Kobieta, która oszukała śmierć - Violet Jessop

Kobieta przez kilka miesięcy pozostawała w szoku i nie mogło być mowy o powrocie do pracy po przeżyciu tak wielkich tragedii.
Kobieta, która oszukała śmierć - Violet Jessop

Ostatnia aktualizacja: 06 sierpnia, 2019

Kobieta, która w przeciągu zaledwie pięciu lat przeżyła katastrofy trzech parowych statków atlantyckich „Olimpic”, „Titanic” i „Britanic”, nie miała łatwego życia.

Dwa ostatnie z nich uległy tragicznemu zatopieniu. Opowieść o Violet Jessop, która nigdy nie straciła wiary, a także swoją odpowiedzialnością i profesjonalizmem udowodniła, jak silna potrafi być kobieta. Chcesz ją poznać? Zapraszamy do lektury!

Kobieta, która nie miała łatwego życia

Najczęściej rozpoznawana jako pokojówka z Titanica, Violet Constance Jessop Vivanco urodziła się w 1887 roku w Argentynie. Jej rodzice byli irlandzkimi emigrantami, którzy opuścili rodzinny Dublin w nadziei na  lepsze życie w Argentynie. Kobieta ta była pierwszym z dziewięciorga dzieci Katherin i Williama, i już jako mała dziewczynka musiała walczyć o życie.

Lekarze stwierdzili u niej gruźlicę nie dając przy tym dużych szans na przeżycie. Jednak Violet wyzdrowiała w przeciwieństwie do swojego ojca, który zmarł na krótko po powrocie rodziny do Wielkiej Brytanii, pozostawiając ją, najstarszą córkę, z chorą i niepełnosprawną matką oraz młodszym rodzeństwem.

Violet Jessop - kobieta na zdjęciu

Kobieta mimo swojego młodego wieku musiała zabrać się do pracy i dzięki wysiłkowi, pracowitości i odrobinie szczęścia po kilku latach dostała się do prestiżowych linii żeglugowych White Star Line i zaczęła pracować na wysokiej klasy liniowcach.

Kobieta, która wsiadła na statek

Linie te w 1907 roku postawiły sobie za zadanie stworzenie trzech bliźniaczych, gigantycznych tytanów oceanów, które miały być najbezpieczniejszymi jednostkami na wodzie. Statki miały przewozić więcej niż 4000 pasażerów od wybrzeży Europy do Ameryki.

Najpierw skonstruowany został „Olimpic”, następnie „Titanic”, a na końcu „Gigantic” (później nazwany „Britannic”). Na pewno obiło Ci się o uszy, jaki los spotkał przynajmniej dwa z nich.

Violet Jessop rozpoczęła pracę na pierwszym z gigantycznych statków “Olimpic”. Musiała przecież utrzymać swoją sparaliżowaną matkę i resztę rodzeństwa. Młoda kobieta musiała również stawić czoła ciężkim czasom i trudnej sytuacji, w jakiej w tych czasach znajdowały się kobiety.

Violet Jessop bohaterką trzech katastrof morskich

Pierwszy wypadek, który jak później miało się okazać, był najmniej niebezpieczny, miał miejsce 20 września 1911 roku na pokładzie statku „Olimpic”. Violet pracowała dopiero od kilku miesięcy jako kelnerka. Wynagrodzenie wystarczało jedynie na wyżywienie rodziny, mimo że nieraz pracowała po 17 godzin na dobę.

Lubiła swoją pracę i atmosferę, jaka panowała na pokładzie, aż do tego feralnego dnia. 20 września parowiec „Olimpic” zderzył się z krążownikiem marynarki wojennej Royal Navy HMS „Hawk”. Na szczęście w zderzeniu nikt nie ucierpiał, ale oba statki zostały zniszczone. Mimo wszystko, wypadek sprowokował uczucie strachu i nie obyło się bez chęci odejścia z pracy.

Myśl o rodzinie i chęć zapewnienia im lepszego bytu wygrała. Violet wiedziała, że strachem i swoimi obawami nie nakarmi bliskich, ani nie będzie mogła spokojnie spojrzeć sobie w oczy.

