Irygacja pochwy - uważaj na związane z nią ryzyko!

Choć mogłoby się wydawać, że irygacja pochwy jest dla nas dodatkowym sposobem na zachowanie higieny osobistej, faktem jest, że usuwa ona naszą naturalną barierę ochronną pochwy. Co więcej, może ona być szkodliwa dla naszego zdrowia.
Irygacja pochwy - uważaj na związane z nią ryzyko!
Raquel Aldana

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Raquel Aldana.

Ostatnia aktualizacja: 26 stycznia, 2023

Istnieje wiele badań dowodzących, iż irygacja pochwy jest ściśle powiązana z występowaniem infekcji, stanów zapalnych, a nawet ciąży pozamacicznej.

Według niektórych specjalistów irygacja pochwy ma wpływ na wzrost liczby przypadków raka szyjki macicy, zmniejszenie płodności, zwiększenie ryzyka zarażenia wirusem HIV i zapadnięcia na inne choroby przenoszone drogą płciową.

Bazując na tych odkryciach, badacze zrobili jeszcze jeden krok do przodu i twierdzą, że praktyka ta może mieć wpływ nawet na występowanie raka szyjki macicy. Podają nawet liczbę, twierdząc, że irygacja pochwy zwiększa ryzyko dwukrotnie.

Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej.

“Sister Study”, badanie które dokonało odkrycia

Hasłem tego projektu na temat zdrowia kobiet było “Kobiety kobietom, siostry siostrom – dążmy ku zmianom”. To właśnie dzięki Sister Study dokonano odkryć niezwykle ważnych w zwalczaniu przyczyn raka jajnika.

Całość badania jest doprawdy fascynująca, ponieważ składa się z rozmaitych i wielopłaszczyznowych linii badawczych. Rzuca ono więcej światła na kwestię zdrowia kobiet, poświęcając uwagę rozmaitym zaburzeniom oraz metodom ich zapobiegania.

Woda leci z prysznica

Rezultaty badań, które trwały od roku 2003 i zostały przeprowadzone na 41 000 kobiet z USA i Puerto Rico, opublikowano w czasopiśmie naukowym “Epidemiology”. Wszystkie kobiety objęte badaniami miały od 35 do 74 lat i co najmniej jedna z ich sióstr chorowała na raka piersi.

Do lipca 2014 roku wykryto 154 przypadki raka jajnika. Liczba jednak podwoiła się, gdy do badań dołączono kobiety, dla których irygacja pochwy była codziennym zwyczajem.

Zainteresowani tymi wynikam naukowcy i badacze odseparowali przypadki kobiet, u których nie występował gen raka piersi. Pozwoliło to na wyraźne wykazanie związku raka jajnika i irygacji pochwy.

Masz ochotę dowiedzieć się więcej? Przeczytaj również: Torbiel jajnika – profilaktyka i wykrywanie

Irygacja pochwy – czym jest?

Zabieg wykonuje się na bazie mieszanki rozmaitych substancji znanych ze swoich właściwości antyseptycznych oraz substancji zapachowych mających na celu odświeżenie pochwy i wyczyszczenie jej.

Irygacja pochwy może przebiegać w rozmaity sposób. Zazwyczaj środki do płukania kupuje się razem ze specjalnymi przyrządami mającymi na celu wpompowanie płynu do wewnętrznych części kobiecych narządów intymnych. Inną opcją jest po prostu umieszczenie w obszarze intymnym silnego strumienia wody.

Kobieta z infekcją intymną

Trzeba wiedzieć, że nasza pochwa ma zdolność samodzielnego oczyszczania się. Jako kobiety jednak mamy w zwyczaju używać dużych ilości wody w trakcie podmywania się. Chętnie sięgamy również po rozmaite środki chemiczne do higieny intymnej – nie brak ich w żadnej aptece i supermarkecie.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Infekcje pochwy – 9 kroków, by ich uniknąć

Choć bardzo wyraźnie odradza się irygacje pochwy, środki do ich wykonania są tak łatwo dostępne, że wiele kobiet decyduje się na nie bez konsultacji z lekarzem specjalistą, kupując niezbędne przyrządy w aptece lub w supermarkecie.

Choć irygacja pochwy może stać się dla nas źródłem uczucia świeżości i przyjemnej czystości w okolicach intymnych, trzeba wiedzieć, że zaburza ona naturalne pH pochwy, co niszczy równowagę okolic intymnych.

Według badań może to doprowadzić między innymi do:

  • Zwiększonego namnażania się szkodliwych bakterii i drobnoustrojów;
  • Infekcji pochwy i okolic intymnych;
  • Przenoszenia bakterii z pochwy do macicy, jajowodów a nawet jajników;
  • Rozwoju raka jajnika.
Higiena intymna - irygacja pochwy

Podczas gdy lekarze i specjaliści odradzają irygację pochwy, wiele kobiet nadal się na nią decyduje. Myślimy, że jest to sposób na zachowanie lepszej higieny intymnej. Dlatego też należy podjąć zdecydowane kroki mające na celu zaprzestanie tej praktyki.

Irygacja pochwy – czym ją zastąpić?

Bardzo niepokojąca jest liczba kobiet decydujących się na częstą irygację pochwy mimo zaleceń znawców i badaczy tematu. 

Pokazuje to, że istnieje wiele powodów, dla których odczuwamy potrzebę stosowania tego rodzaju higieny intymnej. Czasami trudno nam uwierzyć, że produkt dostępny w aptece może nam wyrządzić jakąkolwiek szkodę.

Poniżej jednak prezentujemy Ci środki zapobiegawcze, jakie mogłabyś podjąć, żeby zaprzestać irygacji pochwy:

  • Warto dowiedzieć się, dlaczego naukowcy uważają tę praktykę za niepotrzebną i niezdrową.
  • Staraj się unikać wykonywania płukanek i irygacji pochwy bez wyraźnego zalecenia lekarza specjalisty lub ginekologa.
  • Codziennie zakładaj czystą bieliznę.
  • Dbaj o zdrowe odżywianie i o dobry stan zdrowia.
  • Pozwól, żeby pochwa oczyszczała się sama w sposób naturalny, nie wprowadzając do niej nic, nawet jeśli byłaby to tylko woda.
  • Czyść zewnętrzne okolice pochwy używając letniej wody i bezzapachowych, delikatnych mydeł.
  • Choć dbanie o higienę osobistą jest bardzo ważne, pamiętaj, że nie należy myć się częściej niż raz dziennie. A już na pewno nie za każdym razem, gdy oddajesz mocz. Wystarczy, że osuszysz okolice intymne papierem.

Informacja dla Czytelniczek: Poruszona przez nas kwestia jest niezwykle ważna dla zdrowia a nawet życia kobiet. Należy jednak pamiętać, że omówione odkrycia naukowe mają na celu rzucenie więcej światła na kwestię zdrowia kobiet i zdrowia ogólnego.

Nie należy zapominać, że w razie jakichkolwiek wątpliwości bądź niepokojących objawów trzeba możliwie jak najszybciej skontaktować się z lekarzem ginekologiem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.