Napoje na spokojny sen

Banan jest doskonałym środkiem dla osób mających problemy ze snem, a tryptofan, którego dostarcza, pomaga się zrelaksować i rozluźnić.
Napoje na spokojny sen

Ostatnia aktualizacja: 11 czerwca, 2019

Spokojny sen to coś, o czym w głębi duszy każdy z nas skrycie marzy. Dlaczego? Dlatego, że wysypianie się jest synonimem dobrego samopoczucia i zdrowia. Jak osiągnąć to w naturalny sposób bez zażywania leków?

Na pewno nikogo to nie zaskoczy, że w dzisiejszych czasach jednym z głównych problemów ludzkości jest właśnie bezsenność. Czasem nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale czynniki takie jak bóle stawów, stres, a nawet nadużywanie nowych technologii i sprzętu elektronicznego może doprowadzić do tego, że sen przestaje spełniać swoją fundamentalną funkcję i zaczyna przysparzać problemów.

Przestrzeganie pewnych prostych zasad i higieny snu spowoduje, że znów zaczniemy się wysypiać, a nasze zdrowie i samopoczucie ulegnie znacznej poprawie. Oprócz tego dziś poznasz kilka prostych sposobów na przygotowanie naturalnych napojów, które dodatkowo pomogą Ci uzyskać spokojny sen.

Kilka sposobów na dobry sen!

1. Mleko migdałowe i miód

W kilku wcześniejszych artykułach już wspominaliśmy o korzystnych właściwościach miodu, które pomagają osiągnąć głębszy i spokojniejszy sen.

Sposób, który na pewno wielu z nas wypróbowało w wypadku bezsenności, to szklanka ciepłego mleka z dodatkiem łyżki miodu. W związku z tym, że nie każdy toleruje nabiał, krowie mleko można zastąpić produktem z migdałów.

Migdały są źródłem tryptofanu i magnezu, dwóch substancji, które w połączeniu z miodem ułatwiają zrelaksowanie. Jednocześnie miód prowadzi do podniesienia insuliny we krwi, a tym samym stymuluje mózg do produkcji tryptofanu. Dodatkowo również sprzyja produkcji serotoniny i w ten sposób umożliwia nam głęboki i spokojny odpoczynek.

Składniki:

Sposób przygotowania:

  • pierwszą czynnością, jaką należy wykonać to podgrzać mleko. Powinno być ono ciepłe jednak nie za gorące. Pamiętajmy, że gorące napoje nie są najlepszym wyborem dla naszej wątroby
  • dodać do napoju łyżkę miodu i przyjmować go pół godziny przed udaniem się do łóżka. Mieszanka ta powinna ułatwić Ci zaśnięcie

2. Mleko owsiane i banany

Banan to owoc, który nie jest jednakowo tolerowany przez wszystkie osoby, szczególnie gdy jest konsumowany przed zaśnięciem.

Koktajl z bananów

Jeżeli jednak wybrać niedojrzały owoc i zmielić go w blenderze z filiżanką mleka owsianego może okazać się, że poczujemy się po nim całkiem nieźle, a co najważniejsze mieszanka ta ułatwi osiągnięcie spokojnego i głębokiego snu. Jeżeli masz problem z zasypianiem, warto mieć to na uwadze!

Składniki:

  • 1 niedojrzały banan
  • 1 szklanka napoju owsianego (200 ml)

Sposób przygotowania:

  • przygotowanie jest bardzo proste! Wystarczy podgrzać szklankę napoju owsianego i umieścić ją w blenderze i dokładnie połączyć z bananem. Zaleca się, by mieszankę przyjmować jedną godzinę przed snem

3. Sok z wiśni na spokojny sen

Pyszny, pełen witamin, a na dodatek relaksujący! Sok z wiśni jest prawdziwym naturalnym lekarstwem na bezsenność i sposobem na spokojny sen.

