Obcasy - 5 powodów, by przestać je nosić

Wysokie obcasy pomagają nam wyglądać pięknie i elegancko oraz dodają naszym nogom wdzięku. Trzeba jednak pamiętać, że utrudniają krążenie krwi w stopach i nogach i przyczyniają się do powstawania żylaków.
Obcasy - 5 powodów, by przestać je nosić

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Obcasy bardzo często pojawiają się w garderobie pań. Mają rozmaite kolory, kształty i formy, dzięki czemu mogą skutecznie podkreślić sylwetkę, styl, a nawet osobowość.

Należy pamiętać jednak o tym, że obcasy – jeśli używane często lub przez długi czas – mogą powodować pewne skutki uboczne. Mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie, a zdrowie jest dużo ważniejsze niż wygląd i estetyka.

Oczywiście nie stanie się nic złego, jeśli raz na jakiś czas założysz obcasy i nacieszysz się nimi podczas szalonego wieczoru bądź romantycznej kolacji. Chodzi jednak o to, aby nie nosić ich przez cały czas, ponieważ mogą powodować bóle pleców, bóle stóp oraz dolegliwości w innych częściach ciała.

Wiele kobiet zakłada obcasy codziennie. W niniejszym artykule chcielibyśmy opisać pięć powodów, dla których warto byłoby przestać je używać.

1. Zdejmij obcasy – unikniesz bólu pleców

obcasy a ból pleców

Gdy nosimy buty na wysokich obcasach, nasza miednica ugina się pod pewnym kątem. Uwydatnia to pośladki i nadaje pięknego wyglądu. Ale niestety zwiększa to też napięcie w dolnej części kręgosłupa oraz otaczających go mięśni.

W szczególnych przypadkach noszenie obcasów może doprowadzić do choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Choroba ta polega na nacisku jednego kręgu na drugi. Powoduje to nacisk na nerwy, ich zniszczenie oraz niezwykle intensywny ból.

Zatem im rzadziej zakładasz wysokie obcasy, tym bardziej zmniejszasz ryzyko cierpienia na bóle pleców.

2. Pożegnasz się z piętą Achillesa

Obcasy unoszą stopę, zwiększając tym samym nacisk na piętę, skutkiem czego powstaje dolegliwość zwana piętą Achillesa.

Dolegliwość dotyczy zwłaszcza osób cierpiących na płaskostopie. Na podbiciu stopy (grubym połączeniu palców z piętą) tworzy się stan zapalny. Zwiększa on już i tak istniejący ból.

Jeżeli usuniesz ze swojej garderoby obcasy i zamienisz je na wygodniejsze buty, w ciągu zaledwie kilku tygodni przestanie Cię boleć ścięgno podbicia stopy oraz ścięgno Achillesa. Odzyskasz też ich elastyczność.

Zapomnisz o bólu nóg, stóp i poczujesz wielką ulgę w Twoich napiętych mięśniach.

3. Zniknie kolano biegacza

kolano biegacza

Słyszałeś kiedyś termin: “kolano biegacza”? Używają go lekarze i profesjonalni fizjoterapeuci, aby opisać dolegliwości dotykające właśnie tę część ciała.

Ten rodzaj urazu dotyka biegaczy i osoby intensywnie zajmujące się sportem. Może jednak pojawić się również u osób przybierających pozycje wymagające ciągłego napięcia.

Gdy nosisz obcasy, środek ciężkości Twojej stopy przesuwa się do przodu, zwiększając tym samym napięcie wywierane na ścięgna i sploty w kolanie.

Skutkiem tego jest nie tylko silny ból, lecz także – na dłuższą metę – stan zapalny i trudności w poruszaniu się. Oczywiście istnieje mnóstwo czynników wywołujących ten stan, jednakże musisz pamiętać, że obcasy są jednym z nich.

4. Polepszy się równowaga

Nieważne, od ilu lat nosisz obcasy i jak wielkie masz w tym doświadczenie. Zawsze istnieje ryzyko skaleczeń, upadku i poślizgnięcia. Nosząc buty na obcasach, wywołujesz większy nacisk na mięśnie okalające kostkę. Zmniejsza to jej stabilność, co z kolei utrudnia odpowiednie utrzymywanie równowagi.

Okazuje się, że chodzenie na płaskich butach znacznie polepsza stan tej grupy mięśni. Umożliwia im również pracę w sposób, do którego zostały zaprojektowane. Dzięki temu krok po kroku przywraca się stabilność i wraca równowaga. Zmniejsza się tym samym ryzyko wypadków oraz ból napiętych mięśni.

5. Zdejmij obcasy – unikniesz żylaków

obcasy a żylaki

Choć nie ma jeszcze dowodów naukowych potwierdzających związek między noszeniem butów na obcasach a powstawaniem żylaków, niektórzy eksperci zgodnie twierdzą, że powodują one trudności w krążeniu.

Ten rodzaj obuwia, używany często i przez długi czas, zwiększa nacisk na stopy i utrudnia swobodne krążenie krwi – zwłaszcza, jeżeli zakładamy buty z wąskim czubkiem.

Krew nie krąży odpowiednio, więc z czasem powstają pajączki i żylaki powodujące większe problemy. Idąc tym tokiem myślenia, jeżeli sięgniemy po wygodniejsze, płaskie buty, krążenie wróci do normy. Zmniejszy to ryzyko powstania żylaków.

Podsumowując, choć wysokie obcasy są eleganckim i stylowym dodatkiem do naszego stroju, najlepiej byłoby unikać ich noszenia. Unikniemy dzięki temu niepotrzebnych powikłań zdrowotnych. Na pewno znajdziesz jeszcze inne skuteczne sposoby, aby wyglądać pięknie na co dzień. Myśl przede wszystkim o swoim zdrowiu!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • López López, D., García Mira, R., Alonso Tajes, F., & López López, L. (2012). Análisis de la Prevención Podológica. Un estudio a través de Internet. Revista Internacional de Ciencias Podológicas. https://doi.org/10.5209/rev_RICP.2012.v6.n2.39315
  • López López, D., García Mira, R., Alonso Tajes, F., & López López, L. (2010). Análisis del Perfil y Estilo de Vida de las personas con Patologías en los Pies. Revista Internacional de Ciencias Podológicas. https://doi.org/10.1007/s00412-004-0296-2
  • Arias Rivera, S. (2005). Relajación sistemática para aliviar el dolor. Enfermeria Clinica. https://doi.org/10.1016/S1130-8621(05)71079-2

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.