Lepszy sen - polecane ćwiczenia relaksacyjne

Połóż się do łóżka, wyłącz telefon i telewizor oraz postaraj się zostawić swoje troski i zmartwienia poza ścianami swojej sypialni.
Lepszy sen - polecane ćwiczenia relaksacyjne

Ostatnia aktualizacja: 06 maja, 2019

Lepszy sen w obecnych czasach jest marzeniem wielu osób. A to dlatego, że jednym z najczęściej spotykanych obecnie problemów, na który powszechnie uskarżamy się są kłopoty związane z nocnym wypoczynkiem.

Można wskazać naprawdę wiele przyczyn takiego stanu rzeczy, a także jeszcze więcej jego negatywnych konsekwencji.

Przede wszystkim w nocy musisz się dobrze wyspać. Jest to niezbędne aby organizm nabrał sił na kolejny dzień, zregenerował tkanki, a także obniżył poziom stresu. A to jedynie kilka rzeczy, jakie może Ci zapewnić lepszy sen.
Jeśli odgonisz od siebie myślenie o tym, że w dzisiejszych czasach ludzie są zawsze w ruchu lub zestresowani nawałem codziennym obowiązków, możesz uznać nasz dzisiejszy artykuł za niezwykle pomocny.

Pozwól nam zaprezentować Ci kilka ćwiczeń relaksacyjnych, które mogą zapewnić Ci zdrowy i spokojny wypoczynek przez noc.

Kładzenie się spać o tej samej porze zapewni Ci lepszy sen

Czy wiedziałeś o tym fakcie? Jeśli nie, przyjrzyjmy mu się nieco bliżej. Twój umysł jest potężną bronią. Ale uwaga… może to oznaczać zarówno zalety, jak i wady. Możesz spać lepiej lub gorzej w zależności od tego, o czym w danej chwili myślisz.

Jeśli chodzi o lepszy sen, to nie wystarczy po prostu położyć głowę na poduszce i zaczekać, aż zaśniesz. Niektórzy ludzie zapadają w sen szybciej niż inni, co w rzeczy samej pozwala im w rzeczywistości dobrze wypocząć przez noc. Ale samo zasypianie także jest wspaniałym i niezwykle przyjemnym uczuciem, w czasie którego masz wrażenie, że opuszczają Cię wszystkie troski.

Znamy wiele różnych, naturalnych sposobów pozwalających uzyskać lepszy sen, bez konieczności uciekania się do tabletek nasennych lub innych środków uspokajających. Równie ważne jest wyłączenie telefonu i telewizora podczas udawania się na spoczynek.

Nawyki korzystania z tych urządzeń są uznawane za szkodliwe dla zdrowia i mogą działać podobnie jak narkotyk powodując uzależnienie.

Telefon przy łóżku

Jeśli masz ochotę pooglądać coś w telewizji przed pójściem do łóżka, to rozważ zrezygnowanie z programów telewizyjnych i filmów przedstawiających przemoc, śmierć, złe wieści, smutek czy strach. Pobudzają one ośrodkowy układ nerwowy i zakłócają stan równowagi emocjonalnej. A to przekłada się bezpośrednio na utrudnione zasypianie.

W dzisiejszym świecie przeważająca większość ludzi nie rusza się nigdzie bez telefonów komórkowych, co dotyczy także łóżka. Jeśli wysyłasz wiadomość tekstową lub sprawdzasz najnowsze posty na Twoim ulubionym serwisie społecznościowym na chwilę przed ostatecznym zgaszeniem światła i przyłożeniem głowy do poduszki, to znacznie sobie utrudniasz lepszy sen tej nocy.

Dlatego też, jeśli jest to możliwe, należy unikać korzystania z telefonu tuż przed snem. Warto nawet rozważyć odłączenie Internetu na nocne godziny.

Zobacz także: Nomofobia: całkowite uzależnienie od telefonu

Jak dobrze urządzić sypialnię, by zapewnić sobie lepszy sen?

Kolejny akapit musi być przeznaczony do opisania prawidłowego wykorzystania zastosowań sypialni. Nie mamy tutaj na myśli na przykład weekendowego śniadania w łóżku. Ale raczej nie należy traktować swojego łóżka jako idealnego miejsca do nauki lub pracy.