W tym wypadku sekret tkwi nie w tryptofanie, a w melatoninie — substancji produkowaną przez szyszynkę, gruczoł wydzielania wewnętrznego. Jest to związek koordynujący zegar biologiczny, jak i rytm dobowy człowieka.

Sok z wiśni na dobry sen

Eksperci zajmujący się snem i wszystkimi zagadnieniami z nim związanymi zalecają przyjmowanie dwóch szklanek napoju dziennie. Jedna z nich po południu, a następna wieczorem przed snem. W ten sposób również dostarczymy potężną dawkę antyoksydantów, które pomogą zadbać o zdrowie naszego serca i wątroby.

Naturalny sok z wiśni można znaleźć w supermarketach lub przygotować samemu, gdy właśnie jest na nie sezon. Wystarczy umieścić 10 wiśni w blenderze wraz ze szklanką wody i dokładnie je wymieszać.

4. Napar z waleriany, melisy i męczennicy (Passiflora L.)

Tę kombinację znajdziesz właściwie w każdym sklepie ze zdrową żywnością. Waleriana należy do roślin o najsilniejszych właściwościach uspokajających i relaksujących. Pomaga również w zwalczaniu wszelkiego rodzaju lęków.

Napar z waleriany

Połączenie waleriany, melisy i męczennicy w naparze zapobiegnie częstym nocnym przebudzeniom. Zioła te dzięki swoim właściwościom relaksującym rozluźniają napięte mięśnie, co zapobiega skurczom będącym efektem stresu.

Składniki:

  • 1/2 łyżeczki sproszkowanej waleriany (3g)
  • 1/4 łyżeczki suszonej melisy w proszku (1,2g)
  • 1/4 łyżeczki suszonej męczennicy (1,2g)
  • 1 szklanka wody (200ml)

Sposób przygotowania:

  • napar ten można przygotować w jedyne 15 minut! Wystarczy podgrzać wodę i umieścić w niej wszystkie składniki i pozwolić im gotować się przez około 10 minut
  • następnie mieszankę pozostawić na 5 minut do ostygnięcia
  • aby środek był efektywny należy regularnie spożywać jedną filiżankę napoju przed snem

Podsumowując, jeżeli cierpisz na problemy ze snem, możesz wypróbować sposoby, które zostały przybliżone w artykule i sama powinnaś zdecydować i wybrać środek, który będzie dla Ciebie najlepszy i przyniesie efekty.

Innym ważnym punktem, który należy mieć na uwadze, to kłaść się spać każdego dnia o tej samej porze, a oprócz tego odłączyć wszystkie elektroniczne urządzenia przynajmniej dwie godziny przed zaśnięciem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bent, S., Padula, A., Moore, D., Patterson, M., & Mehling, W. (2006, December). Valerian for Sleep: A Systematic Review and Meta-Analysis. American Journal of Medicine. https://doi.org/10.1016/j.amjmed.2006.02.026
  • González-Gómez, D., Lozano, M., Fernández-León, M. F., Ayuso, M. C., Bernalte, M. J., & Rodríguez, A. B. (2009). Detection and quantification of melatonin and serotonin in eight Sweet Cherry cultivars (Prunus avium L.). European Food Research and Technology229(2), 223–229.
  • Feldman, J. M., & Lee, E. M. (1985). Serotonin content of foods: Effect on urinary excretion of 5-hydroxyindoleacetic acid. American Journal of Clinical Nutrition42(4), 639–643.
  • Morin, C. M., Drake, C. L., Harvey, A. G., Krystal, A. D., Manber, R., Riemann, D., & Spiegelhalder, K. (2015). Insomnia disorder. Nature Reviews Disease Primers. https://doi.org/10.1038/nrdp.2015.26/10.1016/j.aprim.2016.03.004
  • Valtonen, M., Niskanen, L., Kangas, A. P., & Koskinen, T. (2005). Effects of melatonin-rich night-time milk on sleep and activity in elderly institutionalized subjects. Nordic Journal of Psychiatry59(3), 217–221.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.