Kłopoty z nerkami – 5 sygnałów

Nieprawidłowo funkcjonujące nerki nie są w stanie usuwać toksyn z krwiobiegu, co może być przyczyną swędzenia i wyprysków skórnych.
Kłopoty z nerkami – 5 sygnałów
Abel Verdejo

Przejrzane i zatwierdzone przez: fizjoterapeuta Abel Verdejo.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Chociaż większość z nas na co dzień raczej nie przejmuje się nerkami, wcale nie należy ich bagatelizować. Organ ten odgrywa bowiem kluczową rolę w naszym organizmie. Jest odpowiedzialny za filtrowanie odpadów z krwiobiegu oraz usuwanie nadmiaru płynów, który jest wydalany w postaci moczu.

Nerki – każda o wielkości zaciśniętej pięści – spełniają również ważną funkcję w procesie regulowania ciśnienia krwi. Odpowiadają także za prawidłowe wydzielanie niektórych hormonów, bez których organizm nie mógłby prawidłowo funkcjonować.

Wiedząc, że ten życiowy organ spełnia tak ważne funkcje w naszym ciele, należy dbać o niego i utrzymywać w jak najlepszej formie. Wszelkiego rodzaju kłopoty z nerkami i zaburzenia ich pracy warto jak najszybciej zgłaszać lekarzowi. W ten sposób możemy uniknąć poważnych problemów zdrowotnych.

Przejmuj się swoimi nerkami

Głównym problemem jest fakt, że większość objawów wskazujących na zaburzenia pracy nerek pojawia się w zaawansowanym stadium niewydolności i często skutki zaniedbania są już nieodwracalne.

Jak w przypadku większości innych chorób, również przy kłopotach z nerkami wczesna diagnoza może pomóc nam uniknąć poważnych problemów zdrowotnych, a nawet uratować życie.

Specjaliści zdołali ustalić kilka symptomów, które mogą wskazywać na to, że Twoje nerki są w złej kondycji i nie są w stanie spełniać swych podstawowych funkcji. Nie lekceważ ich i jak najszybciej udaj się do lekarza, który zleci ci szereg specjalistycznych badań.

Poniżej przedstawiamy objawy, które powinny cię zaalarmować i skłonić do wizyty u lekarza oraz do większej troski o swój organizm.

Zmiany przy oddawaniu moczu

Nerki są odpowiedzialne za produkcję moczu, dlatego też nie powinien dziwić fakt, że to właśnie zmiany w oddawaniu moczu są jednymi z pierwszych sygnałów rozwijającej się choroby nerek.

Jeśli zauważysz jakiekolwiek anomalia w codziennych przyzwyczajeniach związanych z oddawaniem moczu, dokładnie zacznij obserwować swój organizm. Zwróć uwagę na to, czy chodzisz do łazienki częściej niż zwykle oraz czy chęć oddawania moczu nasila się w godzinach nocnych.

Wizyta w łazience

Niepokojący jest również przypadek, kiedy odczuwasz silne parcie na pęcherz, ale po dotarciu do łazienki spływa zaledwie kilka kropli moczu. Zwykle towarzyszy mu także ucisk w dolnej części miednicy.

Niepokojące objawy kłopotów z nerkami a wygląd moczu:

  • Jaśniejszy lub ciemniejszy kolor moczu niż zwykle
  • Silny zapach
  • Spieniony mocz
  • Obecność krwi

Zatrzymywanie płynów w tkankach organizmu

Kiedy pojawiają się kłopoty z nerkami i organ ten nie potrafi sprostać swym podstawowym funkcjom, następuje retencja wody w tkankach organizmu, która objawia się obrzękiem:

Zatrzymywanie płynów w tkankach
  • Stóp i kostek
  • Nóg
  • Twarzy
  • Dłoni

Nadmiernemu zatrzymywaniu płynów w tkankach organizmu towarzyszą również wzdęcia oraz dokuczliwe uczucie ciężkości w brzuchu.

Swędzenie

Jak już wspomnieliśmy, nerki są odpowiedzialne za usuwanie toksyn z krwiobiegu. Kiedy proces ten ulega zaburzeniu i coś niedobrego dzieje się z nerkami, zgromadzone i nie wydalone toksyny i szkodliwe substancje dają o sobie znać w postaci wyprysków skórnych i swędzenia.

Swędzenie z reguły bywa nieprzyjemne i może przechodzić w mrowienie, dochodząc nawet do mięśni i kości.

Zmęczenie

Jedną z funkcji nerek jest wytwarzanie hormonu o nazwie etytropoetyna, którego zadaniem jest wspomaganie produkcji czerwonych krwinek, zajmujących się transportem tlenu w krwiobiegu.

W miarę postępowania problemów z nerkami następuje obniżenie produkcji tego hormonu, co skutkuje łatwym męczeniem się mięśni i mózgu.

Zmęczenie

Przy spadku poziomu energii organizm nie znajduje sił na zmierzenie się z codziennymi obowiązkami, staje się senny i narasta uczucie ogromnego zmęczenia. Taki stan można porównać do anemii, będącej rezultatem niedoboru żelaza.

Zaburzenia smaku i nieświeży oddech

Gromadzenie się toksyn i szkodliwych substancji, które powinny zostać wydalone z organizmu, prowadzi do zaburzeń smaku. Niektóre osoby odczuwają swoisty „metaliczny” posmak, szczególnie po spożyciu mięsa.

U większości osób z chorymi nerkami występuje także nieprzyjemny zapach z ust (o różnym natężeniu), który jest stosunkowo trudny do zwalczenia.

Często zdarza się, że chorzy rezygnują z pewnych produktów żywnościowych, gdyż ich smak staje się dla nich wyjątkowo nieprzyjemny.

Bóle pleców

Bóle pleców są we współczesnym społeczeństwie bardzo powszechne – nieprawidłowa postawa ciała, przeciążenie mięśni, stres…

Bóle pleców

Nie należy jednak lekceważyć tego typu bólu, gdyż może on być symptomem problemów z nerkami, szczególnie gdy pojawia się w dole pleców lub po bokach.

Kiedy należy się zaniepokoić?

Jeśli występuje u ciebie którykolwiek z powyższych objawów, koniecznie powinnaś się skonsultować z lekarzem, bez względu na przyczynę problemu. Jak pisaliśmy na początku, kłopoty z nerkami w większości przypadków wykrywane są za późno, gdy niewydolność nerek jest już faktem.

Nie lekceważ więc powyższych symptomów i dbaj o zdrowie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hemstreet GP. Sistemas renal y urinario. Encicl Salud Y Segur En El Trab. 2012.
  • Kidneyurology. Los Riñones y su Funcionamiento. Fundación Norteamericana de Riñón y Urología. 2001.
  • National Kidney and Urologic Diseases Information Clearinghouse. Los riñones y cómo funcionan. Natl Inst Heal. 2009.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.