Kość ogonowa — co robić przy jej złamaniu?

Zalecaną formą leczenia przy urazach kości ogonowej jest odpoczynek. Staraj się nie forsować tej części ciała i unikaj wszelkich nacisków podczas procesu rekonwalescencji.
Kość ogonowa — co robić przy jej złamaniu?

Ostatnia aktualizacja: 09 października, 2018

Kość ogonowa nosi także nazwę kości guzicznej. Tak specjaliści nazywają końcowy odcinek kręgosłupa składający się z 3-5 zrośniętych ze sobą kręgów guzicznych. Jest to pozostałość po ogonie, który człowiek utracił w procesie ewolucji i obecnie kość ta występuje jedynie w postaci szczątkowej. Choć nie odgrywa ona ważnej roli w organizmie człowieka i nie spełnia również funkcji dźwigania tułowia, jest miejscem przyczepu mięśni i więzadeł oraz działa jako amortyzator w momencie siadania.

Kość ogonowa jest bardzo podatna na uszkodzenia. W takich wypadkach rzadko kiedy lekarz przepisze Ci jakieś specjalne metody leczenia, jednak kontuzje tej części ciała również wymagają odpowiedniego czasu na rekonwalescencję.

Jeśli jesteś kobietą, to oznacza to, że zdecydowanie bardziej będziesz podatna na kontuzje tej części kręgosłupa. Wszystko za sprawą tego, że Twoja miednica jest szersza niż u mężczyzn. A to automatycznie sprawia, że ta część jest dużo bardziej narażona na potencjalne uszkodzenia.

Najczęściej bezpośrednią przyczyną są upadki, które mogą prowadzić do zwichnięć, a nawet złamań. Głównymi objawami uszkodzenia jest ból odczuwalny podczas chodzenia i siedzenia oraz dyskomfort podczas oddawania kału.

Złamana kość ogonowa – co robić?

  • Gdy dojdzie do urazu kości ogonowej może ono powodować znaczny dyskomfort. Ale możesz pocieszać się tym, że nie wymaga to skomplikowanego leczenia. Najważniejszym czynnikiem jest tutaj cierpliwość i czas, który musi upłynąć, by doszło do zagojenia. Okres kuracji może trwać do kilku tygodni w zależności od stopnia uszkodzenia kości.
  • Musisz pamiętać o tym, by unikać bezpośredniego nacisku na kość ogonową przez dłuższy czas po uszkodzeniu. Dlatego też przy siadaniu zalecamy stosowanie poduszek, które zamortyzują nacisk i będą pomocne szczególnie w okresie gojenia.

    Bolące plecy
    Zobacz także: Ból pleców – ćwiczenia na mięśnie odcinka lędźwiowego

  • Podczas siadania pamiętaj o tym, aby pochylać ciało lekko do przodu. W ten sposób ciężar ciała przejmą na siebie Twoje nogi, a nie kość ogonowa.
  • Przez 15-20 minut dziennie powinnaś stosować lód. Zabieg powtarzaj 3-4 razy dziennie zwłaszcza podczas pierwszych dni po urazie.
  • Powstrzymuj się od wszystkich czynności, które wymagają nadwyrężania dolnej części pleców jak niektóre ćwiczenia, podnoszenie ciężkich rzeczy czy nawet stosunek seksualny.
  • Spożywaj pokarmy bogate w błonnik i dostarczyć odpowiedniej ilości płynów, co pomoże zapobiec występowaniu zaparć.

Jak sprawdzić, czy kość ogonowa jest złamana?

Złamana kość ogonowa może dawać następujące objawy:

  • Poczujesz wrażliwość i natychmiastowy ból w dolnej okolicy pleców i kości ogonowej, mimo stosowania poduszki podczas siedzenia.
  • W okolicy kości ogonowej zauważysz obecność siniaków i obrzęku.
  • W niektórych wypadkach będziesz musiała udać się na wizytę u lekarza, który, aby potwierdzić złamanie, zleci wykonanie zdjęcia RTG kości ogonowej.

Gdy upadniesz tak, że Twoja kość ogonowa zostanie złamana…

Złamanie kości ogonowej to coś, czego nikomu nie życzymy. Wiemy doskonale o tym, jak bardzo to boli. Musisz także przygotować się na to, że odpowiednia kuracja potrwa dość długo. Dlatego też najlepszym środkiem leczniczym jest zapewnienie organizmowi odpowiedniego odpoczynku, który umożliwi ciału regenerację i zagojenie się rany. Uzbrój się w cierpliwość, jako że do zdrowia będziesz wracać przez parę tygodni.

Ból pleców - rysunek poglądowy

A może warto także przeczytać: Zdrowy kręgosłup – 8 zdrowych nawyków

Jeżeli po upływie tego czasu ból mimo wszystko nie ustąpi, będziesz musiał udać się na wizytę u lekarza, który przepisze Ci leki przeciwbólowe. W skrajnych przypadkach specjalista skieruje Cię na operację, w trakcie której kość ogonowa będzie musiała zostać usunięta. Zabieg ten nie gwarantuje jednak całkowitego ustąpienia bólu. Zastosuj się do powyższych zaleceń także przy wszelkiego rodzaju pęknięciach lub skręceniach tej części ciała.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.