Odchudzanie: 3 największe wyzwania

Niezwykle ważną kwestią jest świadomość naturalnego kształtu swojego ciała i dążenie do idealnej wagi zgodnej z jego cechami, a nie kierowanie się niemożliwymi do osiągnięcia ideałami.
Odchudzanie: 3 największe wyzwania

Ostatnia aktualizacja: 28 lutego, 2016

Odchudzanie… Są osoby, których jednym z podstawowych celów jest jak najlepiej wyglądać latem w bikini. Inni ludzie z drugiej strony, walczą z kilogramami chcąc schudnąć nie ze względów estetycznych, ale przede wszystkim dla zdrowia, a wszyscy wiemy, że odchudzanie nie zawsze jest łatwe i przyjemne…

Prawie wszyscy szukamy najbardziej odpowiedniej dla siebie diety, a zarazem takiej, która dostarcza naszemu organizmowi odpowiednich witamin i składników odżywczych. Staramy się wyeliminować wszystkie te pokarmy, które naprawdę lubimy: słodycze, napoje gazowane, pokarmy bogate w tłuszcze…

Ćwiczymy codziennie, a na dodatek wiele osób otrzymuje bardzo niewielkie wsparcie rodziny w trakcie tego trudnego procesu. Wszystkiemu jest winne społeczeństwo, które stworzyło trudny do osiągnięcia ideał piękna, ale nie docenia zarazem tego, jak trudno jest go osiągnąć.

Dziś będziemy omawiać problemy psychologiczne, które należy zwalczyć próbując schudnąć.

1. Odchudzanie, a brak wsparcia ze strony rodziny i przyjaciół

“Od dzisiaj rozpoczęłam odchudzanie”, zazwyczaj mówimy. I to jest właśnie ten moment, gdy nasi partnerzy, rodzice lub przyjaciele unoszą brwi w wyraźnej oznace sceptycyzmu.

Być może słyszeli już, gdy wypowiadasz te słowa wielokrotnie wcześniej, ale nie zdają sobie sprawy z tego, że zrzuciłaś już wtedy zbędne kilogramy, ani z tego, jak to poprawiło Twoją figurę.

Smutek

Powszechnie spotykana jest również sytuacja, w której większość ludzi nie będzie przejmować się Twoją dietą. Podczas gdy inni jedzą hamburgera, Ty masz przed sobą zdrową i dietetyczną sałatkę, co z pewnością spowoduje sporo docinków lub komentarzy będących nie na miejscu.

Jak pogodzić odchudzanie oraz to wszystko wokół?

  • Jeśli postawiłaś przed sobą jasny cel, podążaj w jego stronę. To Ty przeprowadzasz intensywne odchudzanie, a nie inni, dlatego też należy postawić sobie barierę ochronną, aby upewnić się, że te wszystkie negatywne komentarze nie wpływa na Twoje samopoczucie.
  • Przestrzegaj diety każdego dnia i patrz na to z optymizmem. Jeżeli inni widzą, że jesteś zadowolona, to będą Cię wtedy szanować.
  • Jeśli zauważą Twoje wątpliwości lub cierpienie, to z dużą dozą prawdopodobieństwa skończy się to na sporej liczbie komentarzy typu: “Czy nie widzisz, że to przekracza Twoje możliwości?”, “To dlatego, że nie masz wystarczająco silnej woli…”.Kiedy staniesz przed takimi stwierdzeniami, nie ustępuj ani na krok twarde.
  • Jasno przedstaw swój cel: chcesz schudnąć i zrobisz to mając przed sobą najlepszą z możliwych motywacji. A wszelkie komentarze takie, jak te, bez pomocnych treści są po prostu zbędne. I właśnie coś takiego powinnaś mieć przygotowane jako odpowiedź.

2. “Ale przecież zawsze miałaś na sobie trochę tłuszczyku…”

Wiele osób nosi na sobie kilka dodatkowych kilogramów na przykład z przyczyn o podłożu genetycznym, co także jest skomplikowanym problemem, któremu musimy stawić czoła.

