Kiretaż dentystyczny: procedura, efekty i pielęgnacja

Krwawiące dziąsła lub ruszanie się zębów wskazuje na problemy z przyzębiem. W tym artykule opowiemy Ci o kiretażu dentystycznym, zabiegu stosowanym w takich sytuacjach.
Kiretaż dentystyczny: procedura, efekty i pielęgnacja
Vanesa Evangelina Buffa

Napisane i zweryfikowane przez dentysta Vanesa Evangelina Buffa.

Ostatnia aktualizacja: 10 stycznia, 2024

Zapalenie dziąseł i przyzębia, obok próchnicy, to jeden z najczęstszych problemów jamy ustnej w populacji dorosłych. Kiretaż dentystyczny jest jednym z zabiegów stosowanych w celu rozwiązania problemów w tkankach podtrzymujących zęby.

Kiedy dziąsła stają się czerwone, opuchnięte, krwawiące i tkliwe, wskazuje to na problem w jamie ustnej. Natychmiastowe zwrócenie się o profesjonalną pomoc w rozwiązaniu sytuacji zapobiegnie poważniejszym powikłaniom.

W przeciwnym razie, jeśli zapalenie dziąseł nie jest leczone na czas, może rozwinąć się w ropotok lub zapalenie przyzębia. Tutaj uszkodzenie tkanek podtrzymujących zęby jest poważniejsze. Dlatego ruchomość zębów, a nawet ich utrata jest scenariuszem, którego za wszelką cenę należy unikać.

W przypadku problemów z przyzębiem dentysta może zalecić kiretaż dentystyczny. W tym artykule wyjaśnimy, na czym polega ten zabieg i jak zachować ostrożność po jego wykonaniu.

Co to jest kiretaż dentystyczny?

Kiretaż to zabieg stomatologiczny wykonywany w leczeniu zapalenia dziąseł i przyzębia. Polega na skalowaniu, polerowaniu i wygładzaniu korzeni i kieszonek dziąsłowych w celu usunięcia złogów kamienia nazębnego, bakterii oraz tkanki zapalnej nagromadzonej pod dziąsłami.

Gdy płytka bakteryjna nie jest odpowiednio usuwana, gromadzi się na dziąsłach i pod nimi. Osady te ulegają zwapnieniu i twardnieją wraz z minerałami obecnymi w jamie ustnej, zamieniając się w kamień nazębny.

Nagromadzenie kamienia nazębnego i bakterii między korzeniem a dziąsłem powoduje powstawanie kieszonek dziąsłowych. Ta sytuacja jest bardzo charakterystyczna dla ropotoku. Brzeg dziąsła jest przesunięty i tworzą się kieszonki, które zatrzymują więcej zanieczyszczeń, przez co sytuacja jest coraz gorsza.

Kiretaż stomatologiczny pozwala na odpowiednie oczyszczenie miejsc niedostępnych podczas szczotkowania. Usunięcie resztek z obszarów objętych stanem zapalnym oraz pozostawienie gładkiej powierzchni korzenia przyspiesza regenerację tkanek.

Technika ta może być wykonana przez przeszkolonego dentystę ogólnego lub periodontologa. Periodontolodzy to specjaliści zajmujący się leczeniem tkanek podtrzymujących zęby.

Kiedy wykonuje się kiretaż dentystyczny?

Jak już wspomnieliśmy, zabieg ten stosuje się w leczeniu problemów pojawiających się w tkankach podporowych. Nie zawsze jest jednak konieczny.

W przypadku łagodnego zapalenia dziąseł, gdy kieszonki dziąsłowe nie są jeszcze obecne, zazwyczaj wystarcza pielęgnacja domowa i profesjonalne czyszczenie. Z drugiej strony, gdy występuje zapalenie przyzębia z dużą ilością nagromadzonego kamienia nazębnego, głębokimi kieszonkami i utratą tkanki kostnej, odpowiedni będzie właśnie kiretaż dentystyczny.

