Łojotokowe zapalenie skóry - leczenie

Według lekarzy łojotokowe zapalenie skóry to problem zdrowotny, na który składają się dwa czynniki: nadczynność gruczołów łojowych oraz grzyby z rodzaju Malassezia.
Łojotokowe zapalenie skóry - leczenie

Ostatnia aktualizacja: 08 kwietnia, 2019

Łojotokowe zapalenie skóry często bywa mylone z łupieżem być może dlatego, że jest on jednym z jego najbardziej widocznych objawów. Poza tym, że jest to problem bardzo nieestetyczny, jego długotrwałe utrzymywanie się na skórze głowy niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. Poznaj nasze skuteczne metody leczenia i uśmierzania objawów, które niesie ze sobą łojotokowe zapalenie skóry.

Łojotokowe zapalenie skóry, co należy wiedzieć?

Łojotokowe zapalenie skóry to choroba przewlekła, której objawy mają zmienne natężenie – czasem wydaje się, że “znika”, a innym razem objawy nagle się nasilają.

Schorzenie to może być genetyczne, przekazywane z rodziców na dzieci, ale również występują pewne czynniki ryzyka, które mogą wpływać na jego rozwój, na przykład stres, stosowanie nieodpowiedniego szamponu do włosów, zmęczenie, szkodliwe czynniki zewnętrzne, nieodpowiednia higiena skóry, stosowanie mleczek do twarzy na bazie alkoholu, zaburzenia skórne takie jak trądzik, otyłość etc. Wielu z tych czynników można uniknąć – pamiętajmy zatem o nich podczas leczenia łojotokowego zapalenia skóry.

Mimo że w większości przypadków schorzenie to dotyczy tylko skóry głowy, może pojawić się również na innych częściach ciała: twarzy, nogach czy ramionach. Przejawia się głównie złuszczającymi się płatami skóry. Początkiem leczenia łojotokowego zapalenia skóry powinna być przede wszystkim konsultacja z lekarzem dermatologiem.

Dowiedz się więcej. Przeczytaj również ten artykuł: Jak zrobić szampon domowej roboty?

Naturalne sposoby leczenia łojotokowego zapalenia skóry

W leczeniu schorzenia lub zwiększenia efektów zalecanych przez lekarzy preparatów można skorzystać także z dobroczynnych właściwości domowych sposobów leczenia łojotokowego zapalenia skóry.

