Kwas moczowy — pozbądź się go!

Dieta wysokobiałkowa pomoże zrzucić zbędne kilogramy, jednakże, może się przyczynić do wytworzenia nadmiernej ilości kwasu moczowego. Zamiast niej wybierzmy zdrową i pełnowartościową żywność, nie zapominając o codziennych ćwiczeniach.
Kwas moczowy — pozbądź się go!
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Gdy kwas moczowy zwiększy swoje stężenie we krwi może to powodować poważne dolegliwości. Zaczyna się bowiem odkładać w stawach – powodując tym samym dnę moczanową lub w przypadku, gdy odkłada się w nerkach,  kończy się to powstawaniem kamieni nerkowych.

Dowiedz się jak domowymi sposobami zmniejszyć kwas moczowy, aby nie przekraczał dopuszczalnej normy!

Kwas moczowy – co o nim wiesz?

Jest to organiczny związek chemiczny pochodzący z rozkładu puryny, która jest składnikiem żywności. Znajdziemy ją między innymi w wątrobie, śledziach, anchois czy sardynkach. Niektóre warzywa i przetwory mleczne również zawierają purynę, jednak badania wykazały, że te produkty nie zagrażają zdrowiu i nie powodują podagry.

Kwas moczowy jest odzyskiwany, gdy dochodzi do śmierci komórek, natomiast potrzebny jest do ochrony naczyń krwionośnych przed ich uszkodzeniem. Nerki są odpowiedzialne za filtrację i wydalanie jego nadmiaru z organizmu wraz z moczem, niewielka ilość również wydalana jest z kałem.

kwas moczowy

Gdy kwas moczowy w organizmie zaczyna być produkowany w nadmiarze, wówczas stawy, ścięgna czy narządy, takie jak na przykład nerki – zaczynają go gromadzić.

Poziom kwasu moczowego w organizmie ma kluczowy wpływ na rozwój choroby zwanej dną moczanową. Oczywiście nie jest to jedyna przyczyna występowania tego schorzenia. Przyczyna może być również: nadciśnienie tętnicze, choroby serca czy nerek i nie tylko.

Powodów, dla których kwas moczowy w organizmie zaczyna się gromadzić może być bardzo wiele. Zaczynając od otyłości poprzez nadmierne spożywanie alkoholu, diety bogatej w puryny, leki moczopędne, radioterapię, chemioterapię, nadczynność tarczycy, łuszczycę, na lekach immunologicznych i uspakajających kończąc.

Problemem w stwierdzeniu czy kwas moczowy rzeczywiście zaczyna się gromadzić w organizmie – jest brak jakichkolwiek symptomów we wczesnym stadium.

Kwas moczowy w nadmiarze? Przepisy i porady jak w domowy sposób obniżyć jego poziom

1. Jedz jabłka

Czerwone lub zielone na deser po drugim śniadaniu i kolacji, koniecznie ze skórką! Właśnie one zawierają duże ilości witaminy C. Spożywaj je jak najczęściej.

W owocach tych znajdziemy również korzystne dla nas kwasy, takie jak kwas jabłkowy, który wykazuje działanie oczyszczające, ponadto jest skuteczny w walce z nadmiarem  kwasu moczowego.

3#:Jablko-kwas moczowy.jpg

2. Spożywaj codziennie sok z wiśni

Spożywaj codziennie dwie łyżki soku z wiśni. Zawierają flawonoidy (to one są odpowiedzialnie za czerwony kolor), które rozpuszczają kwas moczowy gromadzący się we krwi.

3. Ogranicz produkty bogate w puryny

Spożywanie czerwonego mięsa (wieprzowiny, jagnięciny), drobiu, fasoli, napojów alkoholowych – powinno być ograniczone do jednego dnia w tygodniu. Należy zamienić je na żywność o niskiej zawartości tłuszczu i puryn (ryż, chleb, ser, jogurty).

4. Pij wodę

Pij co najmniej 8 szklanek wody dziennie, co zapewni organizmowi odpowiednią podaż minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Woda usprawni również usuwanie toksyn i bakterii.

