Jęczmień - domowe sposoby

Kiedy na naszej powiece pojawia się jęczmień, bardzo ważne jest, by unikać wykonywania jakiejkolwiek formy makijażu. Aby szybko go wyleczyć, możemy zastosować gorące okłady, które przyczyniają się do udrożnienia zatkanego gruczołu łojowego.
Jęczmień - domowe sposoby
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać jest fakt, że jęczmień jest infekcją gruczołu łojowego u podstawy rzęs. Choć jęczmień zazwyczaj okazuje się bolesny i zdecydowanie staje się przyczyną dużego dyskomfortu, nie stanowi zagrożenia dla naszego zdrowia. U przyczyn jego powstawania leży infekcja bakteryjna.

Pojawiający się na skórze jęczmień, to stan zapalny cechujący się opuchlizną i zaczerwienieniem. Jest bardzo wrażliwy na dotyk. Pojawia się zazwyczaj na krawędzi powieki i spontanicznie zanika w krótkim czasie.

W miejscu, gdzie występuje, pojawia się twarda, bolesna w dotyku kulka. Jęczmienie wewnętrzne natomiast zazwyczaj tworzą się nieco dalej od krawędzi powieki i w porównaniu z jęczmieniem zewnętrznym, leczenie ich wymaga znacznie więcej czasu.

Jęczmień – domowe sposoby leczenia

  • W przypadku pojawiającego się jęczmienia zdecydowanie niewskazane jest wszelkiego rodzaju manipulowanie, takie jak wyciskanie bolesnego zgrubienia, czy wyrywanie rzęs. Najlepiej pozostawić go bez jakiejkolwiek ingerencji, aż do samoistnego opróżnienia.
  • Nasze działania ograniczają się do utrzymywania higieny. Zachowywanie czystości w strefie dotkniętej jęczmieniem, zapobiega dalszemu rozwijaniu się bakterii.
  • Dużą pomocą okazuje się aplikowanie gorących okładów w miejscu objętym stanem zapalnym. Gorące okłady pomagają udrożnić i zlikwidować zatory powstałe w gruczołach łojowych.
  • Jednym z doskonałych rozwiązań jest również zastosowanie antybiotyku w kroplach. Okazują się bardzo skuteczne, zwłaszcza gdy dodatkowym problemem staje się zapalenie spojówki, będące efektem bezpośredniego zanieczyszczenia.
  • Ponieważ miejsce dotknięte stanem zapalnym należy traktować delikatnie, należy zdecydowanie unikać wykonywania jakiegokolwiek makijażu obejmującego powiekę, na której wystąpił jęczmień.
  • Zastosowanie gorącego naparu z rumianku spowoduje zmniejszenie opuchlizny, a co za tym idzie, również bólu. Aby przygotować napar, w szklance wrzątku umieścić saszetkę z rumiankiem. Następnie usuń saszetkę i pozwól aby napar przestygł. Przemywaj oko za pomocą wacika kosmetycznego.

Jęczmień – sprawdzone metody naszych babć

Mięta pomocna na jęczmień
  • Bardzo skutecznym domowym sposobem na jęczmień jest por. Należy pokroić go od miejsca, w którym zaczynają się zielone liście. Substancję wydzielaną przez por należy nanieść bezpośrednio na miejsce, w którym występuje stan zapalny.
  • Świeżo złożone kurze jajo umieść bezpośrednio na zainfekowane miejsce i pozostaw na pięć minut.
  • Zmiażdżone liście mięty zaaplikuj jako okład na jęczmień. Pozostaw na pięć minut, a następnie przemyj powiekę letnią wodą.
  • Przygotuj napar z nagietka lekarskiego w proporcji jednej łyżeczki płatków na każde pół litra wody. Tak przygotowany napar przesiej przez sitko, a następnie zanurz w nim gazę lub wacik kosmetyczny i nałóż na powiekę. Pozostaw aż do wystygnięcia.

Jęczmień – profilaktyka

Kiedy swędzą nas oczy lub czujemy ich podrażnienie, zazwyczaj od razu je przecieramy. Robimy tak również, gdy nasze oczy są zaczerwienione lub spuchnięte. Podobnie zachowują się także dzieci, pocierając oczy gdy odczuwają zmęczenie.

Należy jednak pamiętać, że w większości przypadków, to właśnie tego typu ingerencja jest przyczyną, która sprawia, że pojawia się jęczmień.

Oko

Dla naszego dobra powinniśmy powstrzymywać się od dotykania oczu rękami. Dzięki temu znacznie ograniczymy możliwość wywołania infekcji czy też możliwego zarażenia.

W ramach profilaktyki zawsze powinniśmy utrzymywać odpowiednią higienę rąk, dbając o to, by zawsze mieć czyste ręce.

Zawsze, kiedy wracamy do domu czy też po zakończeniu wykonywania codziennych czynności, powinniśmy umyć ręce. Dokładne mycie rąk z użyciem mydła i dużej ilości wody ma kluczowe znaczenie, jako że niezbędne jest usunięcie bakterii, które nagromadziły się na naszych dłoniach w ciągu dnia.

Przeczytaj również: Jak szybko wyleczyć jęczmień?

Innym sposobem działania w profilaktyce jęczmienia jest spożywanie produktów zawierających witaminę A, która stymuluje działanie naszego układu odpornościowego.

Aby dostarczyć organizmowi odpowiednią jej ilość, przyrządzaj potrawy zawierające jaja, czerwone mięso, marchew, pomidory, dynię, szpinak czy sałatę. Takie potrawy mogą się okazać dużą pomocą w profilaktyce przypadłości, jaką jest jęczmień.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.