Objawy zakrzepicy żył - Chroń swoje nogi!

Jak powszechnie wiadomo, żylaki tworzą się w wyniku nieprawidłowego krążenia krwi. Może się również zdarzyć, że krew zagęści się do tego stopnia, że pojawi się niebezpieczny zakrzep. Poważnie utrudni to prawidłowe krążenie krwi.
Objawy zakrzepicy żył - Chroń swoje nogi!

Ostatnia aktualizacja: 08 października, 2018

Miliony kobiet na całym świecie na co dzień zmagają się z nieestetycznymi żylakami na nogach. Można je traktować jako wczesne objawy zakrzepicy żył. Należy uświadomić sobie, że nie jest to problem wyłącznie natury kosmetycznej. Nie leczone mogą prowadzić do rozwinięcia tego schorzenia, czyli niebezpiecznej żylnej choroby zatorowo-zakrzepowej, zwanej również potocznie trombozą.

Jeśli na Twoich nogach pojawiły się żylaki, nie bagatelizuj ich. Bez względu na to, czy są one małe czy rozległe, należy dokładnie się im przyglądać. Okresowo odwiedzaj lekarza, by ten wykluczył ryzyko zakrzepicy żył i wskazał Ci, jak zapobiegać tej nierzadko śmiertelnej chorobie.

Dowiedz się, jakie są główne objawy zakrzepicy żył oraz poznaj najskuteczniejsze sposoby zapobiegania tej chorobie.

Co należy wiedzieć o zakrzepicy żył?

Charakterystyka choroby

Już sama nazwa zakrzepica żył głębokich może brzmieć przerażająco. Rzeczywiście, nie ma się co dziwić – przyczyną tego problemu zawsze jest tworzący się w układzie żył głębokich skrzep krwi. Zwykle pojawia się on również tam, gdzie krążenie krwi jest słabsze, na przykład w nogach, a konkretniej w łydkach.

To właśnie w nogach występuje największe ryzyko powstania zakrzepicy żył głębokich.

Oderwany skrzep zaczyna płynąć wraz z krwiobiegiem, docierając ostatecznie na przykład do tętnicy płucnej, blokując jednocześnie przepływ krwi i wywołując zator płuc. Ryzyko śmierci w tym przypadku jest ogromne – jest to więc problem, do którego należy podchodzić poważnie i nie bagatelizować go.

Grupy największego ryzyka

Problem ten dotyka głównie osób w przedziale wiekowym od 50 do 60 lat, wtedy to pojawiają się pierwsze objawy zakrzepicy. Znacznie częściej cierpią na niego kobiety niż mężczyźni. Nie oznacza to jednak, że młodsze kobiety i nastolatki nie powinny troszczyć się o swoje nogi. Osoby te również powinny bacznie obserwować wszystkie pękające pod skórą naczynia krwionośne.

Lekarze wyjaśniają, że większe ryzyko uwolnienia się zakrzepu występuje w górnej partii nóg, czyli kiedy tworzą się one w żyłach ud. Warto zatem regularnie, co jakiś czas wykonywać badania kontrolne. Jeśli lekarz specjalista zaleci wykonanie prostego zabiegu chirurgicznego, radzimy dla własnego bezpieczeństwa i spokoju się na niego zdecydować.

Objawy zakrzepicy żył w nogach

Jakie objawy są alarmujące i wskazują na zakrzepicę żył?

Najpierw musimy sobie uświadomić, że istnieją dwa rodzaje zakrzepicy: zakrzepica żył powierzchownych i zakrzepica żył głębokich. Ten drugi typ jest znacznie bardziej niebezpieczny i niesie ze sobą dużo większe ryzyko dla życia. Zwróć również uwagę na poniższe objawy zakrzepicy:

Żylaki na nogach jako objawy zakrzepicy

Zakrzepica żył powierzchownych:

