Ocet jabłkowy i jego korzyści dla włosów

Nie przejmuj się silnym zapachu octu. Po jego wyschnięciu, twoje włosy przestaną nim pachnieć.
Ocet jabłkowy i jego korzyści dla włosów
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Ocet jabłkowy jest znany na całym świecie i słynie de swych licznych właściwości powszechnie wykorzystywanych w gospodarstwach domowych oraz w medycynie naturalnej. Doskonale wiemy, że ten naturalny produkt jest wielkim sprzymierzeńcem w walce z cholesterolem, pomaga regulować poziom cukru we krwi, usuwa toksyny z organizmu, łagodzi zmiany skórne, zwalcza infekcje itp.

Wielu z nas jednak nie ma pojęcia, że ocet jabłkowy jest również niezwykle silnym naturalnym kosmetykiem, zwłaszcza w dziedzinie pielęgnacji włosów.

Ocet jabłkowy – jego działanie na włosy

Na rynku dostępna jest nieskończona ilość produktów do pielęgnacji włosów, dzięki którym twoje kosmyki będą miękkie i piękne. Pamiętaj jednak, że kosmetyki ze sklepowych półek mogą okazać się agresywne zarówno dla włosów, jaki i dla skóry głowy, prowadząc w konsekwencji do łupieżu i wypadania włosów.

Postaw na naturę i wybierz do pielęgnacji włosów naturalny i bardzo tani środek – ocet jabłkowy, który delikatnie zadba o twoje kosmyki i bardzo korzystnie wpłynie na ich zdrowie i urodę. Koniecznie poznaj jego zalety!

Równoważy pH włosów i skóry głowy

Mycie głowy

Większość powszechnie stosowanych produktów chemicznych do pielęgnacji włosów maltretuje kosmyki: zaburza równowagę pH, wysusza i sprawia, że włosy stają się łamliwe.

Do utrzymania idealnego pH skóry głowy i włosów doskonale nadaje się kwasowy ocet jabłkowy – przywraca naturalne pH bez uszkadzania warstwy naturalnych olejków.

Pomaga zamknąć łuski włosowe

Stosowanie octu jabłkowego na włosy pomaga zamknąć łuski włosowe, dzięki czemu włosy stają się niezwykle miękkie i błyszczące oraz utrzymują swą naturalną wilgoć, a końcówki nie rozdwajają się.

Zwalcza łupież

Łupież

Ocet jabłkowy posiada właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, które pomagają zwalczyć bakterie i grzyby wywołujące łupież, swędzenie i wysuszenie skóry głowy.

Przyczyn powstawania łupieżu jest wiele, jednak w większości przypadków odpowiedzialnym za tę nieprzyjemną dolegliwość jest grzyb z gatunku Pityrosporum ovale, który prowadzi do powstawania strupów i podrażnienia skóry głowy oraz infekcji.

Ocet jabłkowy działa w tym przypadku jak silny środek dezynfekujący, dzięki czemu zwalcza rozwijające się na skórze grzyby.

Działa niczym naturalna odżywka do włosów

Ocet jabłkowy ułatwia rozczesywanie włosów, zmiękcza je i sprawia, że stają się bardziej podatne na układanie. Jest on doskonałą alternatywą dla nafaszerowanych chemią odżywek do włosów: pielęgnuje twoje włosy, zmiękcza i dodaje im spektakularnego blasku.

Stymuluje wzrost włosów

Dzięki swoim antyseptycznym i odkażającym właściwościom, ocet jabłkowy zwalcza odpowiedzialne za infekcje bakterie. Co więcej, poprawia krążenie krwi w mieszkach włosowych, wzmacnia cebulki włosów oraz stymuluje ich zdrowy porost.

Jak stosować ocet jabłkowy do pielęgnacji włosów?

Zdrowe włosy

Po pierwsze, należy wybrać odpowiedni rodzaj octu jabłkowego. Pamiętaj, że nie wszystkie dostępne na rynku są w 100% czyste. Zaopatrz się w organiczny ocet jabłkowy, ponieważ na dłużej zachowuje on swoje cenne właściwości.

Czysty ocet jabłkowy zachowuje cenne dla skóry enzymy, pektynę oraz składniki mineralne, które mają niezwykle korzystne działanie na nasze zdrowie oraz na zdrowie naszych włosów.

Składniki

  • 1 szklanka wody
  • 2 łyżki organicznego octu jabłkowego

Sposób stosowania

  • W butelce z rozpylaczem wymieszaj dwie łyżki organicznego octu jabłkowego ze szklanką wody. Nałóż płyn na włosy po umyciu, przed ostatnim płukaniem.
  • Spryskaj mieszanką dokładnie wszystkie kosmyki oraz skórę głowy, a następnie wykonaj delikatny masaż, by płyn wniknął w każdy włos.
  • Pozostaw na kilka minut, a następnie spłucz. Nie musisz już używać żadnej innej odżywki.

Jeśli twoje włosy są tłuste, zalecamy zastosowanie większej ilości octu jabłkowego niż zalecana. Dzięki niemu usuniesz nadmiar tłuszczu, a twoje kosmyki będą bardziej miękkie i świeże.

Jeśli chcesz odkryć idealną dla siebie dawkę octu jabłkowego, proponujemy, abyś zaczęła od normalnego przepisu, a następnie stopniowo zwiększaj zawartość octu jabłkowego w mieszance, tak długo aż otrzymasz roztwór idealny dla twoich włosów.

Z początku ocet jabłkowy może pozostawiać na twoich włosach swój charakterystyczny zapach, jednak w miarę suszenia włosów, całkowicie on zanika. W celu uzyskania optymalnych rezultatów, powtarzaj zabieg dwa razy w tygodniu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rizg WY, Hosny KM, Elgebaly SS, Alamoudi AJ, Felimban RI, Tayeb HH, Alharbi M, Bukhary HA, Abualsunun WA, Almehmady AM, Khallaf RA. Preparation and Optimization of Garlic Oil/Apple Cider Vinegar Nanoemulsion Loaded with Minoxidil to Treat Alopecia. Pharmaceutics. 2021 Dec 14;13(12):2150.
  • Tang SC, Yang JH. Dual Effects of Alpha-Hydroxy Acids on the Skin. Molecules. 2018 Apr 10;23(4):863.
  • Yagnik D, Serafin V, J Shah A. Antimicrobial activity of apple cider vinegar against Escherichia coli, Staphylococcus aureus and Candida albicans; downregulating cytokine and microbial protein expression. Sci Rep. 2018 Jan 29;8(1):1732.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.