Czasami rodzina lub znajomi są przyzwyczajeni do oglądania nas w pewnej konkretnej postaci i uważają, że jest to zupełnie normalne nie zdając sobie sprawy, że otyłość jest poważnym problemem zdrowotnym.

Dziewczynka jedząca hamburgera

Jeśli przejdziemy do porządku nad tymi dodatkowymi kilogramami traktując je jako cechę rodzinną, to jedzenie będzie nadal dominować w naszym życiu, a my będziemy wciąż utrzymywać zwyczaje i styl życia, który wynieśliśmy z domu rodzinnego, bo właśnie one wydają się tymi „normalnymi”…

A wszystko to pozwoli nam wpaść w przysłowiowe błędne koło.

  • W końcu jednak nadejdzie dzień, w którym zdecydujesz się rozpocząć odchudzanie i zrzucić parę kilogramów, przy czym trzeba będzie stawić czoła swojej zaskoczonej rodzinie mówiącej “Czemu to robisz? Przecież u nas tak było od zawsze.”
  • Trzeba postępować ostrożnie. Nigdy nie ulegaj naciskom ludzi będących wokół Ciebie jeśli masz jasny cel, a tym bardziej jeśli ten cel ma coś wspólnego z poprawą stanu Twojego zdrowia.

3. Nie daj się omamić fałszywymi ideałami piękna

Płaski brzuch

Rozpoczynając odchudzanie wiele kobiet ma przed oczami te zgrabne ciała widywane w czasopismach ilustrowanych lub w telewizji. Musimy jednak pamiętać, że za tymi zdjęciami często ukryty jest świat fałszerstwa, począwszy od chirurgii plastycznej do retuszu zdjęć przez popularny program o nazwie Photoshop skończywszy.

Musisz zatem być naprawdę ostrożna i pamiętać o następujących kwestiach:

  • Każdy organizm jest inny i musisz nauczyć się akceptować siebie taką, jaką jesteś. Nie oznacza to oczywiście, że należy usiąść z rozłożonymi rękami mimo tego, że masz nadwagę. Nie ma mowy.
  • Trzeba rozpocząć odpowiednio dobrane do Twoich możliwości odchudzanie mające na celu osiągnięcie przez Ciebie wagi, która pozwolą Ci żyć zdrowo i prowadzić zrównoważony tryb życia.
  • Jeśli stosujesz dietę na odchudzanie, to pamiętaj, że ważne jest do tego optymistyczne nastawienie, przejawiające się jako pewność siebie i wiara w osiągnięcie zamierzonego celu – czyli utraty tych wszystkich dodatkowych kilogramów. Należy jednak zdawać sobie sprawę z innych czynników.
  • Są osoby, którzy będąc na diecie naprawdę czuję się bardzo źle, mają defensywne nastawienie i przechodzą przez odchudzanie doznając wielu katuszy. Należy być zatem ostrożnym w kwestii różnych czynników o podłożu psychologicznym.
  • Każda z nas powinna zwracać uwagę na swoją dietę, ale ważne jest również, aby zadbać o swoje zdrowie emocjonalne.
  • Nigdy nie zakładaj, że odchudzanie pozwoli Ci uzyskać idealne ciało. Nie miej obsesji dążenia do “tego ideału piękna.” Istnieją pewne czynniki genetyczne, których nie można uniknąć, ani zmienić.
  • Jeśli jesteś niewysoka, jeśli masz szerokie biodra i mocne kości, nie będziesz w stanie tego zmienić bez względu na to, jak wiele wysiłku w to włożysz.
  • Kluczem do sukcesu jest zaakceptowanie podstawowej figury naszego ciała i granic, w których możemy szukać naszej idealnej wagi, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się dobrym zdrowiem.
  • Jeśli masz już swoją idealną wagę i nie masz problemów ze zdrowiem, ciesz się sobą i swoją urodą. Nie ma niczego bardziej atrakcyjnego niż kobieta szczęśliwa, uśmiechnięta i emanująca optymizmem.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


    • Puhl, R. M., Moss-Racusin, C. A., & Schwartz, M. B. (2007). Internalization of weight bias: Implications for binge eating and emotional well-being. Obesity. https://doi.org/10.1038/oby.2007.521

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.