Lemoniada z ogórka, imbiru i mięty

Domowa lemoniada, a także wody aromatyzowane, doskonale nadają się do uzupełniania poziomu wody w organizmie i stanowią zdrową alternatywę dla osób, które nie przepadają za piciem „zwykłej” wody podczas dnia.
Lemoniada z ogórka, imbiru i mięty

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Jeśli usiądziesz i przeanalizujesz właściwości każdego ze składników oddzielnie, to natychmiast zdasz sobie sprawę, że nie ma nic w tym przepisie niczego dla Ciebie niewłaściwego. Ta lekka, ale odświeżająca lemoniada na bazie ogórka, imbiru i mięty pozwoli Ci nie tylko stracić część z tych nieestetycznych fałd tłuszczu na brzuchu, ale także zwyczajnie ugasić pragnienie i się orzeźwić. A nawet lepiej: nie są to jedyne zalety tego niezwykle smakowitego napoju.

Poznaj resztę korzyści, jakie może Ci ta lemoniada zapewnić czytając pozostałą część dzisiejszego artykułu.

Lemoniada: jak ją przyrządzić mając do dyspozycji ogórek, imbir i miętę?

Składnikami tej smacznej lemoniady znakomicie nadającej się na letnie miesiące są:

  • 2 litry wody
  • 1 średniej wielkości ogórek
  • Jedna cytryna
  • 1 łyżeczka startego świeżego imbiru,
  • 10 świeżych listków mięty

Ogórka należy obrać i pokroić w cienkie plasterki, a następnie zalać go dwoma litrami wody. Następnie dodaj cytrynę pokrojoną w cienkie plasterki, starty imbir i liście mięty. Wstaw całość do lodówki na co najmniej 6 godzin, najlepiej na całą noc.

Kiedy lemoniada będzie gotowa do picia, możesz także dodać do niej kilka kostek lodu jeśli panują akurat naprawdę gorące dni i potrzebujesz ochłody.

Lemoniada stanowi świetny sposób na dostarczenie Twojemu organizmowi zalecanej dziennej dawki wody, można bez przeszkód pić ją przez cały dzień!

Jeśli jesteś osobą, której z trudem przychodzi osiągnięcie dziennej dawki wypijanych płynów, to przepis ten najprawdopodobniej okaże się dla Ciebie strzałem w dziesiątkę. Przelej po prostu napój w butelki wielokrotnego użytku i noś go wszędzie ze sobą.

Lemoniada, cytryna i imbir

Korzyści zapewniane przez ogórki

Z uwagi na bardzo wysoką zawartość wody (aż 96%) ogórek jest znakomitym produktem na potrzeby zrzucania wagi. Zawiera on tylko 20 kalorii na każde 100 gramów.

Ogórek jest świetny podczas prowadzenia walki z otyłością, a także pomaga przeprowadzić detoksykację organizmu i wyeliminować ewentualne obrzęki.

Ogórek zielony

Diety oczyszczające zawierają ogórek, którego rolą jest uniemożliwić zatrzymywanie płynów i gromadzenie się nadmiernych ilości kwasu moczowego w organizmie. Ogórek ma właściwości przeczyszczające, które pomagają oczyścić jelita i usuwać nadmiar śluzu z błony śluzowej jelit.

Ogórek nie jest zalecany dla osób, które często cierpią z powodu biegunek, mają słaby żołądek lub często uskarżają się na wzdęcia.

Ale jednocześnie jest bardzo przydatny do ochrony błony śluzowej żołądka i wspierania zdrowego rozwoju jelitowej flory bakteryjnej. Jak można więc się domyślać lemoniada na bazie ogórka oferuje także wszystkie powyższe właściwości.

Właściwości imbiru

Imbir cechuje się wyjątkowymi właściwościami przeciwzapalnymi, które są powszechnie stosowane w tradycyjnej medycynie chińskiej. Pomaga on zwalczać różne choroby, jak zapalenie stawów, problemy z trawieniem oraz wszelkie dolegliwości układu oddechowego.

Ma on lekko ostry smak, więc znakomicie nadaje się jako dodatek do różnych innych produktów spożywczych, potraw lub napojów, właśnie takich, jak opisywana w tym artykule lemoniada.

Imbir cechuje się bardzo bogatą zawartością witamin, składników mineralnych, olejków eterycznych, aminokwasów oraz przeciwutleniaczy. Oferuje on niezliczone korzyści dla organizmu.

Imbir

Pozwala na przykład zmniejszyć natężenie bólu podczas miesiączki, złagodzić dolegliwości związane z reumatyzmem, zwalczać przeziębienie i grypę, pomaga usunąć śluz podczas kataru, poprawia przepływ krwi i zapobiega chorobom serca.

Imbir może także pomóc złagodzić zawroty głowy. Stymuluje libido, jest więc naturalnym afrodyzjakiem, jak również naturalnym i skutecznym lekiem przeciwdepresyjnym.

Pomaga walczyć z efektami przedwczesnego starzenia się, zmniejsza poziom stresu, łagodzi migreny (blokując działanie prostaglandyn), zapobiega rozwojowi niektórych nowotworów (między innymi raka jajnika i nowotworu jelita grubego) oraz okazuje się niezwykle pomocny w regulowaniu procesów trawiennych.

Nie powinno więc nikogo teraz dziwić, że lemoniada według naszego przepisu zawiera świeży, starty korzeń imbiru.

