzn, jako że u kobiet cewka moczowa jest znacznie krótsza i znajduje się bliżej odbytu.

Najważniejszym celem tego artykułu jest wskazanie sposobów zapobiegania, a także strategii postępowania, gdy infekcje dróg moczowych staną się również naszym problemem.

Pierwsze symptomy wskazujące na możliwe infekcje

Wspomniany problem nie zawsze atakuje cały układ dróg moczowych na raz. Zanim infekcja dotrze do nerek czy innych znajdujących się znacznie głębiej organów naszego ciała, znajduje swoje ognisko zapalne w jednym miejscu. Oto niektóre symptomy świadczące o możliwej infekcji:

  • Mętny mocz, w którym może pojawić się krew.
  • Mocz o bardzo intensywnym kolorze.
  • Lekkie podwyższenie temperatury naszego ciała (u niektórych osób gorączka może wcale nie wystąpić).
  • Piekący ból w trakcie oddawania moczu.
  • Uczucie parcia w okolicach podbrzusza, bądź ból, który może się pojawić w krzyżowej części pleców.
  • Wielokrotnie powtarzająca się potrzeba oddawania moczu.
Infekcja dróg moczowych

Oznaki wskazujące, że infekcja się rozprzestrzenia, zwłaszcza do nerek

  • Uczucie zimna i niekontrolowane dreszcze.
  • Nocne pocenie się.
  • Uczucie zmęczenia.
  • Gorączka przekraczająca 38° C.
  • Ból pleców i okolic łonowych.
  • Czerwonawy odcień skóry.
  • Poczucie zagubienia i zmienny nastrój (dotyczy zazwyczaj osób w podeszłym wieku).
  • Uczucie nudności i wymioty.
  • Bardzo silny ból brzucha.

Infekcje dróg moczowych – czynniki zwiększające ryzyko występowania

  • Występowanie cukrzycy.
  • Choroba Alzheimera i demencja (dotyczy osób w podeszłym wieku).
  • Problemy z opróżnianiem pęcherza do końca.
  • Nietrzymanie kału.
  • Powiększony gruczoł prostaty, zwężenie cewki moczowej lub inny czynnik ograniczający zwyczajny przepływ moczu.
  • Długie okresy bezruchu, podczas których jesteśmy pozbawieni aktywności fizycznej.
  • Okres ciąży.

Infekcje dróg moczowych – profilaktyka

Zawsze, kiedy słyszymy o jakiejś chorobie lub zaburzeniu, która mogłaby nas dotknąć, staramy się robić wszystko, co w naszej mocy, by nas chronić. Nie inaczej robimy, gdy chodzi o infekcje dróg moczowych. Zachęcamy Cię, byś z uwagą przeanalizowała następujące zalecenia, które mogą się okazać pomocne.

Dbaj o higienę okolic intymnych

Pamiętaj, by przy utrzymywaniu higieny intymnej, przemywać okolice sromu w odpowiednim kierunku. Wykonuj ruchy od przedniej do tylnej części okolic intymnych, aby uniknąć przeniesienia bakterii z okolic odbytu w pobliże cewki moczowej.

Przeczytaj również: Domowe mydło do higieny intymnej

Spożywaj odpowiednią ilość płynów

Mężczyzna pije wodę.

Spożywanie odpowiedniej ilości płynów, a zwłaszcza wody, wspomaga oddawanie moczu, a to z kolei przyczynia się do zapobiegania rozmnażania się bakterii.

Opróżniaj pęcherz

Bardzo ważne jest, by przy okazji oddawania moczu zupełnie opróżniać pęcherz.

Gdy dochodzi do sytuacji, w której pęcherz nie został opróżniony, stwarza to idealne warunki dla rozwoju mikroorganizmów znajdujących się w tej części ciała. To z kolei powoduje, że stajemy się bardziej podatni na infekcje.

Oddawaj mocz przed i po współżyciu

Podczas odbywania stosunku seksualnego, wiele mikroorganizmów wykorzystuje okazję, aby przedostać się do Twojej cewki moczowej. Oddawanie moczu tuż po współżyciu jest bardzo dobrym sposobem na szybkie pozbycie się ich z Twojego organizmu.

Unikaj używania środków plemnikobójczych

Środki plemnikobójcze bardzo negatywnie oddziałują na poziom pH w okolicach intymnych. Ten sposób zapobiegania ciąży jest również przyczyną wielu powikłań, których można uniknąć, używając innych metod antykoncepcji.

Infekcje dróg moczowych – domowe sposoby leczenia

Istnienie wielu chorób i problemów zdrowotnych jest przytłaczające. Pamiętaj jednak: istnieją domowe sposoby rozwiązywania takich problemów. Jednak zachowaj ostrożność! Domowe sposoby leczenia mogą się okazać skuteczne wtedy, gdy infekcja została wcześnie wykryta, praktycznie tuż po pojawieniu się.

W innych przypadkach, gdy infekcja dróg moczowych jest już bardziej zaawansowana, jest już zbyt późno na stosowanie domowych sposobów leczenia. W takim przypadku bezzwłocznie udaj się do profesjonalisty, bądź zaufanego lekarza.

W dalszej części tego artykułu znajdziesz pomocne i pomocne wskazówki – domowe rozwiązania tego powszechnego problemu, który czasem dotyka każdą z nas.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona na infekcje dróg moczowych

Kiedy zaczynasz odczuwać pierwsze symptomy pojawiającej się infekcji dróg moczowych, przygotuj proste lekarstwo. W 125 ml wody należy rozpuścić ¼ łyżeczki sody oczyszczonej. Najpierw wypij dwie szklanki wody, a następnie przygotowany wcześniej roztwór z sodą oczyszczoną.

Spożywaj odpowiednią ilość wody

Woda działa oczyszczająco na nasz organizm. Gdy więc odczuwasz, że dopada Cię infekcja dróg moczowych, codziennie spożywaj duże ilości wody. W ten sposób wydalisz więcej mikroorganizmów, udrażniając tym samym drogi moczowe.

Sok z żurawiny

Badania dowodzą, że sok z żurawiny przyczynia się do tego, że bakterie nie przywierają do ścianek naszego układu trawiennego, dzięki czemu zostają łatwiej wydalone z organizmu.

Mleczko kokosowe

Stosowanie mleczka kokosowego przyczynia się do eliminowania zanieczyszczeń zalegających w nerkach. Z innej strony olej kokosowy znany jest ze swych właściwości bakteriobójczych, potrafi nawet wyeliminować bakterie E. coli, nawet gdy jest uodporniona na antybiotyk.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.