Klimakterium: 8 sposobów, aby nie przytyć

Oprócz zmiany swoich nawyków żywieniowych w celu dostosowania się do tego nowego etapu w Twoim życiu, pół godziny spaceru każdego dnia pomoże Ci pozostać w dobrej formie fizycznej.
Klimakterium: 8 sposobów, aby nie przytyć
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Niektóre kobiety uważają, że klimakterium ma to do siebie, że przybranie na wadze w jego okresie jest czymś, czego nie da się uniknąć. Wierzą, że ich metabolizm ulegnie na tym etapie ich życia pewnym zmianom, których opanowanie stanie się trudne, jeśli nie wręcz niemożliwe.

Podczas stopniowego zanikania Twojego normalnego cyklu menstruacyjnego (co potocznie, choć nie do końca poprawnie określane jest jako klimakterium) organizm wytwarza mniejszą ilość estrogenów. Te zmiany hormonalne z kolei przekładają się zarówno na kondycję Twojego ciała, jak i nastroju.

Ale będąc świadomą zmian, jakie proces ten może spowodować, powinnaś podjąć kilka prostych kroków, które pozwolą zapobiec negatywnym ich skutkom – pamiętaj jednak, że zawsze powinnaś uprzednio zasięgnąć opinii lekarza.

Klimakterium to nowy etap Twojego życia, który rzecz jasna pozwoli Ci żyć pełnią życia, zdrowo i szczęśliwie, tak jak to miało miejsce wcześniej. Wystarczy po prostu zadbać o siebie. W dzisiejszym artykule pokażemy Ci, jak to zrobić przy niewielkim stosunkowo wysiłku.

Klimakterium, a przybieranie na wadze – jakie są tego przyczyny?

Według Europejskiego Instytutu Medycznego Otyłości (ang. European Medical Institute of Obesity), w okresie klimakterium kobiety mogą przybrać na wadze od 5 do 10 kilogramów. Możesz w tym momencie zapytać, czy rzeczywiście jest to nieuniknione?

Czy jest coś, co możesz zrobić, aby powstrzymać tę niechcianą fazę?

Odpowiedź brzmi: oczywiście, że tak. Jeśli podejmiesz odpowiednie kroki, to możesz w ten sposób zapobiec takiej sytuacji w Twoim przypadku, a jednocześnie zapewnić sobie lepszą ogólną jakość życia. Ale żeby nieco lepiej zrozumieć zmiany zachodzące w Twoim organizmie, trzeba będzie na początek omówić ich przyczyny:

Zaburzenia gospodarki hormonalnej

W okresie klimakterium Twoje ciało będzie stopniowo zmniejszać produkcję estrogenów. Oznacza to, że zaczniesz zauważać u siebie pewne niewielkie zmiany:

  • Twój metabolizm zostanie spowolniony, a adipocyty w Twoim ciele (komórki tłuszczowe) zaczną powiększać swój rozmiar.
  • Będziesz potrzebowała mniej energii do wykonywania codziennych czynności, a cała nadmiarowa żywność, jaką zjesz, zostanie przekształcona w tłuszcz.
  • W wielu przypadkach w okresie menopauzy kobiety doświadczają zmian emocjonalnych oraz wahań nastroju. Może to powodować problemy ze snem, niepokój, a nawet depresję.
  • Klimakterium może prowadzić do zaburzeń odżywiania.
  • Niektóre kobiety zauważają u siebie zauważalną redukcję siły mięśni.
  • Klimakterium będzie stopniowo redukować ilość i objętość włókien mięśniowych. Będziesz miała ogólnie rzecz biorąc więcej tłuszczu i mniej mięśni, tracąc zarazem tę siłę i zwinność, która cieszyła Cię jeszcze zaledwie kilka lat temu.
Kolorowe oko

Radzenie sobie z emocjami

Typowym zjawiskiem u kobiet przechodzących klimakterium jest mocno negatywne odczuwanie niektórych zachodzących w ich organizmie zmian. Kiedy spoglądają w lustro, to zauważają u siebie przejście o jeden lub dwa rozmiary w górę mimo normalnego stylu odżywiania się.

Zastanawiają się także, jak to jest, że mimo dbania o prawidłową dietę nagle zaczyna wyraźnie pojawiać się tłuszcz na brzuchu, udach, a nawet na twarzy.

Ważne jest w tym momencie, aby zdawać sobie sprawę ze zmian zachodzących w ciele kobiety – dopiero wtedy można znaleźć odpowiednie, znacznie lepsze sposoby na poprawienie jakości życia. Czasami wyzwania natury emocjonalnej mogą doprowadzić do konieczności zażywania niektórych lekarstw, takich jak przeciwdepresyjne.

W dłuższej perspektywie one także mogą powodować przyrost masy ciała i zmiany w fizyczności kobiety. Pamiętaj, aby zawsze mieć to to uwadze.

Co można zrobić, aby uniknąć przybierania na wadze w okresie menopauzy?