Nawet w najcięższych przypadkach technika ta jest łączona ze specjalną operacją, aby przywrócić pacjentowi zdrowie przyzębia. To dentysta określi czy istnieje potrzeba wykonania zabiegu.

Oczywiste objawy

Niektóre oczywiste objawy mogą nasuwać podejrzenie, że coś jest nie tak z tkankami przyzębia. Oto objawy, na które należy zwrócić uwagę, a jeśli się pojawią, natychmiast zwrócić się o profesjonalną pomoc:

  • Czerwone, opuchnięte, wrażliwe dziąsła, które łatwo krwawią
  • Kamień na zębach i dziąsłach
  • Nieświeży oddech i niesmak w ustach
  • Ropa wydobywająca się między zębami a tkanką dziąseł
  • Ruchliwość zębów

Podczas wizyty u dentysty specjalista przeprowadzi dokładne badanie jamy ustnej, sprawdzi obecność kieszonek i zmierzy ich głębokość. Sprawdzi też ruchomość zębów. Ponadto zostaną wykonane zdjęcia rentgenowskie w celu zaobserwowania stopnia zajęcia kości.

Na podstawie tej oceny dentysta postawi dokładną diagnozę problemu i odpowiednio zaplanuje najlepsze leczenie. Kiretaż dentystyczny będzie konieczny, gdy uszkodzenia nie można odwrócić za pomocą konwencjonalnego profesjonalnego czyszczenia.

Zapalenie dziąseł.
Ciężkie zapalenie dziąseł, z poważnym ryzykiem utraty zębów to jeden z najważniejszych powodów, by zdecydować się na kiretaż dentystyczny.

Jak wykonuje się kiretaż dentystyczny?

Kiretaż stomatologiczny ma na celu eliminację płytki bakteryjnej i nagromadzeń kamienia nazębnego odkładających się w tkankach przyzębia. Działa na głębokie i wrażliwe obszary, takie jak kieszonka dziąsłowa i korzeń zęba. Z tego powodu przed rozpoczęciem zabiegu konieczne jest znieczulenie.

Wykonywany jest w gabinecie stomatologicznym w trakcie jednej lub kilku wizyt, w zależności od każdego przypadku. Zwykle jamę ustną dzieli się na ćwiartki, aby oczyścić wszystkie sektory w kolejności. Po znieczuleniu obszaru zabieg dzieli się na dwa etapy.

1. Skalowanie korzenia

Pierwsza część zabiegu rozpoczyna się skalowaniem korzeni zębów w celu usunięcia płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego. Można to zrobić ręcznie, przy pomocy instrumentów ultradźwiękowych lub za pomocą kombinacji obu technik:

  • Sposób ręczny: Stosowane są kirety, które są cienkimi instrumentami specjalnie zaprojektowanymi w celu skutecznego dostępu do dotkniętego obszaru. Służą do zeskrobywania korzeni i usuwania przylegającego kamienia nazębnego w kontrolowany i precyzyjny sposób.
  • Metoda ultradźwiękowa: Urządzenia dźwiękowe lub ultradźwiękowe służą do szybkiego czyszczenia obszaru za pomocą wibracji.

Połączenie obu technik daje lepsze wykończenie. Ogólnie rzecz biorąc, nie jest konieczne odrywanie dziąsła w celu zeskrobania korzeni. Ale niektóre poważniejsze przypadki mogą wymagać chirurgicznego oddzielenia tkanki dziąsłowej w celu lepszego dostępu do głębiej położonych kieszonek.

Dodatkowo na tym etapie wykonywana jest analiza mikrobiologiczna kamienia nazębnego i płytki nazębnej. Pozwala to na identyfikację bakterii powodujących problem, aby można było zastosować odpowiedni antybiotyk.

2. Wygładzanie i polerowanie zębów

Po oczyszczeniu korzeni i usunięciu wszystkich zanieczyszczeń znajdujących się na dziąsłach i pod dziąsłami, zęby są wygładzane i polerowane. W tym celu stosuje się instrumenty obrotowe ze specjalnymi szczoteczkami i pastami, które usuwają pigmenty i nierówności z powierzchni zębów.

