Obgryzanie paznokci — wskazówki jak przestać

Aloes może okazać się pomocny w walce z nawykiem obgryzania paznokci, dzięki swojemu nieprzyjemnemu smakowi. Codziennie rano nacieraj twoje paznokcie liśćmi aloesu, aby uniknąć pokusy ich obgryzania
Obgryzanie paznokci — wskazówki jak przestać

Napisany przez Thais Guillén Otero

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Mimo, że wielu ludziom trudno uwierzyć w to stwierdzenie, obgryzanie paznokci nie wynika jedynie ze stresu, niepohamowanego odruchu lub niedbałości o siebie.

Obgryzanie paznokci to zwyczaj mający podłoże psychiczne i wielokrotnie wskazuje na ukryte traumy z dzieciństwa.

Obgryzanie paznokci, znane także jako onychofagia, niesie za sobą liczne konsekwencje nie tylko z estetycznego punktu widzenia, ale przede wszystkim zdrowotnego.

Paznokcie przechowują liczne wirusy i bakterie, które w kontakcie z ustami mogą powodować rozmaite choroby. Obgryzając swoje paznokcie możesz trwale uszkodzić nie tylko je same, ale także zęby, a nawet dziąsła.

Jednak, nie ma powodu do niepokoju. Odrobina ciężkiej pracy, konsekwencja oraz dziesięć wskazówek, które znajdziesz w poniższym artykule, sprawią, że znów będziesz mogła cieszyć się pięknymi i zdrowymi paznokciami.

Obgryzanie paznokci — dlaczego to robię?

Paznokcie są stworzone z martwych zrogowaciałych komórek. Mają wiele niezliczonych funkcji. Mogą być wykorzystywane nawet do gry na instrumentach strunowych, dzięki nim można wydobyć całkiem nowy, nietypowy dźwięk.

Obgryzanie paznokci lub inaczej onychofagia może zacząć się po prostu od wkładania palców do buzi, czyli czegoś, co dzieci robią praktycznie non stop.

Choć nie powoduje to choroby samej w sobie, jest to patologia psychiczna, która jeśli wymknie się spod kontroli, może mieć nieprzyjemne konsekwencje wymagające interwencji specjalisty. Istnieją dwie główne przyczyny tego problemu:

  • Zewnętrzne: lek lub nerwowość, wywoływane przez problemy dnia codziennego takie, jak: kłopoty małżeńskie, partnerskie, egzaminy, praca, problemy finansowe. Sposobem na poradzenie sobie z nimi dla niektórych– jest właśnie obgryzanie paznokci.
  • Wewnętrzne: zmiany w układzie nerwowym lub naruszenie równowagi emocjonalnej spowodowane rodzinnymi problemami, różnego rodzaju nadużyciami, zazdrością, upokorzeniem, problemami z własną samooceną lub potrzebą ukarania siebie.

Zwyczaj obgryzania paznokci może trwać w takich sytuacjach latami. Czasem wręcz tacy ludzie obgryzają paznokcie tak często i mocno, że może to być uważane za samookaleczenie.

Możesz myśleć, że chwila nerwów jeszcze nikomu nie zaszkodziła, a paznokcie odrosną. Jednak przemyśl to dokładnie. Onychofagia pociąga za sobą niewyobrażalne, a także bardzo trudne do pokonania konsekwencje.

Obgryzanie paznokci: trwałe uszkodzenie

Dłonie odzwierciedlają zdrowie i bezpieczeństwo danej osoby. Czystość i pielęgnacja rąk to twoja największa wizytówka, bez względu na to, gdzie się znajdujesz i w jakim towarzystwie obracasz. Przyczyny obgryzania paznokci mają zwykle podłoże społeczne, emocjonalne i zdrowotne.