Zatem zebrała się w sobie, znalazła wewnętrzną siłę i chociaż „Olimpic” wrócił na wielkie wody, na Violet czekała już inna, dużo ciekawsza propozycja…

Titanic wyrusza w podróż

White Star Line zaproponowało jej pracę na „Titanicu”, gigantycznym luksusowym statku pasażerskim. Miała być tam jedną z 23 pracowników obsługi restauracyjnej za dużo wyższe wynagrodzenie, a oprócz tego była to niepowtarzalna okazja uczestniczenia w tak spektakularnym wydarzeniu, jakim był dziewiczy rejs Titanica.

Tonący Titanic

Transatlantyk został skonstruowany z myślą zapewnienia luksusu, jakiego jeszcze na północnym Atlantyku nie było. Oprócz tego miał być demonstracją wielkości, potęgi i siły. Na kilka dni przed wypłynięciem Violet chciała zrezygnować, jednak jej rodzina ostatecznie ją przekonała.

Kobieta na pokładzie zajęła kabinę pierwszej klasy i też pasażerów tej części statku przez 17 godzin na dobę miała obsługiwać.

W nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku natura okazała się silniejsza od tego, co stworzone ręką człowieka. Statek niespodziewanie zderzył się z górą lodową. Violet zdążyła zejść do trzeciej klasy i wszystkim tym osobom,  które nie znały języka angielskiego, wytłumaczyła po hiszpańsku, że muszą się jak najszybciej ewakuować.

Później ona sama znalazła się w szalupie z pasażerami z pierwszej klasy, których obsługiwała. To było jej szczęście w nieszczęściu. Szczęście, którego nie miały 1523 osoby, których życie tej nocy zabrał ocean.

Violet Jessop - kobieta, która wymknęła się śmierci

Kobieta przez kilka miesięcy pozostawała w szoku i nie było mowy o powrocie do pracy. To, co przeżyła, było prawdziwą tragedią, jednak przyszedł czas kiedy postanowiła jeszcze raz zawalczyć ze swoim strachem.

Nie chciała, aby pływanie po morzach stało się jej największym koszmarem. Zacisnęła więc zęby, bogatsza o tragiczne doświadczenia, wylane łzy i koszmarne wspomnienia postanowiła powrócić do morskiego świata na pokładzie innego olbrzyma.

Violet spogląda strachowi w oczy

Tym razem był to trzeci gigant z wielkiego projektu White Star Line, „Britannic”. W związku z wybuchem Pierwszej Wojny Światowej statek ten został przystosowany do spełniania funkcji szpitala. Miał za zadanie transportowanie rannych żołnierzy. Violet nie była tym razem kelnerką, a pielęgniarką reprezentującą Czerwony Krzyż gotową do opieki nad rannymi i niesienia pomocy chorym.

21 listopada 1916 roku „Britannic” znajdował się na Morzu Egejskim i tam zatonął, wpadając na minę. W wyniku katastrofy zginęło 30 osób, a większości załogi i pasażerów udało się uratować. Również Violet Jessop przeżyła. To już trzeci z gigantów, który spowodował, że otarła się o śmierć.

Czy po tym wszystkim zdecydowała się na zmianę sposobu zarabiania na chleb? Wielu na jej miejscu, jeżeli nie wszyscy pewnie by tak zrobili, ale nie ta młoda, odważna kobieta. Głębokie wody były całym jej życiem i formą odnalezienia się w rzeczywistości. Balansując między życiem a dzikim, kapryśnym i nieraz bezwzględnym oceanu czuła się najlepiej.

Violet Jessop pracowała przez 42 lata, a w 1950 roku przeszła na zasłużoną emeryturę.

Zamieszkała w małym domku na wsi. Tam do reszty poświęciła się ogrodnictwu i uprawie swoich roślin. Przeszła do historii jako jedyna kobieta, która przeżyła trzy najsłynniejsze katastrofy morskie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.