Jak szybko wyleczyć jęczmień?

Co tam wyskoczyło na twoim lewym oku? Budzisz się rano z jakimś dziwnym uczuciem dyskomfortu, patrzysz w lustro i twój cały świat wywraca się do góry nogami. Akurat dzisiaj masz bardzo ważne spotkanie, a twoje ciało odwraca się przeciwko tobie. Masz jęczmień, wygląda strasznie, jak gdybyś wdała się w bitwę ubiegłej nocy. Ale, nie martw się. Poniższy artykuł nauczy cię, jak szybko poradzić sobie z jęczmieniem.

Jakie są przyczyny powstawania jęczmienia?

Jęczmień tworzy się w wyniku stanu zapalnego gruczołów łojowych, usytuowanych przy podstawie rzęs i powiek. Jego najczęstszą przyczyną jest rozprzestrzenianie się bakterii Streptococcus aureus (gronkowca), choć inne patogeny mogą być również w to zaangażowane. Zapalenie powiek może być także spowodowane przewlekłym zapaleniem oka, zmianami hormonalnymi lub stresem. Proces gojenia i wysuszenia jęczmienia może trwać do 20 dni. Mimo tego, że jęczmień nie jest poważnym schorzeniem, może on być bardzo bolesny i wyglądać mało atrakcyjnie dla oka. Jeśli problem będzie się powtarzał przez dłuższy niż opisano okres czasu, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Teraz dowiesz się jakie są podstawowe objawy jęczmienia, tak, byś mógł je rozpoznać natychmiast:

 1. Wrażliwość na światło.
 2. Wyraźny dyskomfort podczas mrugania.
 3. Zaczerwienienie w miejscu przyszłego jęczmienia.
 4. Uczucie świądu, palenia, pieczenie i ból w podrażnionym miejscu.
 5. Tzw. „rozmyte oczy”
 6. Czujesz się, jakbyś miała piasek w oku.
 7. Obrzęk powiek.
 8. Częste łzawienie oczu.
 9. Śluzowa wydzielina z chorego oka.
 10. Niewyraźne widzenie.
 11. Pojawienie się małej, żółtej lub czerwonej kropki (wyglądem przypominającej dojrzałego pryszcza).

Kolejny krok, to rozpoznanie jakiego rodzaju jęczmień posiadasz. Jest to proste, ponieważ jest to związane z obszarem na powiece, w którym pojawił się jęczmień. Możesz mieć do czynienia z:

Zewnętrznym jęczmieniem

Czerwony stan zapalny na granicy powiek, posiada zazwyczaj żółtą główkę, podobną do pryszcza. Ma tendencję do samoistnego, spontanicznego pękania. Szybko się goi.

Wewnętrzny jęczmień lub gradówka

Jest to ropień, położony z dala od granicy powieki. Zwykle to czerwony punkcik, podobny do pryszcza. Potrzeba więcej czasu, by ten rodzaj jęczmienia pękł i się zagoił. Jeśli nie widać żadnych, pozytywnych zmian w czasie do 10 dni, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Bardzo rzadko zdarzają się przypadki, gdy jęczmień nie pęka, a zamiast tego konsekwentnie odkłada utwardzane kuleczki tłuszczu, które należy usunąć chirurgicznie lub naciąć i opróżnić za pomocą skalpela. Mało prawdopodobne, byś miał do czynienia z tak skrajną sytuacją, dlatego zacznijmy od pozbycia się bólu i stanu zapalnego. Oto 10 zabiegów, które pomogą ci pozbyć się jęczmienia.

Wstępne ostrzeżenie

Pamiętaj, że jęczmień pojawia się zazwyczaj jako odpowiedź na rozprzestrzenianie się bakterii, więc:

 • nie dotykaj, nie wyciskaj, nie pocieraj, nie szczyp, nie próbuj pozbyć się go poprzez kontakt ze skórą. W ten sposób możesz rozprzestrzenić infekcję, uszkodzić kanaliki łzowe lub nawet całe oko.
 • zwiększ dbałość o higienę, utrzymuj zarażone miejsce w czystości, by zapobiec infekcjom.
 • Nie stosuj makijażu, do momentu, aż oko nie zostanie całkowicie wyleczone.
 • Unikaj stosowania soczewek kontaktowych. Bakteria może zagnieździć się w soczewce i zarazić zdrowe oko.
 • Oczy są bezpośrednio związane z układem limfatycznym i układem krążenia, dlatego zaleca się konsultację z lekarzem przed użyciem jakichkolwiek leków. Może to mieć wpływ na strukturę oka i samego widzenia.

zatem, jak mogę szybko wyleczyć jęczmień?

Istnieje kilka naturalnych zabiegów, które łagodzą objawy i sprawiają, że jęczmień znika. Należy pamiętać jednak, że jeśli stan zapalny i zaczerwienienie rozprzestrzenia się na inne obszary twarzy, lub też trwa zbyt długo, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Zgodnie z obietnicą, poniżej znajdziesz 10 sposobów na szybkie pozbycie się jęczmienia. Oto one:

Zabieg #1: Ciepła woda

4#:ogórek.jpg

Ogórek wykazuje orzeźwiające i ściągające właściwości. Jest niesamowicie przydatny do masek i jako środek zwalczający jęczmień. Pokrój ogórek, kawałki połóż na chorym obszarze. Zabieg ten łagodzi zapalenie i uśmierza ból.

Pamiętaj…

Dzieci znacznie częściej niż dorośli cierpią z powodu często pojawiającego się jęczmienia. Przy leczeniach tego typu, należy zawsze kontaktować się z lekarzem. Nawet, jeśli teraz wiesz już jak szybko wyeliminować to schorzenie przy użyciu zabiegów proponowanych w tym artykule. Zawsze miej na uwadze, że profilaktyka to podstawa zdrowia: dbaj o czystość swoich rąk i unikaj ich kontaktu z oczami. Nie należy używać substancji podrażniających oczy. Mam nadzieję, że rady zawarte w powyższym artykule okażą się dla ciebie pomocne.