Dzięki temu zęby pozostają gładkie i błyszczące. Celem jest wyeliminowanie wszystkich obszarów, które mogą sprzyjać zaleganiu płytki bakteryjnej, a tym samym ponownemu pojawieniu się problemu.

Na koniec leczenia periodontolog zaleci pacjentowi określone środki higieniczne oraz to, co powinien robić w domu. Przepisze również antybiotyki, płukanki przeciwzapalne i antyseptyczne specyficzne dla każdego przypadku.

Co jakiś czas należy ponownie ocenić stan jamy ustnej i przeprowadzić zabiegi podtrzymujące. W ten sposób uzyskane wyniki będą trwałe oraz unika się nawrotów, powikłań i szybkiego gromadzenia się płytki bakteryjnej.

Efekty leczenia

Po zabiegu tkanki przyzębia będą potrzebowały trochę czasu na regenerację. Z tego powodu często zdarza się, że obszar jest delikatny i bolesny nawet przez kilka dni po zabiegu.

Częsta jest również nadwrażliwość na gorące i zimne pokarmy oraz niewielkie krwawienia, zwłaszcza przy dotyku lub podczas szczotkowania zębów. Miejsce, w którym wykonano kiretaż dentystyczny, może przez kilka dni wyglądać na opuchnięte i zaczerwienione, aż do ustąpienia stanu zapalnego.

W takich przypadkach bardzo pomocne będzie stosowanie leków przeciwzapalnych zalecanych przez specjalistę. Zmniejszą dyskomfort i przyspieszą powrót do zdrowia.

Dzięki temu zabiegowi tkanki podporowe zregenerują się, stan zapalny zniknie, a zęby będą mogły pozostać w jamie ustnej. Ponadto zapobiegnie się innym powikłaniom ogólnoustrojowym związanym z chorobami przyzębia.

Dowiedz się więcej tutaj: Ropotok: problematyczna choroba dziąseł

Jak często wykonuje się zabieg?

Leczenie za pomocą tego zabiegu może wymagać kilku sesji. Zwłaszcza jeśli uszkodzenie jest poważne, kieszenie są głębokie i problem dotyczy dużej części jamy ustnej.

Aby uniknąć dyskomfortu pacjenta, w takich przypadkach profesjonalista woli pracować według sektorów. Pacjent będzie odwiedzał gabinet kilka razy, aby leczenie przeprowadzać etapami.

Ale po zakończeniu całego procesu i zakończeniu sesji zabiegów we wszystkich dotkniętych obszarach, konieczne będą nowe rewizje. Dentysta powie, jak często należy przychodzić na wizyty konserwacyjne. Na ogół będą się one odbywać co 4 lub 6 miesięcy, w zależności od złożoności każdego przypadku.

Podczas takich kontroli periodontologicznych specjalista oceni stan jamy ustnej i wyeliminuje powstałe nowe ogniska płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego. Skupi się szczególnie na określonych obszarach, które mają tendencję do gromadzenia się bakterii.

Tak więc, dzięki regularnym kontrolom i sesjom czyszczenia, zdrowie przyzębia można utrzymać za pomocą prostszych i mniej inwazyjnych działań, unikając w ten sposób konieczności powtarzania kiretażu zębów w całej jamie ustnej.

Jeśli nie zapewnisz sobie niezbędnej opieki pooperacyjnej, zapalenie przyzębia pojawi się ponownie. Dlatego nie należy odkładać ani zawieszać zaplanowanych wizyt u dentysty.

Czym się różni kiretaż dentystyczny od profesjonalnego czyszczenia?

Zarówno profesjonalne czyszczenie, jak i kiretaż dentystyczny mają na celu usunięcie płytki nazębnej i kamienia oraz poprawę zdrowia przyzębia. Jednak nie są to te same procedury.

Czyszczenie zębów to mniej inwazyjna terapia, która koncentruje się na usuwaniu pigmentów, przebarwień, płytki nazębnej i kamienia nazębnego nagromadzonych na powierzchni zębów. Obejmuje działania powyżej linii dziąseł, w widocznym obszarze zębów.

