Niedoczynność tarczycy - 8 objawów

Objawy niedoczynności tarczycy łatwo mogą zostać pomylone z innymi powszechnymi schorzeniami. Dlatego jeżeli zauważysz u siebie jeden bądź więcej objawów, jak najszybciej udaj się do swojego lekarza. Pomoże to uzyskać wczesną diagnozę.
Niedoczynność tarczycy - 8 objawów
Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Niedoczynność tarczycy pojawia się, gdy gruczoł ten nie pracuje we właściwy sposób. Należy przy tym pamiętać, że tarczyca to jeden z najbardziej niezbędnych gruczołów w ludzkim organizmie.

Ponieważ tarczyca ma wpływ na wiele funkcji organizmu, zaburzenia w jej pracy mogą powodować poważne problemy zdrowotne. Niestety, bardzo łatwo jest przeoczyć wczesne sygnały świadczące, że coś jest nie tak.

Spróbuj więc mieć zawsze w pamięci następujące sygnały ostrzegawcze, jakie mogą się pojawić przy niedoczynności tarczycy:

Osłabienie i wypadanie włosów

Niedoczynność tarczycy może być przyczyną Twoich problemów z włosami. Najpowszechniejsze z nich to cienkie włosy, rozdwojone końcówki, wypadanie włosów oraz ich suchość.

Jeżeli zawsze miałaś piękne i zdrowe włosy, a jeden z wymienionych wcześniej problemów pojawił się nagle, zwróć uwagę, czy nie występują również inne objawy. Jeżeli jednak temu objawowi nie towarzyszą inne symptomy, to nie ma powodów do nadmiernego zamartwiania się.

Na wygląd i porost włosów może też mieć wpływ styl życia oraz zmiany w sposobie odżywiania się.

Jeżeli któryś z członków Twojej rodziny zmaga się z tym samym problemem, istnieją tym większe przesłanki, by sądzić, że to raczej kwestia genetyczna niż problemy z tarczycą.

Zobacz też ten artykuł: Wypadanie włosów, a odżywianie

Nieustanne uczucie zimna

Jeżeli przez cały czas doskwiera Ci zimno, nawet gdy przebywasz w ciepłym miejscu, może to być objaw niedoczynności tarczycy . Jest to jeden z najwyraźniejszych sygnałów ostrzegawczych świadczących o tym, że Twoja tarczyca nie pracuje tak, jak powinna.

Kubek z ciepłym napojem

Wszyscy doświadczamy nietolerancji na zimno. Różnica między tym, a rzeczywistą nadwrażliwością na zimno polega na występowaniu głębokiego bólu w kościach.

Zanim więc zaczniesz martwić się uczuciem zimna, spróbuj ustalić, czy ma to związek jedynie z klimatem, w jakim żyjesz, czy może stoi za tym coś więcej. Jeżeli na przykład niedawno się przeprowadziłaś, odczuwany przez Ciebie dyskomfort może wynikać z dostosowywania się do nowych warunków pogodowych.

Z drugiej jednak strony, jeżeli nie przeszłaś ostatnio żadnych zmian, a mimo wszystko doskwiera Ci zimno, powinnaś odwiedzić swojego lekarza.

Zmęczenie psychiczne

Czy czujesz się psychicznie zmęczona i masz tendencję do zapominania? Czy dzieje się tak nawet wtedy, gdy utrzymujesz zdrową dietę?

Zmęczenie psychiczne jest częstym objawem u osób, które pracują długo w stresującej atmosferze. Ale jeżeli nawet podczas odpoczynku uczucie zmęczenia powraca, może to być objaw niedoczynności tarczycy.

Istnieje silny związek między poziomem hormonów w Twoim organizmie, a tym, w jaki sposób funkcjonują poszczególne organy. Brak hormonów tarczycy osłabia pracę mózguWłaśnie to jest przyczyną luk w pamięci i uczucia otumanienia. Jeżeli coś takiego zdarza Ci się od czasu do czasu, to normalny objaw.

Jeżeli jednak przydarza Ci się to regularnie, może to wskazywać na to, że masz niedoczynność tarczycy.

Nagła utrata bądź przyrost wagi

Gdy Twoja tarczyca nie pracuje poprawnie, możesz doświadczyć nagłych wahań wagi – jej spadku bądź nagłego przyrostu . Prawdopodobnie nie mają na to wpływu Twoje nawyki żywieniowe.

