Nagniotki - 7 domowych sposobów

Nagniotki - 7 domowych sposobów

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Dlaczego tak mało dbamy o stopy? Przecież są fundamentalną częścią naszego ciała. Utrzymują cały nasz ciężar i pozwalają nam się przemieszczać. Tak samo jak dbamy o skórę twarzy, powinnyśmy dbać o stopy. W  przeciwnym razie pojawiają się oznaki uszkodzeń i zaniedbań, takie jak na przykład nagniotki.

W tym artykule nauczymy Cię jak odpowiednio dbać o stopy. Będą wyglądały zdrowiej, unikniesz bólów i zlikwidujesz nagniotki. Jest na to 7 różnych sposobów!

Skąd się biorą nagniotki na stopach?

Nasze stopy męczą się każdego dnia. Obcasy, skarpetki, brak nawilżenia, niestosowanie peelingów, zbyt obcisłe, nieprzewiewne buty… to tylko niektóre czynniki będące przyczyną problemów.

Nagniotki i odciski powstają w różnych partiach stóp: na piętach, dużym palcu, na podeszwie… Na początku tylko przeszkadzają, ale nieodpowiednio leczone, stają się źródłem ogromnego bólu.

Jeżeli kiedykolwiek miałaś nagniotki na stopach, to wiesz jak bardzo mogą być bolesne. Nie jesteś w stanie założyć butów, czujesz się obolała cały dzień, masz zły humor i nie spisujesz się w pracy.

Jeśli natomiast nigdy nie cierpiałaś na nagniotki (szczęściara!), dobrze, żebyś podjęła kroki zapobiegawcze. Pamiętaj, żeby używać kremu nawilżającego po każdej kąpieli. Raz w tygodniu wykonaj masaż stóp, używając kilku kropel oliwy z oliwek, wazeliny lub puree z bananów.

Zdrowe stopy

Zadbaj o to, żeby Twoje buty były wygodne, ani za duże, ani za ciasne. Jeżeli są nowe, naklej plaster w miejscu, w którym wiesz, że może powstać odcisk. I nie miej ich na sobie przez zbyt wiele godzin.

Dobrym sposobem jest wymoczenie nóg w letniej wodzie z ziołami (na przykład rumiankiem), zaraz po powrocie z pracy. Wtedy wypoczną, a Ty generalnie poczujesz się lepiej.

Jeżeli już masz nagniotki, przyzwyczaj się do korzystania z pumeksu. Pamiętaj tylko, żeby nie przesadzić, bo możesz sobie zrobić krzywdę. Używaj go zaraz po kąpieli. Wtedy skóra jest bardziej miękka i łatwiejsza w manipulacji. Istnieją też specjalne pilniki do usuwania zrogowaciałej skóry z pięt.

domowy peeling

Nie powinno to trwać dłużej niż 3 minuty. A zaraz potem nałóż krem nawilżający. Używaj tylko wygodnych butów i – w przypadku bólu – reaguj natychmiast.

Domowe sposoby na nagniotki

Niektóre nagniotki są zbyt bolesne i głębokie, żeby móc je szorować pumeksem. Poniżej podamy Ci kilka innych, domowych sposobów:

Sposób nr 1:

Składniki

  • ½ cebuli

Co należy zrobić?

Przekrój cebulę na pół i pocieraj nią te miejsca, w których nagniotki występują. Powtarzaj to każdej nocy, przed pójściem spać. Staraj się, żeby soki zawarte w cebuli przeszły przez skórę. Załóż skarpetki i połóż się do łóżka. Cebula działa leczniczo i przeciwzapalnie.

Sposób nr 2:

Składniki

  • 1 ząbek czosnku
  • 1 łyżka stołowa oliwy z oliwek (15 ml)
    Nagniotki na piętach

Co należy zrobić?

Zmiażdż ząbek czosnku razem z oliwą z oliwek i nałóż mieszankę na nagniotki. Przykryj gazą lub bandażem i pozostaw na całą noc. Następnego ranka zdejmij okład, ale nie przemywaj. Powtarzaj ten proces codziennie, aż do momentu kiedy nagniotki znikną.

Sposób nr 3:

Składniki

  • 1 garść liści pokrzywy
  • 1 łyżka stołowa wody (15 ml)

Co należy zrobić?