  • Olejki eteryczne: mieszanka (identyczne ilości) olejku lawendowego, olejku z rumianku i olejku eukaliptusowego. Do mieszanki dodaj odrobinę ciepłej wody i wmasuj w skórę głowy. Również skutecznie zwalcza swędzenie.
  • Oliwa z oliwek i olejek migdałowy: zmieszaj jedną lub dwie łyżki stołowe obydwu olejków i starannie wmasuj w skórę głowy, szczególnie w okresach nasilonego swędzenia.
  • Rozmaryn: Ugotuj garść drobno posiekanego rozmarynu razem z trzema torebkami herbatki z rumianku (lub odpowiedniej ilości rumianku w liściach). Po schłodzeniu i przecedzeniu użyj naparu do płukania włosów po kąpieli.
  • Cytryna: przekrój cytrynę na pół i wetrzyj ją w całą skórę głowy. Pozostaw na około dziesięć minut, a następnie spłucz włosy letnią wodą.
  • Olejek miętowy: do szklanki letniej wody dodaj dwie krople olejku miętowego. Następnie wmasuj mieszankę w skórę głowy, w miejsca dotknięte łojotokowym zapaleniem skóry. Po upływie kilku minut spłucz wodą.
Łojotokowe zapalenie skóry głowy
Naturalne sposoby leczenia łojotokowego zapalenia skóry – c.d.
  • Ocet jabłkowy: wymieszaj w naczyniu cztery części ciepłej wody i jedną część octu jabłkowego. Wmasuj mieszankę w skórę głowy szczególnie wtedy, gdy występuje świąd. Dodatkowo, płukanie włosów octem doda im pięknego blasku.
  • Soda oczyszczona: przygotuj pastę, mieszając sodę oczyszczoną z wodą. Następnie dodaj kilka kropli oliwy z oliwek, wmasuj mieszankę w skórę głowy i pozostaw na pół godziny. Spłucz wodą, zwiększając jej temperaturę – od letniej do ciepłej.
  • Olejek z drzewa herbacianego: rozpuść pół łyżeczki olejku z drzewa herbacianego w 100 ml żelu aloesowego. Wmasuj w skórę głowy i pozostaw na 30 minut. Następnie obficie spłucz wodą.
  • Nasiona kozieradki: do naczynia z wodą wsyp dwie łyżki nasion kozieradki i pozostaw do wymoczenia na całą noc. Rozdrobnij nasiona aż do otrzymania konsystencji pasty. Następnie nałóż ją na skórę głowy i po upływie pół godziny spłucz wodą.
  • Tymianek: do dwóch szklanek wody dodaj cztery łyżki stołowe suszonego tymianku i gotuj przez dziesięć minut. Przecedź i ostudź, a następnie dodaj wywar do szamponu, którego zwykle używasz. Masuj delikatnie włosy i skórę głowy. Jeśli to możliwe, nie spłukuj.
  • Glinka: maseczka z zielonej glinki jest powszechnie stosowana do leczenia różnych problemów skórnych, nie tylko łojotokowego zapalenia skóry. Jest zalecana także do łagodzenia objawów trądziku, tłustej skóry, zaskórników i wyprysków. Przygotuj pastę z glinki i wody i nakładaj ją na skórę głowy dwa razy w tygodniu. Wchłonie ona nadmiar łoju, martwe komórki skóry i wszelkie zanieczyszczenia.

Koniecznie przeczytaj także ten artykuł: Swędzenie głowy – 5 naturalnych sposobów na ukojenie

Naturalne sposoby leczenia łojotokowego zapalenia skóry – c.d.
  • Mniszek lekarski: przygotuj wywar z 60 g mniszka lekarskiego i 1 litra wody. Gotuj przez 10 minut, a następnie przykryj i odstaw do schłodzenia, przecedź i zwilż nim skórę głowy. Płukanie włosów wywarem z mniszka należy przeprowadzać trzy razy w tygodniu.
  • Morskie kąpiele: latem możemy wykorzystać do walki z łojotokowym zapaleniem skóry kąpiele w morzu. Słona woda i promienie słońca zbawiennie wpływają na skórę głowy – zmniejszają objawy schorzenia i niwelują świąd.
  • Liść laurowy: wcieraj w skórę głowy mieszankę przygotowaną z garści mielonych liści laurowych i wody. Zabieg powtarzaj dwa razy dziennie, z rana i przed pójściem spać. Możesz również przygotować wywar z tych samych składników, a następnie go schłodzić, przecedzić i wmasowywać w skórę głowy po kąpieli.
  • Lukrecja: skutecznie zmniejsza wydzielanie łoju i pomaga w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry. Przygotuj napar z suszu lukrecji, a następnie dodaj do niego trochę octu i – po 15 minutach – spłucz nim dokładnie skórę głowy.
  • Rozmaryn i jajko: przygotuj mieszankę z następujących składników: łyżeczki delikatnego szamponu dla dzieci, żółtka jaja i czterech kropli olejku rozmarynowego. Myj włosy mieszanką w tradycyjny sposób.

Dodatkowo zaleca się stosowanie odpowiedniej diety zwalczającej łojotokowe zapalenie skóry lub zapobiegającej schorzeniu. Składają się na nią przede wszystkim produkty bogate w witaminę B7 (kukurydza, jęczmień, owies, soja), selen (jabłko, dynia, ogórek, kapusta, czosnek) i cynk (ogórecznik lekarski, szparagi, seler).

Łojotokowe zapalenie skóry

Zdjęcia: Managobinda Srichandan, Doctor’s defense, lilyoreo, adaenn.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.