Jest to zabieg profilaktyczny, który ma na celu kontrolę płytki bakteryjnej i uniknięcie powikłań. Jest on wykonywany u prawie wszystkich pacjentów. Ogólnie zaleca się jedno lub dwa czyszczenie zębów rocznie, w zależności od stanu dziąseł pacjenta i higieny jamy ustnej.

Z drugiej strony, jak już wspomnieliśmy, kiretaż zębów polega na oczyszczeniu głębszych miejsc, w tzw. obszarze poddziąsłowym. Płytka bakteryjna i kamień nazębny odkładający się w wewnętrznej części dziąsła są usuwane i dociera się do korzenia zęba. Jest to zabieg bardziej inwazyjny i, jak wspomnieliśmy, wymaga zastosowania znieczulenia.

Kiretaż dentystyczny jest zabiegiem naprawczym stosowanym wyłącznie u pacjentów cierpiących na problemy z przyzębiem. W tym przypadku jest to rozwiązanie warunku, który już istnieje.

Czyszczenie zębów.
Czyszczenie zębów ma podobny cel jak kiretaż dentystyczny, ale jest znacznie mniej inwazyjne i nie jest zalecane w poważnych przypadkach.

Pielęgnacja po kiretażu

Po wykonaniu zabiegu i ustąpieniu znieczulenia pacjent może bez problemu wrócić do codziennych zajęć. Jak już powiedzieliśmy, może wystąpić niewielkie krwawienie i niewielki dyskomfort, które będą zmniejszać się wraz z upływem dni.

W każdym razie specjalne procedury pielęgnacyjne zapewnią, że operowane tkanki będą się regenerować lepiej i szybciej oraz że nie zostaną ponownie zakażone:

  • Leki: Dentysta poinformuje Cię, czy musisz przyjmować leki przeciwzapalne, przeciwbólowe i antybiotyki. Konieczne jest przestrzeganie zaleceń, aby uniknąć komplikacji.
  • Higiena jamy ustnej: Szczotkowanie zębów powinno odbywać się delikatnie, ale nie należy go unikać. Może powodować lekkie krwawienie, które ustąpi wraz z obrzękiem dziąseł.
  • Dbanie o dietę: W dniach po zabiegu należy unikać pokarmów twardych i bardzo gorących. Preferowane są pokarmy świeże, miękkie i łatwe do pogryzienia.
  • Nie pal: Palenie jest jednym z najgorszych wrogów tkanek przyzębia. Powinieneś unikać tego nawyku. Jeśli nie możesz rzucić palenia na dobre, powinieneś przynajmniej unikać go w ciągu pierwszych 48 godzin po zabiegu.
  • Zwróć uwagę na objawy: Opisaliśmy już, co może się stać po kiretażu dentystycznym. Jeśli zauważysz, że coś nie idzie dobrze w okresie rekonwalescencji, jeśli usta puchną, ból nie ustępuje po lekach lub gdy występuje ciągłe krwawienie, natychmiast skonsultuj się z dentystą.

Zabiegowi temu można zapobiec

Kiretaż dentystyczny to prosta interwencja wykonywana w znieczuleniu, która nie jest bolesna. Jednak przeprowadza się go, ponieważ w jamie ustnej występuje potencjalnie poważny lub już poważny stan.

Powstawaniu płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego, głębokich kieszonek, utracie kości i ruchomości zębów można zapobiegać, stosując pewne podstawowe wskazówki dotyczące pielęgnacji.

Aby zachować zdrowe zęby, należy odpowiedzialnie dbać o higienę jamy ustnej. Codzienne szczotkowanie powinno odbywać się trzy razy dziennie przez 2 minuty.

Należy używać szczoteczki z miękkim włosiem, aby zapewnić czystość na styku dziąseł i zębów oraz ze wszystkich stron wszystkich zębów. Należy również uwzględnić higienę języka.

