Jelito grube - oczyść je z toksyn tymi 2 składnikami

Aby ułatwić oczyszczanie jelita grubego z toksyn za pomocą tej terapii, pamiętaj o wypijaniu przynajmniej dwóch litrów wody dziennie
Jelito grube - oczyść je z toksyn tymi 2 składnikami

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Badacze szacują, że w ciągu 70 lat życia nasze wnętrzności przetwarzają ponad 100 ton jedzenia i 40 000 litrów płynów, w tym ponad 7 kg toksyn. Wszystko to gromadzi się w narządach układu trawiennego i może przedostać się do krwiobiegu, powodując poważne problemy zdrowotne. Zaparcia, zmiany w metabolizmie oraz problemy skórne to tylko niektóre z oznak, że Twoje jelito grube jest pełne toksyn.

Mimo że ciało potrafi samodzielnie eliminować toksyny i resztki pokarmu, czasem system trawienny może zostać przeciążony i zaczynają się one kumulować. Na szczęście istnieją liczne naturalne sposoby, aby oczyścić jelito grube z toksyn, bez obaw o jakiekolwiek skutki uboczne.

W dzisiejszym artykule chcemy powiedzieć Ci o skutecznym i zdrowym sposobie, który wymaga zastosowania tylko dwóch składników.

Jelito grube – jak usunąć toksyny?

Aby oczyścić jelito grube z toksyn potrzebujesz jedynie siemienia lnianego i kefiru. Obydwa te składniki są niskokaloryczne i zawierają niezwykle wartościowe składniki odżywcze, które mają pozytywny wpływ na zdrowie Twojego układu trawiennego.

Aby nie pozostawić żadnych wątpliwości co do zalet, jakie posiada to domowe lekarstwo, przyjrzyjmy się bliżej wszystkim jego właściwościom.

Zalety siemienia lnianego

Siemię lniane to małe nasionka, które zawierają wysoką ilość błonnika i nienasyconych kwasów tłuszczowych typu omega 3. Zawartość 40% błonnika pokarmowego wynosi 40%, z czego jedna trzecia jest rozpuszczalna, a pozostała część się nie rozpuszcza.

Siemię lniane pomaga oczyścić jelito grube

Poza tym siemię lniane zawiera związki fitochemiczne, takie jak lignany, które chronią komórki przed procesem utleniania.

Siemię lniane jest od dawna stosowane jako suplement w oczyszczaniu jelita grubego z toksyn, ponieważ posiada łagodne właściwości przeczyszczające, dzięki czemu wspomaga pracę jelit.

Rozpuszczalny błonnik zamienia się w galaretowatą substancję, która wchłania toksyny i zwalcza zaparcia poprzez rozluźnienie stolca.

Posiada on również właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, które łagodzą objawy takich dolegliwości, jak nieżyt żołądka, ból brzucha czy wewnętrzne krwawienie.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj również ten artykuł: Błonnik: produkty, które pomogą Ci schudnąć

Zalety kefiru

Kefir jest sfermentowanym płynem zawierającym liczne mikroorganizmy, które mają korzystny wpływ na florę bakteryjną jelita grubego.

Kefir pomaga oczyścić jelito grube

Kefir charakteryzuje się białym lub żółtawym kolorem i płynną konsystencją z niewielkimi granulkami, czasem wyglądającymi podobnie do kwiatu kalafiora. W kefirze znaleźć można kwas mlekowy, bakterie i drożdże, dzięki czemu zwalcza on szkodliwe organizmy, które po dotarciu do jelita grubego mogą wywołać infekcję.

Regularne spożywanie tego zdrowego produktu oraz jego flora drobnoustrojów pomogą usunąć toksyny z jelita grubego oraz poprawić ogólny stan Twojego układu trawiennego.

W wielu kulturach kefir jest znany jako “eliksir młodości i długowieczności”, ponieważ oprócz wspomagania układu trawiennego, jest stosowany także w leczeniu następujących chorób:

  • Choroby wątroby
  • Problemy z układem oddechowym
  • Zaburzenia pęcherzyka żółciowego
  • Uszkodzenia nerek
  • Przewlekłe infekcje jelitowe

Ogólnie rzecz biorąc, kefir to sfermentowany napój, któremu smak nadaje głównie kwas mlekowy.

Przeczytaj również ten ciekawy artykuł: Jakie produkty mleczne zawierają najmniej laktozy?

Jak usunąć toksyny z jelita grubego za pomocą siemienia lnianego i kefiru

Proces oczyszczania jelita grubego za pomocą siemienia lnianego i kefiru powinien trwać przynajmniej 21 dni, w czasie których powinieneś unikać spożywania nadmiernych ilości tłuszczu, cukru i pokarmów o wysokiej kwasowości.

Kefir i siemię lniane w słoiku

Składniki

  • 1/2 szklanki kefiru (100-150 ml)
  • 1 do 3 łyżeczek siemienia lnianego (10 do 30g)

Sposób użycia

  • W pierwszym tygodniu oczyszczania spożywaj 100 ml kefiru z 1 łyżeczką siemienia lnianego dziennie.
  • Podczas drugiego tygodnia spożywaj taką sama ilość kefiru, ale zwiększ dawkę siemienia do 2 łyżeczek.
  • W trzecim tygodniu zażywaj 150 ml kefiru z 3 łyżeczkami siemienia.
  • Aby uzyskać jak najlepsze efekty, wypijaj w czasie oczyszczania przynajmniej dwa litry wody dziennie.

Jak często należy powtarzać oczyszczanie jelita grubego?

Jako środek zapobiegawczy, oczyszczanie to może być stosowane raz na trzy miesiące. Jeśli jednak występują u Ciebie objawy wskazujące na choroby jelita grubego, możesz je stosować częściej.

Wypróbuj to oczyszczanie, jeśli występuje u Ciebie jeden z poniższych  problemów:

  • Zapalenie jelita grubego, choroba wrzodowa żołądka lub zapalenie błony śluzowej żołądka
  • Zapalenie układu oddechowego
  • Infekcje układu moczowego
  • Nadwaga lub otyłość
  • Wysoki poziom cholesterolu lub trójglicerydów
Jak widzisz, oczyszczanie jelita grubego jest łatwe i nie wymaga żadnych silnych leków. Wypróbuj te zalecenia i chroń zdrowie swoich jelit, aby móc uniknąć bardziej poważnych problemów w przyszłości.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Guzel-Seydim, Z. B., Kok-Tas, T., Greene, A. K., & Seydim, A. C. (2011). Review: Functional properties of kefir. Critical Reviews in Food Science and Nutrition.
  • Leite, A. M. de O., Miguel, M. A. L., Peixoto, R. S., Rosado, A. S., Silva, J. T., & Paschoalin, V. M. F. (2013, January 1). Microbiological, technological and therapeutic properties of kefir: A natural probiotic beverage. Brazilian Journal of Microbiology. Sociedade Brasileira de Microbiologia.
  • Shim, Y. Y., Gui, B., Arnison, P. G., Wang, Y., & Reaney, M. J. T. (2014). Flaxseed (Linum usitatissimum L.) bioactive compounds and peptide nomenclature: Areview. Trends in Food Science and Technology. Elsevier Ltd.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.