Zdrowy i lepszy sen

Jeśli chcesz zapewnić sobie lepszy sen w nocy, nie powinieneś leżeć na łóżku pracując nad tym pilnym raportem, który musisz na jutro przygotować.

Twoje łóżko nigdy nie powinny być wykorzystywane do innych celów, niż nocny wypoczynek. Jeśli będziesz przestrzegać tej zasady, lepszy sen sam przyjdzie do Ciebie.

I w końcu docieramy do zagadnienia dotyczącego jedzenia, które jest jeszcze mocniej powiązane z Twoim odpoczynkiem i snem. Jeśli zjadłeś obfitą kolację, składającą się ze smażonych potraw lub dużych ilości tłuszczów i cukru – lub jeśli po prostu wypiłeś dużo alkoholu lub kawy – mogą minąć długie godziny, zanim będziesz w stanie zasnąć.

Poza najprostszym rozwiązaniem obejmującym jedzenie o wcześniejszej porze (na co najmniej dwie godziny przed snem), staraj się także nie przejadać, nie jeść każdego wieczoru tych samych produktów, a zamiast napojów o wysokiej zawartości kofeiny wybierz herbaty ziołowe.

Zrezygnuj z mocno przetworzonych potraw na rzecz produktów surowych lub naturalnego pochodzenia. Albo przynajmniej upewnij się, że zjadasz ich umiarkowane ilości na kolację.

Ćwiczenia relaksacyjne zapewniające lepszy sen

Przeznaczenie godzin nocnych na wypoczynek nie jest tylko modnym trendem – to absolutna konieczność. Lepszy sen pomaga skuteczniej zregenerować umysł i wypełnić go pozytywną energią. Jeśli będziesz dobrze się wysypiać, to łatwiej będziesz w stanie przezwyciężyć stres, zmęczenie, ból, niepokój i lęk.

Kolacja a zdrowy i lepszy sen

Jak można zapewnić sobie lepszy sen? Na przykład wypróbowując niezawodne w takim przypadku techniki medytacji w połączeniu z ze zdrowymi nawykami, jakie opisaliśmy powyżej. Zyskasz w ten sposób gwarancję znacznie skuteczniejszego nocnego wypoczynku.

Gdy raz już się zastosujesz do tych wskazówek, już, nigdy nie popełnisz wcześniejszych błędów i każdego kolejnego dnia będziesz mieć po prostu lepszy sen.

Powinieneś jednak wiedzieć o tym, że na początku Twój umysł może mieć problem z dostosowaniem się, możesz także napotykać trudności przy próbach skoncentrowania się i odpoczynku, ale nie staraj się zmuszać do dostosowania się do nowej procedury – i także nie denerwuj się początkowymi niepowodzeniami, ani nie rezygnuj już na samym początku.

Jeśli jesteś przyzwyczajony do korzystania z innych metod zasypiania (jak np. oglądanie telewizji lub zażywanie leków uspokajających), to będzie CI jeszcze trudniej przekonać organizm do prawidłowego reagowania na metody naturalne. Ale nie poddawaj się. Ostatecznie na końcu drogi czeka na Ciebie sukces i lepszy sen.

Opanowanie kilku technik medytacji nie tylko pomoże Ci lepiej spać w nocy, ale także zapewni Ci wymierne korzyści w niemal wszystkich Twoich codziennych czynnościach. Postępuj po prostu według poniższej procedury:

Jedz lekkie śniadanie

Już wielokrotnie wspominaliśmy o tym, że nie należy zbyt dużo jeść w godzinach wieczornych. Gdy Twój organizm musi zająć się ciężkostrawnym jedzeniem, trudno mu będzie (i Tobie też) skupić się na czymś innym.

A jeśli zaśniesz podczas trwania procesów trawiennych, to zapewne obudzisz się w środku nocy lub z rana i będziesz czuć się mocno zmęczonym i ociężałym. Zrób tak, jak postępuje wiele osób, czyli zjedz jakiś owoc lub małe ciastko na chwilę przed pójściem do łóżka.

