Menopauza – jak zwalczyć uderzenia gorąca?

Zaleca się spożywać soję lub jej pochodne dwa razy dziennie. Włączenie soi do codziennej diety, pozwoli uniknąć uderzeń gorąca oraz zapobiegnie uwalnianiu wapnia z kości.
Menopauza – jak zwalczyć uderzenia gorąca?

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Kobiety są bardzo aktywne biologicznie. Od momentu wejścia w okres dojrzewania płciowego, aż do chwili gdy pojawia się menopauza. Przez całe życie przechodzą nieustanne zmiany hormonalne.

Zwłaszcza gdy rodzą dzieci i muszą przejść przez laktację. Wraz z osiągnięciem wieku dojrzałego, nadchodzi moment spokoju, równowagi hormonalnej. Nadchodzi menopauza, a razem z nią uderzenia gorąca.

Menopauza – To co musisz wiedzieć o uderzeniach gorąca

Uderzenia gorąca, to nagły przypływ fali ciepła, odczuwalny przede wszystkim na twarzy i w górnych partiach ciała. Czasami może się zdarzyć, że oprócz fali ciepła poczujesz: nudności, zawroty głowy, nadmierne pocenie się i inne tego typu dolegliwości.

Ogólnie rzecz biorąc przyczyną tych problemów jest menopauza. Podczas okresu przekwitania Twój organizm doświadcza nagłego spadku poziomu estrogenów. Uderzenia gorąca są odczuwalne zwłaszcza dla kobiet prowadzących siedzący tryb życia, z nadwagą, tych, które palą nałogowo lub żyją w ciągłym stresie.

Częstość i czas trwania uderzeń gorąca zależy od organizmu każdej kobiety. Możesz ich doświadczać tylko przez jakiś czas, do momentu, aż Twoje ciało się ureguluje i menopauza się skończy, albo walczyć z nimi do końca życia. Musisz się nauczyć kontrolować te czynniki, które sprzyjają uderzeniom gorąca.

Naucz się łagodzić objawy, bo mogą być naprawdę nieznośne. Zwłaszcza w godzinach pracy. Uderzenia gorąca Cię dekoncentrują, wybijają z rytmu, czujesz się niewygodnie i nie możesz się skupić na wykonywanej czynności. Zawsze możesz wypróbować terapię hormonalną. Z tym tylko, że z czasem problem wróci. Na początek polecamy wypróbowanie naszych sprawdzonych, domowych sposobów.

Domowe przepisy – zwalcz uderzenia gorąca

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy  pomaga nam w rewitalizacji naszego organizmu. Oczyszcza go i przywraca minerały.

Ocet jabłkowy

Gdy zbliża się menopauza, musimy o nim pamiętać. Oprócz tego dostarcza nam ponad 30 różnych pierwiastków i związków chemicznych: witaminy, aminokwasy, sole mineralne, fosfor, wapń, potas, magnez, siarka, sód, cynk, żelazo, fluor i wiele innych. Wszystko to czego potrzebujesz, żeby sie zregenerować. Przy okazji reguluje Twój metabolizm.

Jak przyjmować

  • 2 łyżki octu jabłkowego, czystego, nie pasteryzowanego
  • Możesz go wypić bezpośrednio z łyżki. Najlepiej wieczorem.
  • Jeżeli nie jesteś w stanie wypić czystego octu jabłkowego, rozpuść go w szklance ciepłej wody, albo w soku owocowym.

Soja

Warto wiedzieć o tym, że soja zawiera niektóre estrogeny roślinne, które imitują naturalne estrogeny kobiety. Oprócz tego, jest bogata w lecytynę, która doskonale zapobiega osteoporozie, dzięki wysokiej zawartości wapnia. Trzeba pamiętać, że menopauza to czas, w którym ilość wapnia w organizmie diametralnie spada. Produkty żywnościowe z soją to:

  • Mleko sojowe.
  • Lecytyna sojowa.
  • Fasola sojowa.
  • Mięso sojowe.
  • Tofu

Polecamy Ci zjadać dwie porcje produktów sojowych na dzień. Jedną rano, żeby uniknąć uderzeń gorąca, i drugą wieczorem, żeby uzupełnić brak wapnia w organizmie. Jeżeli nigdy nie jadłaś tego typu żywności, może Ci się wydać bezsmakowa. Jest to po prostu kwestia przyzwyczajenia.