Problemy zdrowotne i estetyczne

  • Paznokcie kryją w sobie niezliczone pokłady zarazków. Jeśli wejdą one w kontakt ze śliną, będą podróżować przez twój układ pokarmowy, wnikając do wnętrza organizmu. Może to wywołać rozwój różnych chorób.
  • Uszkodzenie naskórka lub skóry palców może wywołać również infekcję bakteryjną lub wirusową. Stanie się tak na skutek przedarcia się bakterii lub wirusów przez skórę rąk do wnętrza ciała.
  • Obgryzanie paznokci może powodować deformacje palców, a paznokieć może zostać utracony na zawsze.
  • Chroniczne zakażenie palców.
  • Większe ubytki w zębach.

Problemy emocjonalne a obgryzanie paznokci

  • niepokój wywołany wyglądem twoich rąk
  • niska samoocena
  • brak samokontroli

Problemy społeczne

  • taka osoba może poczuć się odtrącona przez społeczeństwo
  • może to zaszkodzić relacjom interpersonalnym
  • może generować problemy w pracy np. odrzucenie na rozmowie kwalifikacyjnej

Zaprzestanie obgryzania paznokci niesie za sobą niesamowite korzyści na poziomie społecznym, emocjonalnym i psychicznym. Poniżej znajdziesz 10 prostych wskazówek, które pozwolą ci porzucić ten niezdrowy nawyk. Przeczytaj je dokładnie i zacznij się do nich stosować!

10 wskazówek, które pomogą ci przestać obgryzać paznokcie

Poniżej nie znajdziesz skomplikowanych metod leczenia lub dziwnych, podejrzanych produktów dla twoich paznokci, które mogą w jakiś sposób zaszkodzić twojemu organizmowi.

Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, włączysz je do swojego codziennego życia i na prawdę skupisz się na ich przestrzeganiu, bez wątpienia odniesiesz sukces.

Wskazówka 1: poznanie siebie i wybawienie

Po pierwsze, musisz skupić się i zidentyfikować sytuacje, w których aktywowana jest twoja potrzeba do obgryzania paznokci. Może to być pieszczota, dotyk, pocieranie, drapanie paznokci lub inna czynność, która bezpośrednio prowadzi do wkładania paznokci w usta.

Drugi krok, to identyfikacja momentu, w którym aktywowany zostaje twój nieznośny nawyk. Może to mieć miejsce na przykład przed egzaminem lub przed podjęciem ważnej decyzji, itp.

Trzecim i ostatnim krokiem jest wybór działań, które nauczą cię, jak lepiej radzić sobie w stresowych sytuacjach i sprawią, że twoje ręce będą ciągle zajęte.

Powinny to być czynności, które lubisz wykonywać, jak na przykład sport, taniec, granie na instrumencie, itp. W ten sposób, skierujesz swoje myśli na inne tory i pokonasz uczucie niepokoju bez niszczenia swoich paznokci.

Wskazówka 2: Zamień obgryzanie paznokci na podgryzanie korzenia lukrecji

Zacznij żuć rośliny jadalne takie, jak na przykład korzeń lukrecji. W ten sposób twoje usta będą ciągle zajęte i nie będziesz mieć czasu na obgryzanie paznokci.

Powinnaś zawsze nosić przy sobie taką roślinę, by móc wykorzystać ją w stresowych sytuacjach. Taka czynność wzmaga także koncentrację i pomaga się skupić.

Wskazówka 3: Guma bez cukru

Za każdym razem, gdy poczujesz niepohamowaną chęć, by obgryzać swoje paznokcie, zacznij żuć gumę lub sięgnij po miętówkę.

Guma do żucia sposobem na obgryzanie paznokci

Wygrasz potrójnie, gdyż: sprawisz, że twoje usta będą zajęte żuciem gumy, przy tym odświeżysz oddech i unikniesz tworzenia się zmarszczek, dzięki ruchom mięśni szczęki.

Wskazówka 4: Aloes – remedium na obgryzanie paznokci

Aloes to roślina o niezliczonych właściwościach zdrowotnych, ma tylko jedną wadę — okropny smak. W naszym przypadku jest to zbawienne.

Obierz liście aloesu i pokrój je na kawałki. Umieść w lodówce. Każdego ranka owijaj paznokcie aloesem. Możesz być pewna, że po pierwszym zetknięciu paznokci z ustami, odechce ci się ich obgryzania raz na zawsze.

