Masz łuszczycę? – Wylecz ją aloesem!

Oprócz miejscowego stosowania aloesu na dotkniętą łuszczycą skórę, warto również wzbogacić swoją codzienną dietę o szklankę wody z łyżką żelu aloesowego.
Masz łuszczycę? – Wylecz ją aloesem!
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Dotychczas naukowcy nie zdołali wynaleźć jednego skutecznego leku na łuszczycę, który u wszystkich dawałby jednakowe rezultaty. Jest to bowiem przewlekła choroba i jej przebieg jest u każdego pacjenta inny. Zawsze jednak towarzyszy jej łuszczenie się skóry, zaczerwienienie i świąd.

Leki na łuszczycę do miejscowego stosowania prawie zawsze zawierają w swym składzie sterydy oraz kwas salicylowy, retinoidy czy antralinę. Zanim więc sięgniemy po farmaceutyki, warto przeprowadzić naturalną kurację leczniczą na bazie rośliny o niezwykle silnych właściwościach zwalczających łuszczycę – aloesu.

Aloes to znana od wieków roślina lecznicze, która dzięki ogromnemu bogactwu składników mineralnych i silnych właściwościach regenerujących uszkodzone tkanki doskonale wspomaga leczenie łuszczycy na każdym etapie jej rozwoju.

Poznaj dziś z nami sekrety aloesu oraz jego skuteczny wpływ na leczenie łuszczycy i innych chorób skórnych.

Dlaczego aloes leczy łuszczycę?

Łuszczyca to przewlekła choroba charakteryzująca się zaczerwienieniem skóry, które z kolei przechodzi w stan zapalny, prowadzący do łuszczenia się naskórka. Łuszczenie się skóry zwykle występuje na łokciach, kolanach, plecach, a nawet skórze głowy.

Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną, a jej występowanie w większości przypadków ma podłoże genetyczne. Zazwyczaj pojawia się u osób w wieku 15-35 lat. Problem ten dotyczy około 3% populacji.

Łuszczyca jest wynikiem defekty genetycznego, który sprawia, że komórki skóry dzielą się intensywniej niż u innych osób. Choroba ta nie ma jednak nic wspólnego z nowotworami skóry. Największą niedogodnością tej choroby skórnej jest fakt, że wywołuje ona przykre objawy zarówno fizyczne, jak i psychologiczne.

Podstawowymi aspektami, jakie należy wziąć pod uwagę w przypadku łuszczycy są: klimat, stres, zaburzenia na tle endokrynologicznym czy niezdrowa dieta – wszystkie z nich mogą prowadzić do pogorszenia stanu chorego.

Aloes a łuszczyca

Największą zaletą aloesu, która czyni z niego doskonały naturalny lek na łuszczycę, są zawarte w nim antrachinony – enzymy o sinych właściwościach antybiotycznych, przeciwwirusowych i przyspieszających zabliźnianie ran.

Łuszczyca

Aloes jest cennym źródłem różnych typów antrachinonów, takich jak:

  • Aloina: ma właściwości przeciwbólowe i uspokajające.
  • Emodyna: skutecznie zwalcza infekcje, ma działanie podobne do aspiryny
  • Kwas aloesowy: ma działanie bakteriobójcze oraz neutralizuje bakterie.
  • Kwas chryzofanolowy: jest pochodną emodyny, stosowany w przemyśle farmaceutycznym jako składnik leków dermatologicznych.

Aloes doskonale nawilża wysuszone przez łuszczycę obszary skóry oraz tworzy na niej niewidzialną warstwę ochronną, która zapobiega utracie wody z uszkodzonych tkanek.

Co więcej, aloes działa również kojąco, chłodząco i odżywczo na uszkodzone tkanki skóry oraz stymuluje wzrost nowych komórek skóry. Aloesowy żel jest bogatym źródłem składników mineralnych, naturalnych sterydów, witamin, enzymów, składników odżywczych, aminokwasów i antyoksydantów.