Znajdź chwilę na masaż

Uciskaj opuszkami palców (uważaj, aby nie używać paznokci) skórę głowy i wykonuj delikatne ruchy od czoła, aż do tylnej części karku. Dostępne są na rynku także urządzenia do masażu, które mogą Ci w tym pomóc, możesz także poprosić partnera o pomoc w wymasowaniu miejsc, do których dotarcie sprawia Ci problem. Cały proces powinien potrwać około pięciu do dziesięciu minut, a zobaczysz zaraz, jak zrelaksowany się poczujesz.

Spokojny sen

Słuchaj spokojnej muzyki, by mieć lepszy sen

Jeśli mieszkasz w mieście, bez wątpienia zdążyłeś już przyzwyczaić się do wszechobecnego hałasu. Ale to nie oznacza, że taka sytuacja jest dobra dla Twojego zdrowia. Puść sobie jakąś spokojną muzykę, najlepiej instrumentalną.

Idealnie w tym celu sprawdzi się gatunek wykorzystywany podczas zajęć jogi, medytacji lub w stylu hinduistycznym, buddyjskim czy też tradycyjnym chińskim.

Możesz również wybrać muzykę klasyczną. Niektórzy ludzie wolą słuchać określonych odgłosów natury, takich jak śpiew ptaków, szum wodospadu czy też deszcz padający na blaszany dach. Wypróbuj jedną z tych opcji muzyki relaksacyjnej, aby zobaczyć, czy któryś z nich pomoże Ci się zrelaksować i zapewnić tym samym lepszy sen.

Zastosuj w praktyce metody świadomego oddychania

Czynność oddychania jest zbyt wspaniała, aby można było ją zlekceważyć. Zanim udasz się na nocny spoczynek, usiądź prosto na skraju łóżka z ramionami lekko odgiętymi do tyłu. Oddychaj powoli i głęboko przez nos, trzy razy pod rząd. Możesz zamknąć oczy, aby zrelaksować się jeszcze bardziej.

Podczas każdego wydechu postaraj wyobrazić sobie, że właśnie uwalniasz całe swoje napięcie, stres i zmartwienia nagromadzone w ciągu dnia. Podczas wdechu spróbuj sobie natomiast zwizualizować miękkie i delikatne światło wchodzące w Twoje ciało, zapewniające uzdrowienie i ciepło.

Ruszaj rękami oraz nogami

Pozostań jeszcze przez chwilę w tej pozycji siedzącej na brzegu łóżka, poruszaj stopami w górę i w dół oraz na boki, wykonaj także kręgi za pomocą swoich kostek. Powtórz to samo ale używając do tego rąk i nadgarstków. Zobaczysz, o ile lepiej się poczujesz. Położysz się do łóżka w pełni zrelaksowany, szybko nadejdzie lepszy sen… i będziesz spać jak suseł.

Naprawdę dobry sposób na wyspanie się

Słodkich snów!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • InformedHealth.org [Internet]. Cologne, Germany: Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG); 2006-. Insomnia: Relaxation techniques and sleeping habits. 2008 Aug 18 [Updated 2017 Mar 9]. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279320/
  • Medic G, Wille M, Hemels ME. Short- and long-term health consequences of sleep disruption. Nat Sci Sleep. 2017;9:151–161. Published 2017 May 19. doi:10.2147/NSS.S134864
  • Hachul H, Oliveira DS, Bittencourt LR, Andersen ML, Tufik S. The beneficial effects of massage therapy for insomnia in postmenopausal women. Sleep Sci. 2014;7(2):114–116. doi:10.1016/j.slsci.2014.09.005
  • Wang, C. F., Sun, Y. L., & Zang, H. X. (2014, January). Music therapy improves sleep quality in acute and chronic sleep disorders: A meta-analysis of 10 randomized studies. International Journal of Nursing Studies. https://doi.org/10.1016/j.ijnurstu.2013.03.008
  • Jespersen, K. V., Koenig, J., Jennum, P., & Vuust, P. (2015, August 13). Music for insomnia in adults. Cochrane Database of Systematic Reviews. John Wiley and Sons Ltd. https://doi.org/10.1002/14651858.CD010459.pub2
  • Jerath R, Beveridge C, Barnes VA. Self-Regulation of Breathing as an Adjunctive Treatment of Insomnia. Front Psychiatry. 2019;9:780. Published 2019 Jan 29. doi:10.3389/fpsyt.2018.00780

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.