Utrata lub przyrost wagi

Zmiany w wadze pojawiają się zwykle bardzo gwałtownie. Dzieje się tak, ponieważ hormony, które normalnie wytwarza tarczyca, są odpowiedzialne za kontrolowanie gromadzenia i zużycia tkanki tłuszczowej w organizmie.

Gdy tarczyca przestaje działać tak, jak powinna, nie spalasz odpowiednio tkanki tłuszczowej. W przypadku niektórych osób efektem jest zbyt intensywne spalanie kalorii. Natomiast w przypadku innych – tkanka tłuszczowa gromadzi się w organizmie powodując tycie.

Bóle i skurcze mięśni

Czy doskwierają Ci skurcze i ciągłe bóle mięśni? Jeżeli ostatnio nie zaczęłaś ćwiczyć, może to być objaw niedoczynności tarczycy.

Kiedy tarczyca przestaje poprawnie funkcjonować, nagromadzone w organizmie minerały mogą powodować bóle stawów oraz skurcze mięśni. Obszary ciała, które najbardziej na tym cierpią to ręce i nogi.

Depresja a niedoczynność tarczycy

Czy czujesz się smutna, przygnębiona, a codzienne czynności przestały Cię interesować? Może za tym stać niedoczynność tarczycy . Dzieje się tak z powodu złożonego połączenia hormonów, za które zwykle odpowiedzialna jest właśnie tarczyca.

Depresja

Gdy równowaga hormonalna jest zachwiana, często pojawia się depresja. Jeżeli przyczyną są hormony, zwykła terapia bądź zmiany w nawykach okażą się niewystarczające, by polepszyć Twój stan.

Ten typ depresji zwykle wymaga leczenia farmakologicznego. Choć nie jest to łatwe, pomoże Ci to odzyskać równowagę.

Choć przeprowadzono na ten temat już wiele badań, lekarz prawdopodobnie będzie musiał kilkakrotnie nieco dostosować dawkę leku, zanim znajdzie tę odpowiednią właśnie dla Ciebie.

Suche paznokcie i skóra

Łamliwe paznokcie i sucha skóra są bardzo wyraźnym objawem, że cierpisz na niedoczynność tarczycy. Oczywiście, sama najlepiej znasz swoje ciało i wiesz dobrze, że w pewnych okresach roku skóra i paznokcie są bardziej suche niż zwykle.

Zimą na przykład, gdy powietrze jest suche i stale wieje zimny wiatr, normalne jest, że pojawiają się tego typu objawy. O problemie świadczyłby jednak fakt, że paznokcie i włosy są suche również podczas cieplejszych miesięcy.

Sucha skóra jest na tyle problematyczna, że gdy pozostawisz ją samą sobie, może to prowadzić do większych uszkodzeń. Skóra staje się wtedy dużo podatniejsza na wszelkie uszkodzenia, co z kolei może prowadzić do infekcji. Jest to bardzo poważny problem wśród osób cierpiących na inne choroby, takie jak cukrzyca.

Zmniejszony popęd seksualny

Czy zauważyłaś, że Twój popęd seksualny nagle zmniejszył się bez powodu? To prawda, że przyczyną takiego stanu rzeczy może być wiele czynników. Gdy wykluczysz jednak czynniki takie jak stres, złe krążenie bądź nieszczęśliwy związek, może to wskazywać na fakt, że będzie konieczne, byś zbadała tarczycę.

Nie ma powodów do obaw, gdyż spadek popędu seksualnego nie jest Twoją winą. Zwykle jest to jedynie objaw i gdy tylko odkryjesz przyczynę takiego stanu rzeczy, wszystko wróci do normy.

Jak już wspomnieliśmy na początku artykułu, wszystkie wymienione tu objawy z osobna mogą świadczyć również o innym zaburzeniu.

Mężczyzna i kobieta

Dlatego jeśli zauważysz, że pojawił się u Ciebie jeden lub więcej naraz, dobrze by było udać się do lekarza. Ogólne badania powinny rozwiać wszelkie wątpliwości.

Aby sprawdzić, czy pojawił się u Ciebie problem z tarczycą, który należy leczyć, zwykle wystarczy wykonać zaledwie kilka prostych badań.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.