Wkładki higieniczne - czy szkodzą?

Wkładki higieniczne przeznaczone do codziennego zabezpieczania bielizny przed wydzieliną z pochwy cieszą się coraz większą popularnością. Ich głównym zadaniem jest ukrywanie intymnego zapachu oraz zabezpieczenie przed infekcjami.
Wkładki higieniczne - czy szkodzą?

Ostatnia aktualizacja: 20 stycznia, 2019

Kobiety, mając na uwadze higienę okolic intymnych, coraz częściej wybierają wkładki higieniczne. Wkładki chronią bieliznę przed kontaktem z wydzieliną fizjologiczną oraz wilgocią, a także redukują nieprzyjemny zapach oraz zapewniają poczucie komfortu i świeżości.

Czy wkładki mogą być groźne dla zdrowia kobiety? W tym artykule rozwiejemy Twoje wątpliwości i podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz zadbać o zdrowie okolic intymnych.

Jaki wpływ na zdrowie kobiety mają wkładki higieniczne?

Zapewne coraz częściej w sklepach widzisz kolejne marki i rodzaje wkładek higienicznych przystosowanych do bielizny określonego typu. Nie wszystkie rodzaje są bezpieczne dla zdrowia, jak próbują nas przekonać do tego reklamy.

Istnieje szereg zaleceń dotyczących higieny miejsc intymnych, których nieprzestrzeganie może utrudniać codzienne życie, obniżać pewność siebie, wpływać na intymne kontakty z partnerem oraz spowodować wystąpienie krępujących dolegliwości, takich jak pieczenie czy podrażnienia.

Jeżeli nie możesz zrezygnować ze stosowania wkładek higienicznych, postaraj się przestrzegać poniższych wskazówek, które pomogą Ci ustrzec się przed istniejącymi zagrożeniami.

wkładki higieniczne, kobieta

Jak dbać o higienę okolic intymnych?

Każda kobieta jest inna, dlatego coś, co przynosi pozytywne efekty u jednej kobiety, może okazać się szkodliwe dla drugiej.

Zanim kupisz wkładki higieniczne, sprawdź czy są wykonane z materiału przepuszczającego powietrze, zawierającego pory i  pozbawionego powłok z tworzyw sztucznych. Pamiętaj, że strefy intymne powinny mieć stały dostęp powietrza, ponieważ zgromadzona wilgoć może przyczynić się do rozwoju infekcji.

Zmieniaj wkładki higieniczne kilka razy dziennie, co najmniej co 4-6 godzin. Zwróć również uwagę na dokładne mycie rąk przed i po korzystaniu z toalety oraz po każdym bezpośrednim kontakcie z wkładkami lub podpaskami.

Jak zapobiegać infekcjom?

  1. Najlepiej unikaj całkowitej depilacji owłosienia łonowego, ponieważ owłosienie stanowi barierę ochronną przed drobnoustrojami wywołującymi infekcje.
  2. Dbaj o higienę okolic intymnych, zwłaszcza w czasie menstruacji.
  3. Do pielęgnacji miejsc intymnych nie używaj zwykłego mydła do rąk, ponieważ jego zasadowy odczyn może zaburzyć naturalną florę bakteryjną pochwy. Sięgnij raczej po mydła o neutralnym pH lub preparaty przeznaczone do higieny intymnej. Najlepsze będą kosmetyki o kwaśnym odczynie, które zapewniają czystość, ale nie zniszczą naturalnej bariery ochronnej.
  4. Noś bieliznę wykonaną z bawełny, która pozwala skórze oddychać. Pamiętaj także, aby nie była zbyt obcisła, ponieważ wtedy może prowadzić do przegrzania i zbytniego wzrostu wilgotności w miejscach intymnych. Ciepło i wilgoć sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów odpowiedzialnych za infekcje.
  5. Unikaj ubrań wykonanych z włókien syntetycznych.
  6. Do snu zakładaj luźną piżamę
  7. Unikaj pozycji siedzącej.
  8. Powstrzymaj się przed używaniem dezodorantów w strefach intymnych. Substancje zapachowe, wchodzące w ich skład, tylko maskują przykre zapachy i mogą wywoływać podrażnienia.
  9. Zadbaj o to, aby okolice intymne były suche tak, jak to tylko możliwe.

Co jeszcze wpływa na infekcje?

Ciąża, cukrzyca czy przedłużająca się terapia antybiotykowa to czynniki podnoszące ryzyko wystąpienia infekcji narządów płciowych. Jeżeli jesteś w grupie ryzyka, staraj się z jeszcze większą dokładnością przestrzegać zasad higieny intymnej.

niektóry typy wkładek higienicznych szkodzą

Objawy, na które powinnaś zwrócić uwagę

  • Zmiana konsystencji oraz ilość wydzieliny z pochwy
  • Inny kolor wydzieliny niż dotychczas
  • Przykry zapach
  • Ból i pieczenie podczas oddawania moczu
  • Ból podczas stosunku płciowego

Unikaj leczenia na własną rękę

Bardzo często kobiety zwlekają z wizytą u specjalisty ze strachu lub wstydu. Przez ten czas czynniki powodujące infekcje nasilają się i coraz trudnej jest się ich pozbyć.

Kiedy podejrzewasz u siebie wystąpienie infekcji narządów płciowych, nie próbuj domowych metod. Najlepszym rozwiązaniem jest szybki kontakt z lekarzem i podjęcie leczenia. Na tym etapie nawet proste rozwiązania będą skuteczne. Lecząc się na własną rękę możesz tylko doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia i wydłużenia leczenia.

Niezwykle ważne jest, aby lekarz dostosował leczenie do indywidualnego przypadku. Wkładki higieniczne mogą rozprzestrzenić infekcję, dlatego jeżeli występujące objawy wskazują na infekcję miejsc intymnych to najlepiej zrezygnować na jakiś czas z ich stosowania.

Zaniedbanie leczenia infekcji intymnych może być przyczyną problemów z drogami moczowymi, w tym niebezpiecznych dla zdrowia zakażeń. Według specjalistów, każda kobieta choć raz w życiu zmaga się z problemami intymnymi. Pamiętaj, że zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Pontes, A. C., Amaral, R. L. G., Giraldo, P. C., Beghini, J., Giraldo, H. P. D., & Cordeiro, E. S. (2014). A systematic review of the effect of daily panty liner use on the vulvovaginal environment. International Journal of Gynecology and Obstetrics. https://doi.org/10.1016/j.ijgo.2014.06.017
  • Runeman, B., Rybo, G., Forsgren-Brusk, U., Larkö, O., Larsson, P., & Faergemann, J. (2004). The vulvar skin microenvironment: Influence of different panty liners on temperature, pH and micoroflora. Acta Dermato-Venereologica. https://doi.org/10.1080/00015550410029260
  • Runeman, B., Rybo, G., Larkö, O., & Faergemann, J. (2003). The vulva skin microclimate: Influence of panty liners on temperature, humidity and pH. Acta Dermato-Venereologica. https://doi.org/10.1080/00015550310007409

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.