1. Nowy etap wymaga zaadoptowania nowych strategii

Można pozostać piękną i wciąż widzieć siebie jako atrakcyjną kobietę. Klimakterium to początek nowego etapu w Twoim życiu, wartym tego, aby przeżyć go w pełni, będąc świadomą nowych zmian zachodzących w Twoim organizmie.

Uśmiechnięta kobieta z siwymi włosami, faza klimakterium

Musisz zatem wdrożyć nowe strategie w swoim codziennym funkcjonowaniu. Nie wahaj się skorzystać ze wsparcia swojego lekarza, który pomoże Ci poprowadzić Cię przez ten trudniejszy okres przejściowy, bo niekiedy pomocna może okazać się dodatkowa, zastępcza terapia hormonalna.

Jest to coś, co zależy przede wszystkim od tego, jakiego rodzaju kobietą jesteś i jaki jest typ budowy Twojego ciała. Jedno musi być jasne, jest to niepodważalny fakt – Twój organizm potrzebuje teraz mniejszą liczbę kalorii. To nie oznacza automatycznie, że musisz jeść mniej – wystarczy po prostu “jeść lepiej.”

2. Podczas klimakterium jedzenie niektórych warzyw jest Twoim priorytetem

Zaprzyjaźnij się z następującymi warzywami:

  • Szpinak
  • Brokuły
  • Dynia
  • Kalafior
  • Bakłażan
  • Czosnek
  • Cebula

3. Zjedz codziennie dwie porcje owoców

Jak zapewne doskonale wiesz, niektóre owoce cechują się naprawdę wysoką zawartością cukru, co może powodować przyrost masy ciała, szczególnie jeśli masz zwyczaj zjadania ich w dużych ilościach. Europejski Instytut Medyczny Otyłości zaleca przy tym spożywanie dwóch porcji owoców każdego dnia.

Czy chciałabyś dowiedzieć, jakie są najlepsze w tym przypadku opcje?

  • Owoce o białym miąższu, takie jak gruszki i jabłka.
  • Pomarańcze i truskawki są doskonałym źródłem bioflawonoidów, które mogą pomóc Ci złagodzić różne niekorzystne objawy towarzyszące menopauzie, takie jak uderzenia gorąca.
  • Granaty

4. Powiedz “tak” płatkom owsianym

Mocno zalecane jest spożywanie płatków owsianych lub pumpernikla na śniadanie. Z kolei w ramach drugiego śniadania możesz na przykład połączyć ten rodzaj chleba z sałatkami i warzywami.

5. Jedz tłuste ryby co najmniej dwa razy w tygodniu

Ryby takie jak łosoś stanowią cenne źródło ważnych kwasów tłuszczowych omega-3 oraz białka, co pozwoli Ci poprawić stan zdrowia Twojego serca i zapewni ogólną równowagę organizmu.

6. Klimakterium – znaczenie białych mięs i zdrowych tłuszczów

Dobrym pomysłem jest spożywanie niżej wymienionych produktów do czterech razy w tygodniu:

  • Kurczak lub indyk
  • Biała ryba, taka jak morszczuk, dorsz lub żabnica
  • Siemię lniane
  • Sałatki z pokrojonego w kostkę awokado, z dodatkiem orzechów i pokropione oliwą z oliwek.

7. Pamiętaj, aby pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie

Musisz koniecznie pamiętać o tym, aby pić duże ilości wody zapewniając w ten sposób odpowiednio wysoki poziom nawodnienia organizmu. Aby to uzyskać, powinnaś zawsze mieć przy sobie butelkę wody.

Dobrym pomysłem będzie także wypijanie codziennie kieliszka czerwonego wina.

8. Klimakterium – nie zapominaj o wykonywaniu ćwiczeń fizycznych

Ubierz jakiś wygodny strój i zaproś znajomą na spacer, lekcje tańca, pływanie, wycieczkę pieszą lub na przejażdżkę na rowerze. Przeznaczenie około 45 minut dziennie na zestaw ćwiczeń aerobowych jest także bardzo zalecanym nawykiem.

Ćwiczenia fizyczne

Staraj się przestrzegać wszystkich przedstawionych powyżej porad, a uda Ci się uniknąć przybierania na wadze w okresie klimakterium.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Arakane, M.; Castillo, C.; Rosero, M. F.; Peñafiel, R.; Pérez-López, F. R., and Chedraui, P. (2011). “Factors relating to insomnia during the menopausal transition as evaluated by the Insomnia Severity Index”, Maturitas, 69: 157-161.
  • Canto de Cetina, T. E., and Polanco-Reyes, L. (1996). Climaterio y menopausia. Las consecuencias biológicas y clínicas del fallo ovárico. México: Universidad Autónoma de Yucatán.
  • Chedraui, P.; Pérez-López, F. R.; Mendoza, M.; Morales, B.; Martínez, M. A.; Salinas, A. M., and Hidalgo, L. (2010). “Severe menopausal symptoms in middle-aged women are associated to female and male factors”, Arch Gynecol Obstet, 281 (5): 879-885.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.