Wskazówka 5: Ćwiczenie na samokontrolę

Poniższe ćwiczenie pomoże ci kontrolować pragnienie obgryzania paznokci:

  1. Umieść palec w odległości dwóch cali od ust.
  2. Przyciągaj go powoli w kierunku ust.
  3. Powtarzaj tę czynność kilkakrotnie, z każdym powtórzeniem przybliżając palce coraz bliżej ust.
  4. Spróbuj włożyć palec do ust i potrzymać go tam przez kilka minut bez obgryzania paznokci. Powtórz czynność kilkakrotnie.

Codziennie poświęć kilka minut na takie ćwiczenie, a zobaczysz, że rezultaty będą znacznie przewyższały twoje oczekiwania.

Wskazówka 6: Sztuczne paznokcie a obgryzanie paznokci

Zafunduj sobie akrylowe paznokcie. Taki zabieg pozwoli twoim naturalnym paznokciom urosnąć, a także sprawi, że obgryzanie stanie się niemożliwe.

Tipsy uniemożliwiają obgryzanie paznokci

Jeśli zainwestujesz w swoje paznokcie, pozwolisz im urosnąć do pięknej długości, której nie zrujnuje żadne obgryzanie.

Wskazówka 7: Opatrunek na paznokcie

Załóż opatrunek na swoje paznokcie i pozostaw go na nich na kilka dni. Możesz także zakładać nowy po każdej kąpieli. Cały sekret tkwi w tym, by dać paznokciom czas na odbudowę.

Po kilku dniach zobaczysz efekty. Twoje paznokcie będą wyglądały pięknie i zdrowo. Powtarzaj procedurę tak długo, jak to tylko będzie konieczne.

Wskazówka 8: Znajdź swoje hobby, by zwalczyć obgryzanie paznokci

Wykonywanie jakiejkolwiek czynności pochłonie twoją uwagę, a także powstrzyma cię przed obgryzaniem paznokci. Ponadto da ci możliwość odkrycia nowej pasji.

Może to być dekoracja domu, robienie na drutach, bieganie lub inna wszelkiego rodzaju aktywność fizyczna. Kto wie, może nawet zaczniesz robić swoim znajomym manicure…

Nie zależnie od tego, co wybierzesz, my polecamy czynność, która pobrudzi twoje ręce i zniechęci cię tym samym do ich obgryzania, jak na przykład lepienie naczyń z gliny.

Wskazówka 9: Rękawiczki

Jeśli lubisz nosić rękawiczki, wykorzystaj to. Są świetnym sposobem na zapobiegnięcie onychofagii.

Wskazówka 10: Świętuj swój sukces

Uczcij tę piękną chwilę. Pochwal się znajomym, opowiedz o postępach i o tym jak pięknie wyglądają teraz twoje paznokcie.

Zachęta ze strony rodziny lub przyjaciół bez wątpienia jest największą motywacją do utrzymania twoich paznokci w dobrej i zdrowiej kondycji.

To raczej kwestia wprawy niż siły…

Teraz znasz już kilka sposobów, które pomogą zwalczyć onychofagię raz na zawsze. Nie zniechęcaj się. Kroczek po kroczku dopniesz swego i osiągniesz pożądany cel.

To po prostu kwestia odpowiedniego nastawienia i ukierunkowania się na cel. Wybierz wskazówki, które najbardziej ci odpowiadają. Zadbaj o swoje dłonie, by mogły cieszyć się zdrowiem i pięknem przez cały czas.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Wikipedia, la enciclopedia libre. (Consulta 2018). ONICOFAGIA. Online [https://es.wikipedia.org/wiki/Onicofagia].
  • Palma, M. (2010). Los trastornos de ansiedad. Revista Digital Universitaria.
  • Salgado Serrano, G. N., & Oropeza, R. (2012). Onicofagia: estudio de caso de una mujer adulta. Uaricha Revista de Psicologia.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.