Kubeczek menstruacyjny zamiast tamponów

Kubeczek menstruacyjny stanowi ekologiczną, a zarazem zdrową dla organizmu alternatywę tamponów i podpasek. Nie zawiera substancji toksycznych, a w dodatku skutecznie chroni nas przed infekcjami.
Kubeczek menstruacyjny zamiast tamponów
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Czytając ten artykuł poznasz kubeczek menstruacyjny – ekologiczny, tani, wygodny i jak się okazuje o wiele zdrowszy w użytkowaniu od tamponów i podpasek. Ostatnimi czasy coraz częściej słyszy się o negatywnych skutkach używania tamponów, które zawierają toksyczne substancje szkodliwe dla naszego organizmu.

Czy wobec tego istnieją jakieś alternatywy dla kobiet, które cenią sobie wygodę? Kubeczek menstruacyjny to możliwe rozwiązanie Twoich problemów pojawiających się w czasie menstruacji.

Ryzyko tkwiące w używaniu tamponów

W czasie miesiączki wiele z nas sięga po proste i skuteczne rozwiązania. Niestety jednak… Być może o tym nie wiedziałaś, ale tampony wśród swoich komponentów zawierają substancje toksyczne dla naszego organizmu.

Jednym z takich składników jest azbest, substancja mineralna, która wzmaga krwawienie w czasie miesiączki, powodując większe zużycie tamponów, a jednocześnie wzmagająca ryzyko zapadnięcia na choroby nowotworowe układu rodnego.

Niestety stosowanie azbestu jest dozwolone i w pełni legalne nawet jeśli chodzi o doustne środki antykoncepcyjne. Jednak narażanie się na bezpośredni kontakt z tak toksyczną substancją nie jest wskazane.

Przeczytaj również artykuł: Toksyczne substancje w produktach kosmetycznych

Umieszczając tampon w bezpośredniej bliskości błony śluzowej macicy oczywiste jest, że toksyczne substancje  z łatwością mogą się przedostać do krwiobiegu.

Bóle menstruacyjne

Innym toksycznym komponentem zawartym w tamponach jest dioksyna, używana dla nadania białego koloru. Dioksyny powszechnie uważa się za rakotwórcze, ponadto mogą mieć wpływ na pracę układu odpornościowego i rozrodczego. Jest także jednym z czynników wywołujących endometriozę.

Liczne badania przeprowadzone na temat szkodliwego działania dioksyn dowodzą, że powtarzający się kontakt naszego ciała z tymi substancjami jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Podobne zdanie wyraża wiele organizacji, zaznajomionych z tym tematem.

Jeszcze inną substancją toksyczną, zawartą w tamponach, jest tak zwany sztuczny jedwab, który może doprowadzić nasz organizm do Zespołu Wstrząsu Toksycznego (ostre, zagrażające życiu zatrucie).

Skoro tampony zawierają tak szkodliwe, toksyczne substancje, dlaczego nie zabrania się ich produkcji i sprzedaży?

Ponieważ tampony nie są przeznaczone do użytku doustnego, nie bierze się pod uwagę ich toksycznej szkodliwości. Jednak wiele z nas jest przyzwyczajonych do używania tamponów.

Możemy się więc zastanowić przez chwilę i policzyć w przybliżeniu, ileż to godzin w naszym życiu spędzamy narażając się na kontakt z substancjami toksycznymi zawartymi w tamponach. Oczywiście po zsumowaniu otrzymamy dużą liczbę.

Kobieta z termoforem

Skoro więc tak się rzeczy mają, trzeba się zastanowić nad innym rozwiązaniem, które będzie równie praktyczne w czasie menstruacji, a jednocześnie nie będzie wymagało narażania nas na kontakt z żadnymi substancjami toksycznymi czy niebezpiecznymi dla naszego organizmu.

Idąc dalej, podpaski również zawdzięczają swój śnieżno biały kolor użyciu na etapie produkcji dioksyn. Jednak w przypadku podpasek nie dochodzi do tak bezpośredniego kontaktu ze szkodliwymi dla organizmu substancjami.