Jak informują lekarze, w tym przypadku o problemie dowiadujemy się od razu. Pod powierzchnią skóry tworzy się bowiem siateczka niebieskich żył, która w dotyku jest twardsza od normalnej skóry. Czyli już na pierwszy rzut oka widać, że pojawiła się zakrzepica. Dodatkowo dają o niej znać dość silne bóle uszkodzonych żył. Na całym obszarze zapalenia żył odczuwamy piekący ból oraz ucisk nie do zniesienia praktycznie aż do końca dnia. Mimo że tego typu zakrzepica jest powierzchowna, nie należy jej lekceważyć. Jest bowiem nie tylko pierwszym etapem prowadzącym do zakrzepicy żył głębokich, ale również często prowadzi do bolesnej infekcji znanej jako zapalenie żył.

Zakrzepica żył głębokich:

Niestety trzeba przyznać, że większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, kiedy zakrzepica żył powierzchownych przekształca się w groźną dla życia zakrzepicę żył głębokich. Nie występują bowiem żadne wyraźne objawy zakrzepicy, które można dostrzec gołym okiem. Nie lekceważ jednak innych symptomów, które mogą być jej zwiastunem.

  • Mocny ucisk w miejscu, którym wcześniej uwidoczniła się siatka ciemnych, niebieskich, objętych zapaleniem żył.
  • Piekący ból nie do zniesienia.
  • Mrowienie nogi pnące się aż do pachwin.
  • Sztywnienie nogi – kiedy dotykamy jej ręką wyczuwamy twardość tkanek.
  • Koniecznie podnieś alarm, gdy skóra nogi zaczyna sinieć i przybiera niebieską barwę, a także kiedy blednie. Ten ostatni objaw jest sygnałem, że płynąca przez tętnicę krew dociera do kończyny z wielkim trudem.

Jak można zapobiegać zakrzepicy żył nóg?

Warto uświadomić sobie, że problem żylaków ma w większości przypadków podłoże genetyczne. Czynnik dziedziczny w połączeniu z niezdrowymi nawykami na co dzień (siedzący tryb życia, niezdrowa dieta, otyłość etc.) jest praktycznie gwarancją, że prędzej czy później dopadną nas problemy z żylakami.

Zmęczone nogi i szpilki

Kiedy zauważysz, że na Twoich nogach zaczynają pojawiać się żylaki, koniecznie powinnaś zmienić pewne nawyki. Dołóż wszelkich wysiłków, aby zakrzepica żył powierzchownych nie przekształciła się w zakrzepicę żył głębokich. Zwróć uwagę na poniższe wskazówki.

  • Ćwicz codziennie – może to być półgodzinny spacer, pływanie czy jazda na rowerze.
  • Biorąc prysznic, na nogi kieruj zimny strumień wody.
  • Wyklucz ze swojej diety sól, cukier, tłuszcze nasycone, przemysłowe wyroby cukiernicze, gazowane i słodzone napoje, białą mąkę rafinowaną… Krótko mówiąc, unikaj wszelkich produktów, które osłabiają krążenie krwi.
  • Pij dużo wody, naturalnych soków i koktajli oraz ziołowych naparów, szczególnie polecane w tym przypadku są napary ze skrzypu polnego, mięty czy rozmarynu.
  • Rośliną, która doskonale zwalcza żylaki jest kasztanowiec zwyczajny. Wyciąg z tej rośliny stanowi bazę wielu kremów na żylaki oraz zakrzepicę żył powierzchniowych. Zapytaj o niego w aptece.

W przypadku, gdy już możemy stwierdzić zakrzepicę żył powierzchniowych – Twoje żyły odstają od powierzchni skóry, a ich barwa jest ciemnoniebieska. Należy wówczas skonsultować się z lekarzem. Doradzi ci on, czy klasyfikujesz się do specjalistycznego zabiegu usuwającego żylaki.

Pamiętaj, że w przypadku wszelkiego typu zapalenia żył i żylaków ryzyko wystąpienia zakrzepicy jest dość wysokie i nigdy nie należy go wykluczać – są one niczym miecz Damoklesa. Stała opieka lekarska w tym przypadku jest nieunikniona.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.