Maseczka oczyszczająca i ściągająca z jajka

Oprócz zastosowań kulinarnych, jajka to także źródło witamin i minerałów niezwykle korzystnych dla naszej skóry. Można wykorzystać je więc do przygotowania naturalnej maseczki.
Maseczka oczyszczająca i ściągająca z jajka

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Maseczka przygotowana z białka kurzego to jeden z najskuteczniejszych domowych sposobów, by uporać się z zaskórnikami i wągrami oraz oczyścić skórę twarzy. Jajka to jedne z najczęściej jedzonych produktów spożywczych na całym świecie, warto jednak podkreślić, że ich zastosowania wykraczają daleko poza kuchnię.

Jajka są nie tylko smaczne i pożywne, ale obecne w nich substancje odżywcze i witaminy sprawiają, że przygotowana z nich maseczka doskonale wpłynie na kondycję i wygląd Twojej skóry. Chcesz dowiedzieć się, jak przygotować i stosować tę naturalną maseczkę? Czytaj dalej.

Jajka przez wiele dekad cieszyły się nie najlepszą sławą – niektórzy specjaliści odradzali ich regularne spożywanie ze względu na wysoki poziom cholesterolu. Nadszedł jednak czas, kiedy jajka powoli wracają do łask i odkrywamy coraz to nowe ich zastosowania – również kosmetyczne.

Jajka to źródło białek, witamin i minerałów, które wesprą Cię w trosce o kondycję Twojej skóry. Już teraz niektóre firmy kosmetyczne wykorzystują je do produkcji swoich kosmetyków. Dobra wiadomość jest jednak taka, że równie dobrze możesz skorzystać z tych samych właściwości we własnym domu.

Maseczka przygotowana z kurzych jajek pomoże Ci oczyścić skórę twarzy z komórek martwego naskórka, w dodatku ma ona działanie ściągające. Gotowa, by dowiedzieć się więcej? Przepis i garść wytycznych znajdziesz poniżej.

Maseczka z jajek i jej zalety

Maseczka jajeczna aplikowana na twarz stymuluje regenerację tkanek i zapobiega objawom przedwczesnego starzenia się skóry . Jeden z jej głównych składników, luteina, przywraca skórze twarzy naturalne nawilżenie i odżywienie, zapewniając jej jednocześnie elastyczność i jędrność.

Maseczka jajeczna

Substancje odżywcze obecne w jajkach zapewniają skórze zdrowy blask i zapobiegają utracie jędrności. Witaminy A, B oraz D, które biorą udział w aktywności komórek, powstrzymują działanie wolnych rodników.

Maseczka ma działanie ściągające, co oznacza, że skutecznie zamyka pory i pozwala uporać się z przebarwieniami.

Regularne stosowanie maseczki jajecznej to jeden z najskuteczniejszych domowych sposobów na wągry i zaskórniki czy blizny. Oczywiście efekty nie będą natychmiastowe, ale już po pierwszym użyciu zauważysz, że skóra jest dogłębnie oczyszczona i gładka.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj więc ten artykuł: Blizny po trądziku – 5 domowych sposobów

Jak przygotować maseczkę jajeczną?

Warto podkreślić, że ta przygotowana w domu maseczka to niezwykle ekonomiczna alternatywa dla drogich produktów sprzedawanych w drogeriach i aptekach. Wszystkie składniki są tanie i łatwo dostępne, dzięki czemu możesz przygotować ją choćby i zaraz.

Żółtko i białko

Co będzie Ci potrzebne?

  •  1 jajko
  • ręcznik papierowy
  • 2 miseczki
  • 1 widelec
  • 1 pędzelek lub szczoteczka
  • olej kokosowy

Sposób przygotowania

  • Rozbij jajko i oddziel białko od żółtka. Umieść je w osobnych miseczkach.
  • Ubij białko za pomocą widelca.
  • Zanurz pędzelek w ubitym białku i zaaplikuj na oczyszczona i osuszoną skórę twarzy.
  • Zanim jajko wyschnie, weź ręcznik papierowy, potnij go na kawałki i dokładnie przykryj nim twarz. Pamiętaj, by zostawić otwory na oczy, nozdrza i usta!
  • Nałóż kolejną warstwę jajka i pozostaw do wyschnięcia.
  • Maseczka powinna zostać na twarzy przez około 20-30 minut, aż ręcznik papierowy całkiem stwardnieje.
  • Chwyć teraz za brzegi ręcznika, najlepiej od strony podbródka, i powoli go oderwij.
  • Może być to lekko nieprzyjemne, ale jest to jeden z najlepszych sposobów na wągry i przebarwienia. Po zerwaniu ręcznika umyj twarz ciepłą wodą.
  • Teraz wymieszaj żółtko z olejem kokosowym i lekko ubij.
  • Zaaplikuj na skórę żółtko, pozostaw na 10 minut, a następnie zmyj ciepłą wodą i żelem do mycia twarzy.
  • Powtarzaj ten zabieg maksymalnie dwa razy w tygodniu. Dzięki temu Twoja twarz będzie promieniować zdrowym blaskiem! Nie stosuj jednak maseczki jajecznej zbyt często, aby nie zaburzyć naturalnej równowagi sebum.
Zdejmowanie maseczki

Koniecznie przeczytaj również ten ciekawy artykuł: Środki tonujące domowej roboty do skóry

Uwaga!

  • Pamiętaj, że maseczka ta nie jest przeznaczona dla osób uczulonych na jajka lub którykolwiek z innych składników. Jeśli nie jesteś pewna, jak Twoja skóra zareaguje na wykorzystane produkty, zaaplikuj najpierw odrobinę i poczekaj, obserwując reakcję.
  • Nie zrażaj się także nieprzyjemnym, specyficznym zapachem schnącego jajka. Jeśli jest dla Ciebie nie do zniesienia, szybko zmyj maseczkę z twarzy.

Jak widzisz, wystarczy jeden tak powszechny produkt jak jajka, aby przygotować doskonałą maseczkę na skórę twarzy. Wykorzystaj wolny dzień i zadbaj o siebie w ten naturalny i prosty sposób. Powodzenia!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Nimalaratne, C., & Wu, J. (2015). Hen Egg as an Antioxidant Food Commodity: A Review. Nutrients7(10), 8274–8293. https://doi.org/10.3390/nu7105394
  • Juturu, V., Bowman, J. P., & Deshpande, J. (2016). Overall skin tone and skin-lightening-improving effects with oral supplementation of lutein and zeaxanthin isomers: a double-blind, placebo-controlled clinical trial. Clinical, cosmetic and investigational dermatology, 9, 325–332. https://doi.org/10.2147/CCID.S115519
  • Luteína. MedlinePlus. https://medlineplus.gov/spanish/druginfo/natural/754.html
  • Jensen, G. S., Shah, B., Holtz, R., Patel, A., & Lo, D. C. (2016). Reduction of facial wrinkles by hydrolyzed water-soluble egg membrane associated with reduction of free radical stress and support of matrix production by dermal fibroblasts. Clinical, cosmetic and investigational dermatology, 9, 357–366. https://doi.org/10.2147/CCID.S111999
  • Kappally, Shijna & Shirwaikar, Arun & Shirwaikar, Annie. (2015). Hygeia:: journal for drugs and medicines COCONUT OIL – A REVIEW OF POTENTIAL APPLICATIONS. Hygeia:: journal for drugs and medicines. 7. 34-41. 10.15254/H.J.D.Med.7.2015.149.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.