Woda ponadto wspomoże pracę nerek. Natomiast sól i kofeina w nadmiernych ilościach, wywołają efekt wprost odwrotny – spowolnią pracę nerek, dlatego lepiej ich unikać.

Kobieta pije wodę

5. Oczyszczaj organizm

Regularnie oczyszczaj organizm. Przynajmniej raz na dwa miesiące przeprowadź kurację oczyszczającą, aby pozbyć się możliwie powstałych kryształków kwasu moczowego, które powstają w organizmie na skutek gromadzenia się kwasu moczowego.

Jak to zrobić?

To bardzo proste! Rozpuść łyżeczkę sody oczyszczonej w litrze wody i pij osiem razy dziennie. Uwaga! Ten sposób nie jest zalecany dla osób cierpiących na nadciśnienie tętniczy czy niewydolność nerek.

6. Uwzględnij karczochy w diecie

Jedz karczochy, gdyż roślina ta ma niesamowite właściwości moczopędne. Istnieje wiele przepisów, które podpowiedzą jak najsmaczniej przygotować te warzywa. Jednak najlepszym sposobem jest po prostu je ugotować. Nie wylewaj wody z gotowania – wywar należy wypić.

7. Inne produkty redukujące poziom kwasu moczowego:

  • Wśród produktów, które mogą zmniejszyć poziom kwasu moczowego, wymienia się cebule. Oczyszcza ona organizm i pomaga uniknąć wielu problemów zdrowotnych. Ugotuj dwie obrane i pokrojone w plastry cebule. Uzyskany sok wymieszaj z wodą. Pij kilka razy dziennie
  • Truskawki również są świetną metodą na przywrócenie odpowiedniego poziomu kwasu moczowego w organizmie. Możesz przygotować herbatkę z jej liści lub korzeni lub jedz je na deser każdego dnia.
Truskawki na kwas moczowy

8. Zwiększ spożycie produktów bogatych w potas

Spożywaj produkty bogate w potas. W ten sposób zapobiegniesz powstawaniu kryształów kwasu moczowego i ułatwisz nerkom ich usuwanie.

Uwzględnij w swojej diecie: banany, awokado, zielone warzywa liściaste (szpinak, boćwina), rodzynki i śliwki, ziemniaki, arbuzy, truskawki i morele. Zalecane jest również spożywanie węglowodanów złożonych, które znajdziemy w produktach pełnoziarnistych, nie rafinowanych.

9. Wyeliminuj produkty zawierające syrop glukozowo-fruktozowy

Ogranicz spożywanie lub całkowicie wyklucz z diety produkty, które zawierają syrop glukozowo-fruktozowy. Zwiększają one stężenie kwasu moczowego we krwi. Fruktoza jest obecna w wielu słodkich napojach, dlatego zamień je na wodę lub soki naturalne.

Dodatkowo:

  • Używaj octu jabłkowego do poprawienia smaku sałatek i potraw. Badania potwierdzają, że dzięki zawartości potasu i kwasu octowego skutecznie redukuje nagromadzony kwas moczowy. Oprócz dodawania go do potraw, można przygotować z niego napój. Dwie łyżki octu należy wymieszać ze szklanką wody i pić dwa razy dziennie
  • Unikaj diet wysokobiałkowych. Dieta wysokobiałkowa pomoże zrzucić zbędne kilogramy, ale przyczyni się do wytworzenia nadmiernej ilości kwasu moczowego. Nie zapominaj zatem o zdrowej, pełnowartościowej diecie i codziennych ćwiczeniach. W ten sposób na pewno zachowasz zdrowie i pogodę ducha przez długi czas.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bjornstad P, Maahs DM, Roncal CA, Snell-Bergeon JK, Shah VN, Milagres T, et al. Role of bicarbonate supplementation on urine uric acid crystals and diabetic tubulopathy in adults with type 1 diabetes. Diabetes, Obes Metab. 2018;
  • P. K, C. B, H. L, P. C. Hydration and gout: Looking at new modes of uric acid management. Arthritis Rheumatol. 2017;
  • Singh JA, Reddy SG, Kundukulam J. Risk factors for gout and prevention: A systematic review of the literature. Current Opinion in Rheumatology. 2011.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.