Jaki chleb jest najzdrowszy? kilka wskazówek

Dobra dieta powinna być zawsze zróżnicowana, a chleb – ten najzdrowszy i najlepszy – przyniesie Ci wiele korzyści. Spójrzmy na najważniejsze aspekty.
Jaki chleb jest najzdrowszy? kilka wskazówek
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Chleb i zboża są istotną częścią zdrowej i zbilansowanej diety. Wiele osób decyduje się wyeliminować je z diety w celu utraty wagi, jednak dietetycy twierdzą, że nie jest to wskazane ani prawidłowe. Chleb dostarcza organizmowi błonnika i węglowodanów, które są dla niego niezbędne.

Poniżej dowiesz się jaki rodzaj chleba jest najlepszy i nauczysz się spożywać go w sposób zrównoważony.

Niektóre diety odchudzające wymagają od Ciebie rezygnacji z pokarmów, które są konieczne dla prawidłowego funkcjonowania Twojego organizmu, na przykład tych podstawowych, takich jak chleb, który zaopatruje Cię w błonnik, a także aminokwasy, witaminy, minerały…

Dobra dieta powinna być zawsze zróżnicowana, a chleb – ten najzdrowszy i najlepszy – przyniesie Ci wiele korzyści. Spójrzmy na najważniejsze aspekty.

Czy chleb tuczy?

Warto utrzymywać równowagę we wszystkim, co spożywasz. Na przykład, codzienne spożycie pomarańczy czy jabłka jest bardzo zdrowym nawykiem, ale jeżeli zjesz jednorazowo 5 pomarańczy, stężenie cukru w Twojej krwi zacznie rosnąć i nie będzie to zdrowe. Podobnie jest z chlebem.

Chleb spożywany z umiarem, niekoniecznie tuczy. Jednak jaka jest jego zalecana porcja? Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazuje, że optymalna ilość to 250 gramów. Przykład? Można powiedzieć, że 100 g białego chleba zawiera 290 kalorii, zaś 100 gram chleba pszennego – 243 kalorie.

A zatem, problem pojawia się kiedy spożywasz chleb z dodatkami. Jedz z umiarem i nie przesadzaj z ilością masła, wędlin, itp.

2#utrata-wagi-chleb.jpg

Które pieczywo jest najzdrowsze, a które najmniej polecane?

Najmniej zalecany jest chleb krojony. Zawiera on więcej tłuszczu, cukru, oraz dodatków, dzięki którym pozostaje on świeży przez dłuższy czas. Jest on znacznie mniej zdrowy niż tradycyjny, jednak nie oznacza to, że jest dla Ciebie „nieodpowiedni”, po prostu należy jeść go w mniejszej ilości.

Najzdrowszy chleb to ten, który zawiera więcej zbóż i jest wykonany w 100% z mąki pszennej. Aby to sprawdzić, przejrzyj jego skład. Ważne jest również to, aby posiadał on dużą ilość ziaren.

I ponownie, spójrz na jego skład: otręby – zewnętrzna część ziarna, zawierają witaminy z grupy B, minerały i błonnik; zarodek – część rośliny, która tworzy nowe rośliny, zawiera witaminę B, minerały i proteiny; endosperma – wewnętrzna część ziarna zawierająca białka i węglowodany.

Najzdrowsze rodzaje pieczywa

Chleb pełnoziarnisty

Najbardziej powszechnym i najczęściej sprzedawanym rodzajem pieczywa jest chleb pszenny. Zawiera błonnik nierozpuszczalny, który pomaga zapobiegać rakowi jelita grubego.

Warto sprawdzić, czy jest on pełnoziarnisty i wykonany w całości z mąki pszennej, bez dodatku innych rodzajów, bo w ten czas nie jest on już tak zdrowy. Łatwo go rozpoznać. Zawsze wybieraj te rodzaje chleba, które są najciemniejsze, zawierają one bowiem mniej składników i dodatków.

3#chleb.jpg

Ostatnio wprowadzono nowy rodzaj chleba z pełnego ziarna białej pszenicy, a nie jak dotychczas – czerwonej. Jest to również dobra alternatywa. Najważniejsze jest to, aby zawsze znać skład odżywczy pieczywa.

Chleb owsiany

Chleb owsiany jest również bardzo popularną i zdrową odmianą. Jest on zazwyczaj przygotowywany z dodatkiem mąki pszennej, co sprawia, że pieczywo jest lżejsze, smaczniejsze i mniej suche aniżeli zwykły chleb pszenny.

4#chleb.jpg
  • Innym ciekawym faktem jest to, że chleb owsiany zawiera błonnik rozpuszczalny, który jest skuteczny w zmniejszaniu poziomu cholesterolu.

Chleb żytni

Chleb żytni nie jest tak powszechny jak pszenny. Niewielu osobom w pełni odpowiada jego smak i jest rzadziej oferowany, ale warto wiedzieć, że jest to bardzo zdrowy rodzaj pieczywa.

Chyba najlepsza z dostępnych opcji. Jest to bardzo smaczne pieczywo o wielu walorach smakowych, które łączy się doskonale z dodatkami, zarówno tymi słodkimi, jak i słonymi. Chleb żytni jest doskonały na śniadanie: na przykład kromka ze szklanką soku pomarańczowego dostarczy Ci dużej dawki energii, błonnika oraz witamin.

5#chleb.jpg

To właśnie ten rodzaj pieczywa zawiera najwięcej błonnika i składników odżywczych. To znakomita mieszanka żelaza i witamin z grupy B, które dbają o zdrowie Twoje i Twoich bliskich. Spróbuj włączyć go do diety. Pomoże Ci utrzymać optymalną wagę, zdrowo i smacznie, i szybko stanie się pieczywem, po które będziesz sięgać najczęściej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Dewettinck, K., Van Bockstaele, F., Kühne, B., Van de Walle, D., Courtens, T. M., & Gellynck, X. (2008). Nutritional value of bread: Influence of processing, food interaction and consumer perception. Journal of Cereal Science. https://doi.org/10.1016/j.jcs.2008.01.003
  • Shewry, P. R., Hawkesford, M. J., Piironen, V., Lampi, A. M., Gebruers, K., Boros, D., … Ward, J. L. (2013). Natural variation in grain composition of wheat and related cereals. Journal of Agricultural and Food Chemistry. https://doi.org/10.1021/jf3054092
  • Nagyová, L., Rovný, P., Stávková, J., Uličná, M., & Maďarova, L. (2009). Consumer perception of bread quality. Acta Universitatis Agriculturae et Silviculturae Mendelianae Brunensis. https://doi.org/10.11118/actaun200957030115
  • Escudero Álvarez, E., & González Sánchez, P. (2006). Dietary fibre. Nutricion Hospitalaria. https://doi.org/10.1002/bjs.5249

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.