Nadmierna potliwość? Są na to domowe sposoby!

Przemywanie skóry naparem z rozmarynu, tymianku i innych aromatycznych ziół jest doskonałym sposobem na tę wstydliwą przypadłość, jaką jest nadmierna potliwość.
Nadmierna potliwość? Są na to domowe sposoby!

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Pocenie się może być bardzo niewygodne dla wielu osób, ale prawda jest taka, że jest to całkowicie naturalny proces, który pozwala nam pozbyć się nadmiaru płynów, toksyn i innych związków zgromadzonych w organizmie. Ale nadmierna potliwość rzeczywiście przysparza nam bólu głowy.

Szacuje się, że w naszym ciele znajdują się ponad dwa miliony gruczołów potowych, umiejscowionych zwłaszcza w okolicach pach, stóp, twarzy i dłoni. Mają za zadanie regulować temperaturę ciała i chronić nasz organizm.

Nadmierna potliwość, znana również jako hyperhidrosis, może być związana z dolegliwościami tarczycy, układu nerwowego lub z wysokim poziomem cukru we krwi.

Mamy jednak również dobrą wiadomość: aktualnie dysponujemy dużą ilością remediów i terapii. Dzisiaj podzielimy się z Wami kilkoma z nich. Wszystkie są w pełni naturalne!

Nadmierna potliwość – szałwia temu zaradzi

Szałwia zawiera duże ilości magnezu i witaminy B, dzięki czemu pomaga naszej skórze oddychać i kontroluje pracę gruczołów potowych.

Szałwia na nadmierna potlwiośc

Jak z niej korzystać?

  • Najlepiej jest przygotować napar z pięciu łyżek stołowych suszu i dwóch litrów wrzątku. Wypijamy 2 – 3 szklanki dziennie.

Ocet jabłkowy, tymianek i rozmaryn

Naturalne dezodoranty to świetna alternatywa. Nadmierna potliwość przestanie być dla Ciebie problemem, a naturalne pH Twojej skóry zostanie w zupełności zachowane.

Dezodorant przygotowany na bazie octu jabłkowego, tymianku i rozmarynu jest najbardziej skuteczny. Efektywnie reguluje pracę gruczołów odpowiedzialnych za produkcję potu.

Składniki

  • łyżka stołowa tymianku (10 g)
  • łyżka stołowa rozmarynu (10 g)
  • szklanka wody (250 ml)

Sposób przygotowania

  • Do szklanki wody dodajemy jedną łyżkę stołową tymianku, jedną rozmarynu i doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy przez 15 minut i chłodzimy. Potem odcedzamy i wlewamy pół szklanki octu jabłkowego.
  • Nakładamy nasz dezodorant korzystając z gazy lub płatków kosmetycznych.

Napar ze skrzypu polnego

Napar ze skrzypu polnego znany jest ze swoich właściwości diuretycznych. Potwierdzono jednak, że korzystnie wpływa na inne dolegliwości, takie jak – między innymi – nadmierna potliwość.

Skrzyp polny

Jak go przygotować?

  • Aby otrzymać napar, wystarczy wymieszać jedną łyżkę stołową skrzypu w szklance gorącej wody i dodać kilka kropli octu jabłkowego.
  • Przy użyciu wacika lub płatków kosmetycznych nakładamy napar na te partie ciała, które pocą się najbardziej.

Liście orzecha włoskiego

Ze względu na ich właściwości ściągające i antyseptyczne, liście orzecha włoskiego regulują ilość potu. Najbardziej sprawdza się w przypadkach, w których nadmierna potliwość występuje pod pachami.

Jak z nich korzystać?

  • Najpierw należy zagotować dwie łyżki stołowe liści w wodzie (pół litra wystarczy). Doprowadzamy do wrzenia i po 5 minutach odcedzamy.
  • Po kilku minutach nakładamy napar przy pomocy wacika lub gazy.

Olejek z drzewa herbacianego

Ten olejek esencjonalny posiada właściwości antyseptyczne i antywirusowe. Zapobiega infekcjom i innym przypadłościom wywołanym bakteriami. Jeżeli nadmierna potliwość pojawia się wraz z przykrym zapachem, to remedium jest właśnie dla Ciebie.

Olejek z drzewa herbacianego

Sposób użycia

  • Kilka kropli olejku herbacianego rozprowadzamy pod pachami, na stopach i innych partiach ciała. Masujemy, żeby ułatwić jego wchłanianie.

Soda oczyszczona i cytryna

Ten naturalny dezodorant jest wyjątkowy pod kilkoma względami. Po pierwsze – eliminuje nadmiar potu, a po drugie – posiada zdolność neutralizowania brzydkich zapachów i działa, jako naturalny peeling rozjaśniający skórę.

Składniki

  • 1 łyżka stołowa sody oczyszczonej (10 g)
  • Sok z połówki cytryny.

Jak z niego korzystać?

  • Wymieszaj oba składniki w celu otrzymania swego rodzaju pasty. Nakładaj ją pod pachy podczas prysznica.
  • Wykonaj delikatny masaż okrężnymi ruchami i spłucz.
  • Możesz powtarzać ten zabieg codziennie.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Piercy, J. (2005). Hyperhidrosis. BMJ. https://doi.org/10.1136/bmj.330.7500.1127
  • Schlereth, T., Dieterich, M., & Birklein, F. (2009). Hyperhidrosis – causes and treatment of enhanced sweating. https://doi.org/10.3238/arztebl.2009.0032
  • Kiani, S., Forouhari, S., Samsami Dehaghani, A., Sayadi, M., & Asadi, M. (2016). The effect of salvia officinalis tablet on hot flashes, night sweating, and estradiol hormone in postmenopausal women. International Journal of Medical Research & Health Sciences.
  • Carson, C. F., Hammer, K. A., & Riley, T. V. (2006). Melaleuca alternifolia (tea tree) oil: A review of antimicrobial and other medicinal properties. Clinical Microbiology Reviews. https://doi.org/10.1128/CMR.19.1.50-62.2006
  • Pereira, J. A., Oliveira, I., Sousa, A., Valentão, P., Andrade, P. B., Ferreira, I. C. F. R., … Estevinho, L. (2007). Walnut (Juglans regia L.) leaves: Phenolic compounds, antibacterial activity and antioxidant potential of different cultivars. Food and Chemical Toxicology. https://doi.org/10.1016/j.fct.2007.06.004

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.