Właściwości mięty

Powszechnie znane są liczne właściwości lecznicze tej wspaniałej i aromatycznej rośliny.. Mięta działa jako środek o działaniu rozkurczowym na przewód pokarmowy.

Pomaga złagodzić ból dzięki swojemu działaniu jako środek przeciwbólowy, zmniejsza stan zapalny skóry i błon śluzowych, a także zapewnia oczyszczenie układu oddechowego.

Ale nie tylko dlatego nasza lemoniada zawiera w sobie liście mięty, bowiem roślina ta jest także znana ze swojego niezwykle skutecznego efektu relaksującego, gdy stanowi składnik herbaty lub koktajlu.

Liście mięty

Może ona poprawić jakość snu i zwiększyć poczucie spokoju. Zapobiega także stresowi, łagodzi wzdęcia, rozluźnia mięśnie i pomaga chronić błonę śluzową żołądka. Mięta jest dla przykładu wspaniałym produktem dla wszystkich tych osób, które mają problemy z trawieniem.

Kwas askorbinowy zawarty w mięcie ułatwia wydalanie śluzu, ponieważ mięta cechuje się silnym działaniem pozwalającym zredukować przekrwienie. Jeśli masz gorączkę, mięta wywoła u Ciebie dodatkowe efekty w postaci pocenia, co pozwoli obniżyć temperaturę Twojego ciała.

Można ją także stosować u pacjentów z astmą lub nawet samym tylko przeziębieniem, biegunką lub wzdęciami – a dodatkowo także przy chorobie Leśniowskiego – Crohna (ponieważ zmniejsza ona stopień podrażnienia w jelitach).

Mięta redukuje również wymioty i bóle brzucha, poprawia krążenie i zapobiega występowaniu nieświeżego oddechu.

Właściwości cytryny

Cytryna jest owocem o jednej z najwyższych zawartości witaminy C. Dzięki czemu jest niezbędnym składnikiem dla ludzi chorujących na przeziębienie lub grypę. Znakomicie sprawdza się także jako środek pozwalający zapobiec zachorowaniu, ponieważ wzmacnia układ odpornościowy.

Oprócz bycia źródłem wielu witamin cytryna pomaga wyeliminować usuwać toksyny z ciała i jest silnym środkiem antyseptycznym.

Ssanie cytryny jest znakomitym pomysłem w sytuacji utraty swojego głosu lub chorowania na zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, grypę, a nawet astmę.

Pomaga ona stan chorobowy w naczyniach włosowatych oraz krwionośnych odpowiedzialnych za te dolegliwości. A także będzie stymulować proces leczenia od wewnątrz. Może ona także pomóc w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi.

Ten owoc cytrusowy zawiera ogromną ilość także innych wartościowych składników. Należą do nich minerały, potas, magnez, wapń, fosfor, żelazo, sód, a nawet fluor. W cytrynie znajdują się także witaminy z grupy B, zwłaszcza B1 cechująca się zapobieganiem zapaleniom, niewydolności serca i porażeniu mózgowemu.

Cytryny

Cytryna pomaga również zwalczać gorączkę. Poprawia też funkcjonowanie organizmu chorującego na cukrzycę i ułatwia powrót wątroby, żołądka oraz pęcherza moczowego do normalnej pracy po chorobie.

Może ona także zapobiegać tworzeniu się kamieni nerkowych. A także działając na rzecz rozpuszczania tych, które mogą być już obecne w Twoich nerkach i pęcherzu.

Nie każdy może jednak spożywać cytrynę bez ograniczeń

Cytryna nie jest jednak zalecana dla niektórych osób. Ci z Was, którzy cierpią z powodu anemii, krzywicy, zapalenia dziąseł, wielu ubytków w uzębieniu, zapaleniu jamy ustnej lub gardła, bezsenności, wrzodów kwasicy, przewlekłych zaparć lub uszkodzenia nerwów powinni unikać tego owocu.

Teraz już wiesz, że lemoniada zawierająca ogórek, imbir i miętę jest niezwykle korzystna dla zdrowia.

Oprócz tego, że lemoniada to niewątpliwie pyszny i orzeźwiający napój na gorący letni dzień, to do tego doskonale nadaje się do uzupełniania poziomu wody w organizmie. Stanowi też zdrową alternatywę dla osób, które nie przepadają za piciem „zwykłej” wody podczas dnia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ali, B. H., Blunden, G., Tanira, M. O., & Nemmar, A. (2008). Some phytochemical, pharmacological and toxicological properties of ginger (Zingiber officinale Roscoe): A review of recent research. Food and Chemical Toxicology. https://doi.org/10.1016/j.fct.2007.09.085
  • Dhanavade, M., Jalkute, C., … J. G.-B. J. of, & 2011, U. (2011). Study antimicrobial activity of lemon (Citrus lemon L.) peel extract. British Journal of Pharmacology and Toxicology. https://doi.org/10.1002/ajp.21003
  • Sari, A., Selim, N., Dilek, M., Aydogdu, T., Adibelli, Z., Büyükkaya, P., & Akpolat, T. (2012). Effect of lemon juice on blood pressure. Journal of Experimental and Clinical Medicine (Turkey). https://doi.org/10.5835/jecm.omu.29.01.010
  • Kaur, C., & Kapoor, H. C. (2002). Anti-oxidant activity and total phenolic content of some asian vegetables. International Journal of Food Science and Technology. https://doi.org/10.1046/j.1365-2621.2002.00552.x

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.