Jak pozbyć się kurzych łapek?

Jak pozbyć się kurzych łapek?
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Zmarszczki, które pojawiają się w okolicach naszych oczu i są najbardziej widoczne kiedy przymykamy oczy noszą miano tak zwanych kurzych łapek. Jak powstają, jak możemy uniknąć lub zmniejszyć widoczność kurzych łapek? W dalszej części artykułu odpowiemy na te pytania, wskażemy też zabiegi i naturalne lekarstwa, które pomogą ci zadbać o zdrowie, co zaowocuje pięknem zewnętrznym i pomoże uniknąć tych nieestetycznych zmarszczek jakimi są kurze łapki.

Marszczenie skóry wokół oczu przyczynia się do powstawania kurzych łapek!

Kurze łapki powstają są następstwie napinania skóry w okolicy naszych oczu. Jeżeli się dokładnie przyjrzymy, zauważymy, że często przyglądając się przedmiotom przymykamy delikatnie nasze oczy, sprawia to, że nasz wzrok się wyostrza, ale w tym samym czasie przyczynia się to do powstawania kurzych łapek. Nawyk przymykania oczu pogłębia się z czasem, zwłaszcza jeżeli zaczynamy cierpieć na krótkowzroczność lub dalekowzroczność i wzbraniamy się przed pójściem do okulisty lub używaniem okularów. Dlatego też w pierwszej kolejności zaleca się wizytę u specjalisty i zbadanie wzroku, a także wykonywanie ćwiczeń na rozluźnienie mięśni wokół oczu. Niestety nawyk mrużenia oczu jest trudny do wyeliminowania, często robimy to nie zdając sobie z tego sprawy. Jak zatem zrelaksować nasze oczy?

  • Kilka razy dziennie powinniśmy przemywać oczy zimną wodą, poprawi to natychmiast krążenie w okolicach oczu.
  • Codziennie wykonujmy delikatny masaż skóry wokół oczu. Począwszy od wewnętrznej nasady brwi, naciskamy delikatnie skórę kreśląc okręgi i podążając ścieżką wokół brwi, następnie kierując się w dół, wokół oczu, i wracając w to samo miejsce.
  • W ciągu dnia, zwłaszcza kiedy spędzamy wiele godzin przed komputerem, powinniśmy wykonać ćwiczenie, które nazywa się palming. Jest to technika relaksacyjna oczu, która polega na potarciu dłoni o dłoń w celu ich rozgrzania i nałożenie wewnętrznych części dłoni na oczy, w celu ich całkowitego zasłonięcia. Ćwiczenie powinno trwać kilka minut, po jego wykonaniu zauważymy, że mięśnie wokół oczu są zrelaksowane, a nasz wzrok po otworzeniu oczu jest ostrzejszy i wyraźniejszy.
  • Na koniec ostatnie ćwiczenie. Polega ono na szczelnym zamknięciu oczu i zrelaksowaniu się, pamiętajmy o spokojnym i głębokim oddechu.

Osłabiona wątroba sprzyja powstawaniu kurzych łapek

Drugą przyczyną pojawiania się kurzych łapek jest osłabiona wątroba. Co powoduje ten problem?

  • Zła dieta, bogata w niezdrowe tłuszcze, przetworzoną żywność, konserwanty, itp.
  • Używki, takie jak tytoń czy alkohol.
  • Negatywne emocje takie jak gniew.

Jak należy leczyć osłabioną wątrobę?

  • Zdecydować się na dietę bogatą w owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, orzechy i nasiona.
  • Pić napary z ostropestu, boldo, mniszka lekarskiego i karczocha.
  • Brać udział w działaniach lub terapiach, które mają na celu przywrócenie równowagi emocjonalnej.
  • Przed pójściem spać umieścić termofor w dolnej, prawej części brzucha, wpłynie to pozytywnie na naszą wątrobę.

Brak krzemu przyczynia się do powstawania kurzych łapek

Od 40-tego roku życia nasz organizm traci coraz więcej krzemu, minerału niezbędnego do powstawania tkanek naszej skóry, włosów, paznokci, itd. Dlatego też zaleca się zażywanie suplementu diety w postaci płynnego krzemu organicznego, który pod tą postacią jest lepiej przyswajany przez organizm.

Również możemy pić napar ze skrzypu polnego, rośliny leczniczej bogatej w krzem, która również zapobiega zatrzymywania płynów i odżywia nasz organizm.

Pielęgnacja okolicy oczu

Wreszcie musimy wspomnieć o tym, że niezbędne jest stosowanie delikatnych kosmetyków pielęgnacyjnych w okolicy oczu, najlepiej na bazie naturalnych i ekologicznych składników. Oczywiście możemy też skorzystać ze składników, które mamy w domu i są dużo bardziej ekonomiczne. Ponieważ jest to bardzo delikatny obszar twarzy, zaleca się stosowanie codziennie, zarówno rano jak i wieczorem, olejku z dzikiej róży lub olejku arganowego, które sprawdzają się idealnie do skóry suchej lub dojrzałej oraz na zmarszczki. Do wybranego przez siebie olejku, możesz dodać kilka kropel olejku geraniowego, który pomaga zregenerować skórę.

4#olejek-kurzych-łapek.jpg

Oprócz głębokiego odżywiania skóry w okolicy oczu, możesz stosować jeden z trzech środków, które pomogą odprężyć się skórze:

  • Plasterki świeżego ogórka.
  • Plasterki surowego ziemniaka.
  • Woreczki z rumiankiem, które zostały już zaparzone, a później przechowywane w zamrażarce.

Zdjęcia dzięki uprzejmości MyTudut, nothingtosay i veganbakingnet.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • León, Blanca. “La cola de caballo (Equisetum, Equisetaceae) comercializada y exportada del Perú.” Revista Peruana de Biología 19.3 (2012): 345-346.
  • López, Jorge H., and J. Jauregui. “Fisiología del envejecimiento.” Bogotá: Impreandes Presencia (1998).
  • Musso, Carlos G., and Paula A. Enz. “Hígado, hombre y cultura.” Rev. Hosp. Ital. B. Aires (2004) 28.2 (2008): 91-92.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.