Uściski – 6 niezwykłych korzyści płynących z przytulania

Uściski mogą mieć korzystny wpływ na Twoje zdrowie!
Uściski –  6 niezwykłych korzyści płynących z przytulania

Ostatnia aktualizacja: 15 września, 2021

Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się jakie zalety mogą mieć i jak ważne są codzienne uściski. Bez wątpienia są one jednym z najczęściej używanych przejawów uczuć na całym świecie, a nawet w całej jego historii!

Ludzie mają nadrzędną potrzebę okazywania i otrzymywania przejawów uczuć. Zaczyna się ona, gdy jesteśmy dziećmi i szukamy miłości naszych rodziców, najczęściej w ich kojących uściskach.

Uściski i ich zalety

1. Uściski poprawiają samoocenę

Kontakt fizyczny daje ludziom poczucie bezpieczeństwa i podnosi ich samoocenę. Uścisk zmusza nas do umożliwienia drugiej osobie wejścia w naszą osobistą przestrzeń. Poprzez bezpośredni kontakt między dwoma ciałami, dajemy sygnał, że darzymy wybraną osobę naszym zaufaniem.

Można powiedzieć, że uściski sprawiają, że jesteśmy bardziej ludzcy. Kiedy kogoś przytulamy, dajemy wyraz temu, że darzymy tę osobę pozytywnymi uczuciami. Prosty gest poprawia nam humor i dodaje sił do walki z przeciwnościami.

uściski pomiędzy przyjaciółkami

2. Uczą nas innego sposobu komunikowania się

Mowa ciała jest prawdziwym odzwierciedleniem naszego stanu emocjonalnego. Ruchy i gesty, które wykonujemy, również są metodą komunikowania się, nawet jeśli nie towarzyszą im żadne słowa. Za pomocą uścisku przekazujemy komunikat, że obie strony intuicyjnie otrzymują wsparcie i rozumieją się nawzajem.

Możemy objąć kogoś, gdy jesteśmy przepełnieni radością z ponownego spotkania. Możemy przytulić kogoś, aby go pocieszyć lub powiedzieć “kocham cię”, bez względu na to, czy jest to miłość zakochanych, między rodzeństwem czy między przyjaciółmi. Uściski są językiem ciała i znacznie pomagają poprawić komunikację między ludźmi.

3. Zmniejszają stres i niepokój

Niewiele rzeczy może uspokoić lęk lub panikę tak, jak uścisk. Podczas kryzysu emocjonalnego uściski są niezwykle kojące. Kontakt fizyczny zmniejsza stres i pomaga się uspokoić.

Dlatego możemy powiedzieć, że jedną z korzyści uścisków jest lepsze zdrowie emocjonalne. Zmniejszają stres, dają nam uczucie spokoju, szczęścia i przywracają dobre samopoczucie.

uściski zmniejszają lęk i niepokój, na przykład kiedy mama tuli dziecko

Uściski pomagają w trudnych momentach, gdy jesteśmy przytłoczeni pracą lub gdy myślimy, że nie mamy już siły do dalszego działania. Może się nam wydawać, że jesteśmy niepokonani, ale od czasu do czasu każdy z nas potrzebuje odrobiny przytulania.

4. Sprawiają, że robi Ci się lekko na sercu

Uściski są również fizycznym sposobem na okazywanie miłości. Podobnie jak całowanie, przytulanie ukochanej osoby, tak uściski również ma konkretny wpływ na nasze ciało. Podczas przytulania następuje wzrost poziomu oksytocyny.

Oksytocyna jest silnym neuroprzekaźnikiem, który odpowiada za uczucie przyjemności i zmniejsza dyskomfort fizyczny i psychiczny. Ponadto wspomaga pracę układu sercowo-naczyniowego i serca. Podsumowując, uściski są najbardziej przyjemnym i naturalnym sposobem zapobiegania chorobom serca i układu krążenia.

5. Pomagają ukoić ból po stracie

W uściskach oraz innych oznakach przyjaznych uczuć możemy znaleźć ukojenie i pocieszenie. Badania dowodzą, że uściski mogą pomóc nawet podczas żałoby po stracie bliskiej osoby.

 Przytulenie się do drugiego człowieka, zwierzęcia, a nawet drzewa przywraca nam spokój i pomaga złagodzić ból emocjonalny. Dzięki uściskom łatwiej nam zaakceptować fakt, że życie nieuchronnie dobiega końca.

Przytulająca się para - uściski koją ból

6. Zwiększają poziom serotoniny

Serotonina to substancja chemiczna działająca jako neuroprzekaźnik, którą wydziela nasze ciało. Kiedy obejmujemy naszych bliskich, zwiększamy poziom serotoniny i odczuwamy przyjemność i szczęście.

Osoba cierpiąca na depresję lub znajdująca się pod wpływem silnego stresu ma bardzo niski poziom serotoniny. Dlatego jedną z zalet uścisków jest zdolność do zwiększania wydzielania tego neuroprzekaźnika, który jest również odpowiedzialny za regulację popędu płciowego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.