Szałwia

Zawiera przede wszystkim naturalne fitoestrogeny, ale nie tylko.

Szałwia

Posiada też właściwości stymulujące, poprawia krążenie krwi w żyłach, a co za tym idzie, redukuje uderzenia gorąca, Najczęściej jest spożywana w formie naparu, ale możesz też zamoczyć kilka liści szałwii w czerwonym winie i zostawić na noc. Jeżeli nie możesz kupić świeżych, ani też suchych liści, szałwiowe olejki aromatyczne są równie przydatne.

Przygotowanie

  • Jedna łyżka stołowa świeżych liści szałwii, albo dwie łyżeczki suszonej.
  • Przygotuj napar. Przesyp liście do filiżanki i zalej wrzątkiem (90ºC).
  • Zostaw pod przykryciem na jakieś 30 minut. Potem odcedź.
  • Gotowe. Staraj się wypijać tak przygotowany napar 3 razy dziennie.

Siemię lniane

Jeżeli menopauza i jej symptomy są raczej łagodne, nasiona lnu świetnie się tutaj spiszą. Podobnie jak szałwia, zawierają naturalne fitoestrogeny i pomoże Ci zredukować ataki gorąca. Ale to nie wszystko. Pamiętaj także o tym, że siemię lniane sprzyja ogólnie rzecz biorąc perystaltyce jelit i obniża poziom cholesterolu we krwi, dzięki czemu menopauza będzie dla Ciebie mniej dokuczliwa i poprawi Ci się przemiana materii.

Może się także zainteresujesz tym artykułem: Wylecz zaparcia dzięki siemieniu lnianemu

Przygotowanie

  • 2 łyżki stołowe siemienia lnianego.
  • Możesz je dodać do surówek i sałatek.
  • Wymieszaj z jogurtem, sokiem lub dodaj do zupy.
  • Posyp nim kanapkę z serem czy z dżemem. Jak wolisz.

Czerwona koniczyna

Używana przy uderzeniach gorąca, zmniejsza cholesterol, poprawia krążenie krwi, zapobiega osteoporozie i przynosi ulgę przy bólach piersi. Jeżeli aktualnie zażywasz leki, skonsultuj z lekarzem zanim zaczniesz ją stosować. Czerwona koniczyna jest dużo bardziej popularna niż Ci się wydaje. Przede wszystkim dlatego, że jest używana jako substancja smakowa w przemyśle spożywczym.

Przygotowanie

  • 2 łyżeczki suchej czerwonej koniczyny.
  • Przełóż do filiżanki i zalej wrzątkiem (90ºC).
  • Przykryj i odstaw na pół godziny.
  • Napar jest gotowy. Pij go 2-3 razy dziennie.

Nie zapomnij o wysiłku fizycznym

Aktywność fizyczna nie jest związana bezpośrednio z uderzeniami gorąca, ale sprawia, że generalnie lepiej się czujesz. Przede wszystkim pomaga Ci rozjaśnić umysł i wzmocnić ciało. Możesz wybrać jakikolwiek rodzaj ćwiczeń: aerobik, jogging, spacery, taniec. Możesz też zapisać się na zajęcia z jogi.

Joga i asany rozciągające

Oprócz tego pamiętaj, żeby zawsze ubierać kilka warstw ubrań. Wtedy, podczas uderzeń gorąca, możesz stopniowo je z siebie ściągać. Ale przede wszystkim – miej dużo cierpliwości do samej siebie i poczekaj, aż nasze wskazówki zaczną przynosić rezultaty. Pamiętaj także o tym, że menopauza to kolejny etap Twojego życia i po kilku miesiącach wszystko wróci do normy.

 


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Valentín E. (2014). Menopausia. https://doi.org/10.1016/B978-84-458-1311-9.50137-3
  • De Castro, A., Torrijos, A., Labarta, E., & Lledó, P. (2006). Menopausia y osteoporosis. Medicina Clinica Monografias.
  • Pelcastre-Villafuerte, B., Garrido-Latorre, F., & De León-Reyes, V. (2001). Menopausia: Representaciones sociales y prácticas. Salud Publica de Mexico. https://doi.org/10.1590/S0036-36342001000500004
  • Couto Núñez, D., & Nápoles Méndez, D. (2014). Aspectos sociopsicológicos del climaterio y la menopausia. Med.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.