Gdy nerki wołają o pomoc!

1#:Gdy nerki wołają o pomoc!.jpg

Nerki to narządy, które są niezmiernie ważne, bez których prawidłowe funkcjonowanie organizmu, a nawet życie jest niemożliwe. Dlatego nigdy nie powinniśmy o nich zapominać i w każdej chwili starać zadbać o nerki, aby mogły wykonywać swoja prace bez szwanku przez długie lata. Jednak czasem mimo wszystko narażamy je na niebezpieczeństwo poprzez nieprawidłową dietę czy spożywanie niedostatecznej ilości wody. To właśnie wtedy pojawiają się pierwsze sygnały, które mówią, że praca nerek nie jest do końca prawidłowa. Poznaj kilka ewidentnych objawów świadczących o początkach problemów z nerkami i nie daj się zaskoczyć!

Chore nerki? kilka objawów świadczących o ich chorobie

Pogłębianie wiedzy dotyczącej nas samych i naszego ciała jest bardzo ważne. Im więcej będziemy wiedzieć, tym, w razie konieczności, szybciej będziemy reagować na początki problemów, a jak wiadomo nieraz, szybkie zdiagnozowanie to klucz do powrotu do zdrowia. Najważniejsze to wsłuchać się uważnie w swoje ciało, gdyż ono wysyła nam sygnały, kiedy coś jest nie tak. Z drugiej strony, nie można popadać w obsesję i każdy najmniejszy objaw przypisywać ciężkim chorobom. Symptomy świadczące o chorobach nerek są dość ewidentne dlatego nie zaszkodzi się im przyjrzeć.

1. Zmiany przy oddawaniu moczu

3#:Spuchniete stopy-nerki.jpg

Masz spuchnięte kostki? Obrzęknięte nogi? Masz problem z założenie butów? Bardzo możliwe, że to skutek nieprawidłowego funkcjonowania nerek, jednak nie popadaj w panikę! Również może być to zwykły problem z krążeniem krwi na skutek, na przykład siedzącego trybu życia. Dlatego trzeba zwrócić uwagę czy obrzękom towarzyszą inne objawy takie jak wypadanie włosów, opuchnięcie twarzy czy palców u rąk. Wszystko to może świadczyć o tym, że nerki mają problem z pozbyciem się nadmiaru płynów, które zaczynają być gromadzony w organizmie.

4. Wysypka i świad

Jest to świąd inny niż ten, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Ma się wrażenie, że swędzą nas kości, a nawet sama krew. To dość męczący objaw i spowodowany jest tym, że nerki nie usuwają wszystkich zanieczyszczeń z krwi. Akumulacja ich – powoduje nieprzyjemne odczucia.

5. Metaliczny smak w ustach

5#:Zimno-nerki.jpg

Na skutek spadku ilości czerwonych krwinek i niedokrwistości, osoba staje się bardziej wrażliwa na zmiany temperatury, a zwłaszcza na zimno. Szczególnie stopy i ręce są lodowate, co jest bardzo charakterystyczne przy problemach z nerkami.

8 Ból pleców po jednej stronie i opuchnięte nogi

Przytrafiło Ci się kiedykolwiek? Spokojnie, to jeszcze nie świadczy o problemie z nerkami, może być bowiem spowodowane przez wiele innych czynników. Powinno być powodem do zaniepokojenia w momencie, gdy pojawia się regularnie i trwa przez kilka dni z rzędu. Gdy dokucza Ci ból w dolnej partii pleców lub po bokach, spuchła któraś z nóg i odczuwasz niewyjaśnione parcie na pęcherz, czas na interwencje!

Zwróć szczególną uwagę, czy ból występujący w plecach utrzymuje się tylko z jednej i tej samej strony, bo właśnie to może świadczyć o tym, że powodem dolegliwości jest nerka. Przyczyną może być zespół policystycznych nerek — choroba, w której w nerkach powstają torbiele wypełnione płynem, a czasem stwierdza się ich obecność również w wątrobie i są przyczyną bardzo silnego bólu.

Podsumowując nigdy nie lekceważ powyższych objawów i sygnałów, które wysyła Ci Twój organizm! Nie popadajmy też w obsesje, jednak jeżeli symptomy utrzymują się przez dłuższy czas, a Twoje samopoczucie jest kiepskie, nie wahaj się ani chwili, tylko zasięgnij porady specjalisty, który na pewno znajdzie wytłumaczenie i zaleci kurację, dzięki której na pewno wszystko wróci do normy!