Ból głowy - naturalne soki

Czy wiesz, że picie odpowiednich soków może pomóc Ci pozbyć się bólu głowy? Poznaj nasze przepisy i przekonaj się o tym!
Ból głowy - naturalne soki
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Irytujący ból głowy może być spowodowany zarówno zmęczeniem i stresem, jak i problemami związanymi ze zdrowiem. Podczas jego występowania naturalnym odruchem jest sięganie po leki przeciwbólowe, których zażywanie często powoduje skutki uboczne.

Zaskoczyć może fakt, że istnieje wiele naturalnych soków pozwalających zwalczyć ból głowy, które można przygotować na bazie łatwo dostępnych owoców i warzyw. Chcielibyście poznać przepisy na te proste i smaczne soki?

Czasami ból głowy może być symptomem innych problemów, o których warto wiedzieć. Może chodzić o złe odżywianie, a nawet jakieś poważniejsze dolegliwości.

Jeżeli bóle głowy występują regularnie, należy skonsultować się z lekarzem. W tym artykule podzielimy się z wami łatwymi sposobami na złagodzenie dolegliwości związanych z bólem głowy, ale pamiętajmy, że zawsze warto poznać jego przyczynę.

Rady jak uniknąć występowania bólu głowy

Zjedzenie dobrego i odżywczego śniadania pozwala zyskać energię i uniknąć bólu głowy w ciągu dnia.

Eksperci twierdzą, że poprzez prowadzenie zdrowego trybu życia jesteśmy w stanie uniknąć 70% dolegających nam bóli głowy, przede wszystkim zwracając uwagę na zdrowe odżywianie i unikanie stresu. 

Poznajmy więc kilka wskazówek:

1. Śniadanie jest bardzo ważne

Śniadanie jest niezbędnym posiłkiem pozwalającym rozpocząć dzień od dużej dawki energii, dlatego też warto włączyć do niego któryś z polecanych przez nas soków, a także orzechy i produkty pełnoziarniste.

Niezwykle ważne jest, aby po całej nocy niejedzenia, dostarczyć organizmowi zdrowej i pełnowartościowej żywności.

2. Unikajmy pokarmów zawierających tyraminę

Powinniśmy unikać wszystkich pokarmów zawierających ten związek, czyli produktów mlecznych, serów podpuszczkowych, takich jak roquefort, brie, feta, mozzarella i parmezan. Tyramina zwiększa przepływ krwi do mózgu i powoduje ból głowy.

3. Jedzmy tylko świeże owoce

Świeże owoce zawsze pomagają w zapobieganiu bólu głowy. Jeżeli owoce, takie jak banany, rodzynki czy awokado są dojrzałe, pojawia się w nich wspomniana tyramina wywołująca bóle głowy.

4. Unikajmy pokarmów z barwnikami i dodatkami

Produkty takie jak szynka i boczek zawierają azotany, które powodują ból głowy. Powinniśmy unikać także wielokolorowych słodyczy, ponieważ zastosowane w nich barwniki są bardzo szkodliwe dla zdrowia. Jednym z nich jest glutaminian sodu, czyli substancja którą dietetycy określają jako niezwykle szkodliwą i wywołującą bóle głowy.

Z tego powodu starajmy się zawsze czytać listę składników pokarmów, które spożywamy i unikać tych, które zawierają składniki szkodliwe dla naszego zdrowia.

Soki na ból głowy

Soki na ból głowy wywołany stresem

soki na ból głowy

Jeżeli na koniec dnia odczuwamy silny ból w skroniach lub w przedniej części głowy, ten sok powinien przynieść ulgę.

Składniki i sposób przygotowania:

  • jedno jabłko
  • jedna gruszka
  • szczypta cynamonu
  • łyżeczka drożdży
  • pół szklanki zimnej wody
  • dwie kostki lodu

Umyte dokładnie owoce włóż do blendera. Pamiętaj, aby wcześniej obrać je ze skóry. Następnie dosyp szczyptę cynamonu i drożdże. Zmiksuj wszystko razem. Dodaj wodę. Sok podawaj z kostkami lodu, pij małymi łykami. Jest to bardzo odświeżający i kojący napój.