Domowej receptury aloesowy lek na łuszczycę

Jeśli przyzwyczaisz się regularnie wcierać w skórę żel aloesowy, rezultaty będziesz mogła dostrzec już po dziesięciu dniach.

Mrożony żel aloesowy

Kojący żel łagodzi podrażnienie, świąd, stan zapalny oraz nawilża skórę, dzięki czemu ogranicza jej łuszczenie.

Miejscowe stosowanie aloesu na skórę

Aby skutecznie zwalczyć łuszczycę i polepszyć kondycję skóry, należy wcierać w nią żel wydobyty z wnętrza liści aloesu przynajmniej dwa razy dziennie. Możesz to robić na dwa sposoby:

  • Umieść trochę żelu aloesowego w pojemniku do robienia kostek lodu i włóż do zamrażalnika. Następnie wyciągaj po kostce i wcieraj w dotknięte łuszczycą miejsca na ciele.
  • Możesz również zakupić odpowiednie kremy aloesowe w aptece, jednak nigdy nie będą one tak naturalne i skuteczne w działaniu jak żywa roślinka.
  • Warto zaznaczyć, że aloes rośnie bardzo szybko i nie wymaga żadnego specjalnego traktowania – może go hodować we własnym domu każdy! Wystarczy odciąć kawałek mięsistego liścia, otworzyć go na pół i łyżeczką wydobyć potrzebną ilość żelu.

Można nawet przygotować sobie trochę żelu „na zapas”, ponieważ przez dłuższy czas można go przechowywać w lodówce.

Doustne przyjmowanie aloesu

W celu uzupełnienia leczniczej kuracji aloesowej bezpośrednio na skórę, zaleca się również codzienne spożywanie szklanki wody z łyżką żelu z tej cudownej rośliny. Poniżej wyjaśniamy ci, jak przygotować taki napój.

Łuszczyca skóry głowy

Składniki

  • 2 łyżki żelu aloesowego (20 g)
  • 2 łyżki soku z cytryny (20 ml)
  • 1 szklanka wody (200 ml)

Sposób przygotowania

  • W pierwszej kolejności podgrzej szklankę wody. Kiedy woda zacznie bulgotać, dodaj dwie łyżki żelu aloesowego. Rozpuszcza się on z łatwością, wystarczy wymieszać łyżeczką i w jednej chwili powstaje jednolity napój.
  • Odstaw na 10 minut do ostudzenia, następnie przelej do ulubionej filiżanki, a na sam koniec dodaj trochę soku z cytryny. Delektuj się tym uzdrawiającym napojem codziennie rano, a w ciągu dnia wcieraj żel aloesowy bezpośrednio w chorą skórę.

Przekonaj się sama, że już po kilku dniach pojawią się zaskakujące rezultaty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rendon A, Schäkel K. Psoriasis Pathogenesis and Treatment. Int J Mol Sci. 2019;20(6):1475. Published 2019 Mar 23. doi:10.3390/ijms20061475
  • Feldman, S. R., Horn, E. J., Balkrishnan, R., Basra, M. K., Finlay, A. Y., McCoy, D., … & Council, I. P. (2008). Psoriasis: improving adherence to topical therapy. Journal of the American Academy of Dermatology, 59(6), 1009-1016.
  • Kalb, R. E., Bagel, J., Korman, N. J., Lebwohl, M. G., Young, M., Horn, E. J., … & Foundation, N. P. (2009). Treatment of intertriginous psoriasis: from the Medical Board of the National Psoriasis Foundation. Journal of the American Academy of Dermatology, 60(1), 120-124.
  • Psoriasis: Symptoms, Causes, Locations | National Psoriasis Foundation. (2018). Retrieved from https://www.psoriasis.org/about-psoriasis
  • Syed, T. A., Ahmad, S. A., Holt, A. H., Ahmad, S. A., Ahmad, S. H., & Afzal, M. (1996). Management of psoriasis with Aloe vera extract in a hydrophilic cream: A placebo-controlled, double-blind study. Tropical Medicine and International Health. https://doi.org/10.1046/j.1365-3156.1996.d01-91.x

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.