Niezbędne jest również codzienne nitkowanie zębów. Pozwala to na usunięcie płytki bakteryjnej, która gromadzi się między zębami, gdzie nie dociera szczotkowanie. Pasta do zębów z fluorem i płyny do płukania jamy ustnej powinny być dołączone jako uzupełnienie higieny jamy ustnej.

Bardzo ważne jest również dbanie o dietę. Zdrowa i zbilansowana dieta pomaga w utrzymaniu mocnych zębów i dziąseł. Ponadto należy unikać palenia. Jak już powiedzieliśmy, ten nawyk jest bardzo szkodliwy dla zdrowia jamy ustnej i ogólnie dla całego organizmu.

Na koniec nie zapominaj, że jeśli chodzi o dbanie o zdrowie jamy ustnej, dentysta jest Twoim wielkim sprzymierzeńcem. Regularne wizyty u dentysty, co 6 miesięcy, pozwalają w porę wykryć każdy problem, który może się pojawić.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Mosquera Tacuri, M. J. (2019). Tratamiento de bolsas periodontales con raspado y alisado radicular campo abierto (Bachelor’s thesis, Universidad de Guayaquil. Facultad Piloto de Odontología).
  • Herrera Mamani, J. N. (2021). Efecto de la terapia de raspado y alisado radicular sobre la hipersensibilidad dentaria en pacientes atendidos en un Centro Odontológico de la ciudad de Moquegua, 2020.
  • Huamán Huamán, G. G. (2018). FRECUENCIA DE HIPERSENSIBILIDAD DENTINARIA POSTERIOR AL RASPADO Y ALISADO RADICULAR EN PACIENTES TRATADOS EN LA CLINICA ODONTOLOGICA DE LA UNIVERSIDAD NORBERT WIENER-2016-I.
  • Pérez, A. J. S. (2008). Gingivectomia y curetaje gingival. Labor dental clínica: Avances clínicos en odontoestomatología9(1), 24-28.
  • Pinargote, B. R., Bajaña, L. C., & Mera, D. V. (2020). EFICACIA DE LA TETRACICLINA COMO COADYUVANTE EN LA TERAPIA DE RASPADO Y ALISADO RADICULAR EN PACIENTE CON PERIODONTITIS CRÓNICA. REPORTE DE CASO. Revista Científica Especialidades Odontológicas UG3(2).
  • Díaz-Caballero, A. J., Rivera-Peñates, D. M., & Anaya-Guzmán, L. I. (2022). Factores etiológicos de abscesos periodontales: Una patología emergente. Informe de tres casos. Universidad Y Salud24(2), 205-211.
  • Cantos, V., & Steward, I. (2021). Diferencias clínicas en el tratamiento periodontal con y sin el uso de clorhexidina. Revisión sistemática.
  • Bascones Martínez, A., Matesanz Pérez, P., & Escribano Bermejo, M. (2007). Análisis de la eficacia de la terapia antibiótica coadyuvante en el tratamiento básico de la periodontitis crónica en pacientes fumadores. Avances en Periodoncia e Implantología Oral19(1), 29-38.
  • Delgado, J., & Ayo, A. M. (2021). Revisión sistemática de la utilización de clorhidrato de minociclina, Arestin®, como coadyuvante en pacientes periodontales durante el tratamiento periodontal (Doctoral dissertation, Santo Domingo: Universidad Iberoamericana (UNIBE)).
  • Rodríguez Pulido, J. I., Martínez Sandoval, G., Garza Enríquez, M., Chapa Arizpe, M. G., Nakagoshi Cepeda, M. A. A., & Nakagoshi Cepeda, S. E. (2019). Acondicionamiento radicular en el tratamiento periodontal no quirúrgico y quirúrgico. Revista ADM76(5), 278-281.
  • Peña, MARTA., Vaamonde, CANÒLICH., Vilarrasa, JAVI., Vallés, CRISTINA., Pascual, ANDRÉS., Shapira, LIOR, & Nart, JOSÉ (2018). Diagnóstico y tratamiento de las enfermedades periodontales: de lo imposible a lo posible. Revista científica de la Sociedad Española de Periodoncia4(11), 11-22.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.