Sok na ból głowy z zawrotami

sok z mango z truskawkami

Jeżeli czujemy się źle, a nie mieliśmy czasu na odpowiedni posiłek w ciągu dnia i mamy zawroty głowy, ten prosty sok pomoże w dostarczeniu składników odżywczych, których domaga się organizm.

Składniki i sposób przygotowania:

  • pięć truskawek
  • około 150 gramów arbuza
  • jedno średnie mango
  • dwa orzechy włoskie
  • jedna łyżeczka miodu
  • pół szklanki wody

Rozpocznij od posiekania orzechów włoskich i umycia oraz pokrojenia owoców. Do blendera wrzuć pokrojone truskawki, arbuza i mango, a także posiekane orzechy. Miksuj, dodając wodę, aby uzyskać odpowiednią konsystencję soku. Nie zapomnij o dodaniu łyżeczki miodu.

Wszystkie te składniki bez wątpienia pomogą Ci poczuć się dobrze i uniknąć zawrotów głowy.

Może zainteresuje Cię również: Walka ze stresem – 5 naturalnych i pysznych soków

Sok na ból głowy spowodowany zmęczeniem i niepokojem

sok z marchwi i pomarańczy na ból głowy

Docieramy do domu wyczerpani, zdenerwowani i zaniepokojeni. Komu z nas się to nie przytrafiło? Boli nas szyja, całe ciało jest sztywne i napięte… jeżeli tak się właśnie czujemy, najlepszym lekarstwem będzie właśnie ten sok.

Składniki i przygotowanie:

  • dwie marchwie
  • jedna gałązka selera naciowego
  • dwie pomarańcze
  • połowa cytryny

Dokładne umyj marchwie i seler, następnie wyciśnij sok z pomarańczy i połowy cytryny. Włóż wszystkie składniki do blendera i zmiksuj je na jednolity sok.

Jest to bardzo aromatyczny, odświeżający, detoksykujący i odprężający sok.

Sok na ból głowy spowodowany inną dolegliwością

sok z jabłek na ból głowy

Oprócz tego, że odczuwamy ból żołądka, boli nas jeszcze głowa? Czujemy napięcie i ból w mięśniach? Jeżeli złapaliśmy jakiś wirus lub inną chorobę, sok ten pomoże nam nie tylko pozbyć się dolegliwości żołądka, lecz także bólu głowy. Ponadto, jest bardzo prosty w przygotowaniu i daje świetne rezultaty.

Składniki i sposób przygotowania:

  • jedno czerwone jabłko
  • dziesięć borówek
  • jedna śliwka
  • jedna łyżeczka siemienia lnianego
  • sok z połowy cytryny
  • pół szklanki wody

Umyj dokładnie owoce, obierz jabłko i pozbądź się gniazda z pestkami. Odrzuć także pestkę ze śliwki. Następnie włóż wszystkie składniki do blendera i nie zapominaj o siemieniu lnianym.

Sok ten ma bardzo ładny kolor i jest bardzo smaczny. Należy pić go małymi łykami i spożywać dwa razy dziennie przed posiłkami. Lepsze samopoczucie na pewno gwarantowane!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sethna, N. F., & Lebel, A. A. (2008). Headaches. In Pain in Children: A Practical Guide for Primary Care. https://doi.org/10.1007/978-1-59745-476-6_18
  • Ahmed F. Headache disorders: differentiating and managing the common subtypes. Br J Pain. 2012;6(3):124–132. doi:10.1177/2049463712459691
  • Becker WJ, Findlay T, Moga C, Scott NA, Harstall C, Taenzer P. Guideline for primary care management of headache in adults. Can Fam Physician. 2015;61(8):670–679.
  • Zheng J, Zhou Y, Li S, et al. Effects and Mechanisms of Fruit and Vegetable Juices on Cardiovascular Diseases. Int J Mol Sci. 2017;18(3):555. Published 2017 Mar 4. doi:10.3390/ijms18030555

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.