Mieć w domu pokrzywy to doskonały pomysł. Weź garść liści i zmiel blenderem z dodatkiem wody. Powstanie swego rodzaju pasta, którą nałóż bezpośrednio na nagniotki. Przykryj gazą lub bandażem i odczekaj przynajmniej trzy godziny.

Sposób nr 4:

Składniki:

  • 1 garstka kwiatów i liści nagietka
  • 1 łyżka stołowa wody (15 ml)

Co należy zrobić?

Proces jest ten sam, co w przypadku pokrzywy. Nakładaj pastę codziennie, przed pójściem spać.

Sposób nr 5:

Składniki

  • 1 figa

Co należy zrobić?

Figa posiada właściwości przeciwzapalne. Przynosi też natychmiastową ulgę. Przekrój figę na pół, wyciągnij miąższ i nałóż na nagniotki przed pójściem spać. Przykryj bandażem i załóż skarpetki, żeby nie pobrudzić pościeli.

Następnego ranka zdejmij okład i wymocz stopy w letniej wodzie. Potem wyszoruj nagniotki pumeksem i nałóż krem.

Sposób nr 6:

Składniki

  • 2 łyżki stołowe sody oczyszczonej (18 g).
  • 1 łyżka stołowa letniej wody (15 ml).

Co należy zrobić?

Przygotuj pastę z sody oczyszczonej i wody. Nakładaj na nagniotki okrężnym ruchem, tak jakbyś wykonywała peeling skóry. Pozostaw na 20 – 30 minut i zmyj letnią wodą. Potem wyszoruj pumeksem. Nie zapomnij o kremie nawilżającym!

Sposób nr 7:

Składniki

  • 4 łyżki stołowe suszonego rumianku(60 ml)
  • 1 litr wrzącej wody
Masaż stóp

Co należy zrobić?

Przygotuj napar z obu składników. Przelej do miski i  przykryj na kilka minut. Potem ostrożnie zanurz stopy. Tak, żeby się nie poparzyć. W ten sposób zmiękczysz nagniotki i łatwiej Ci będzie usunąć je pumeksem. Na wszelki wypadek powtórz terapię na następny dzień. Pamiętaj, żeby zawsze nakładać potem krem nawilżający.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Abad, C., Piñero, S., Proverbio, T. Proverbio, F., & Marín, R. (2005). Sulfato de magnesio. ¿Una panacea?. Interciencia, 30(9), 36-50.
  • N. Bhagyalakshmi, R. Thimmaraju, L. Venkatachalam, K. N. Chidambara Murthy & R. V. Sreedhar (2005) Nutraceutical Applications of Garlic and the Intervention of Biotechnology, Critical Reviews in Food Science and Nutrition, 45:7-8, 607-621, DOI: 10.1080/10408390500455508
  • Benvenuti, F., Ferrucci, L., Guralnik, J. M., Gangemi, S., & Baroni, A. (1995). Foot Pain and Disability in Older Persons: An Epidemiologic Survey. Journal of the American Geriatrics Society. https://doi.org/10.1111/j.1532-5415.1995.tb06092.x
  • Grouios, G. (2004). Corns and calluses in athletes’ feet: A cause for concern. Foot. https://doi.org/10.1016/j.foot.2004.07.005
  • Menz, H. B., & Morris, M. E. (2005). Footwear characteristics and foot problems in older people. Gerontology. https://doi.org/10.1159/000086373
  • Mero Espinosa, M., & Licea Puig, M. (2020). Deformidades podálicas adquiridas en personas con diabetes mellitus tipo 2, un factor de riesgo de pie diabétio. Revista de la Asociación Latinoamericana de Diabetes, 10, 54-65.
  • Hashmi, F., Nester, C., Wright, C. et al. (2015) Characterising the biophysical properties of normal and hyperkeratotic foot skin. J Foot Ankle Res, 8, 35. https://doi.org/10.1186/s13047-015-0092-7
  • Grouios, G. (2004). Corns and calluses in athletes’ feet: a cause for concern. The Foot, 14(4), 175-184.
  • Bannerman, E., Stevenson, J., (2017) Dermatology Issues in Sports Current Sports Medicine Reports, 16(4), 219-220.
  • Sagar, A., Dhandar, K. & Bakal, R. (2022). Medicinal herbs: Why to include in diabetic foot ulcer therapy? A review Innovations in Pharmaceuticals and Pharmacotherapy, 10(2), 8-13.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.