W niektórych sklepach naturalnych można natknąć się na podpaski wykonane w 100% z bawełny z pominięciem procesu wybielania. Niestety w tym przypadku najwięcej do życzenia pozostawia cena końcowa takiego produktu. Są zdecydowanie kosztowne.

Kubeczek menstruacyjny

Na szczęście istnieje wspaniała alternatywa dla tak rozpowszechnionych tamponów a także dla podpasek. Jest nią kubeczek menstruacyjny.

Produkt ten wykonany jest w całości z silikonu, swoim kształtem przypominający kubeczek. Jest bardzo elastyczny, co nie pozostaje bez znaczenia w momencie umieszczania go w pochwie. Można swobodnie go zginać i składać.

Przeczytaj również artykuł: Bolesne miesiączki? 4 praktyczne porady

Odpowiednio umieszczony w pochwie zbiera spływającą krew, ale bez jej wchłaniania. Wystarczy od czasu do czasu wyjąć kubeczek, opróżnić z zawartości nad sedesem, umyć pod bieżącą wodą z zastosowaniem mydła, a następnie na powrót umieścić go w pochwie.

Po zakończeniu menstruacji śmiało możesz go dokładnie zdezynfekować gotując we wrzątku. Teraz już tylko wystarczy go wysuszyć i tak przygotowany kubeczek menstruacyjny jest gotowy do użycia w kolejnym cyklu. Można też czasem przemyć go wodą utlenioną z dodatkiem octu lub naturalnego mydła.

Brązowy kubeczek menstruacyjny

Kubeczek menstruacyjny – korzyści z używania

  • Jest produktem ekologicznym. Wykonany jest z silikonu i możesz go używać nawet przez 10 lat.
  • Jest tani. Wynika to z faktu, że nie masz do czynienia z produktem zakupowanym jednorazowo. Odpowiednio używany i czyszczony będzie Ci służył wielokrotnie.
  • Jest zdrowy w użytku. Nie zawiera żadnych toksycznych substancji szkodliwych dla naszego organizmu.
  • Jest praktyczny. Możesz go używać w sposób przypominający korzystanie z tamponów, z tą jednak różnicą, że nie musisz już myśleć o tamponach na zmianę.
  • Doskonały w profilaktyce infekcji. W porównaniu choćby z podpaskami, kubeczek menstruacyjny minimalizuje ryzyko ich wystąpienia.
  • Kubeczek menstruacyjny ma pojemność 30 ml, co odpowiada mniej więcej jednej trzeciej zawartości krwi, którą kobieta traci w trakcie jednej miesiączki. Taka pojemność sprawia, że nie trzeba go oczyszczać z taką częstotliwością, z jaką należy wymieniać tampony czy podpaski.
  • Dzięki kubeczkowi menstruacyjnemu miesiączka przebiega w sposób zdrowszy i bezpieczniejszy, niż w przypadku stosowania podpasek czy tamponów.

Kubeczek menstruacyjny – rodzaje

Na sklepowych półkach możemy się natknąć na wiele rodzajów kubeczków, a także na produkty różnych marek. Zakupu można też dokonać w jednym ze sklepów internetowych.

Kubeczek menstruacyjny - dwa rodzaje

Powszechnie występują dwa rozmiary kubeczków. Pierwszy rodzaj przeznaczony jest zwłaszcza dla młodszych kobiet, a także dla tych, które jak dotąd nie miały dzieci. Inne znajdują zastosowanie w przypadku starszych kobiet, a także dla matek.

Kubeczek menstruacyjny – jak go używać?

Przy zakupie kubeczka menstruacyjnego zawsze otrzymujesz dołączoną do niego instrukcję zawierającą szczegóły. Ale poza dołączoną instrukcją możesz też podejrzeć praktyczne i bardzo pomocne filmy instruktażowe.

Najprościej, wystarczy ścisnąć szeroką część kubeczka, co umożliwi łatwiejsze wprowadzenie go do pochwy. Kiedy już kubeczek znajdzie się na swoim miejscu, puść go, żeby się otworzył. Aby go wyciągnąć, pociągnij delikatnie za węższy koniec.

Być może na początku przyjdzie Ci nieco się natrudzić, ale bardzo szybko nauczysz się sprawnej obsługi kubeczka menstruacyjnego.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Zane Selvans y Greencolander


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.