Odkrywamy możliwości wody utlenionej

Nadtlenek wodoru (H2O2) związek chemiczny lepiej rozpoznawalny przez większość z nas pod nazwą wody utlenionej. Okazuje się, że ma ona pewne właściwości, które wykorzystywane w umiarkowany sposób mogą być pomocne w niektórych domowych czynnościach i nie tylko. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu produkty nie mogą być używane w przesadnych ilościach, ponieważ w nadmiarze stają się szkodliwe, a nawet toksyczne. Znając tę zasadę, możesz rozsądnie wykorzystać jej właściwości, szczególnie te dezynfekujące i antyseptyczne. Użycie wody utlenionej w domu może okazać się bardzo pomocne i skuteczne.

Nie od dziś wiadomo, że stosowana jest na przemysłową skale na przykład w kosmetykach do pielęgnacji włosów.

11 pomysłów na wykorzystanie wody utlenionej

Biorąc pod uwagę jej właściwości wybielające, dezynfekujące i antyseptyczne może okazać się bardzo użyteczna w prowadzeniu gospodarstwa domowego. Każda z nas powinna poznać korzyści tego produktu i kiedy trzeba wykorzystać jego zalety.

Oczyszczanie ran

Jest to najpopularniejsze jej zastosowanie. W domu, w szkołach i wielu ośrodkach medycznych woda utleniona używana jest jako środek dezynfekujący i oczyszczający do niewielkich ran i w takich wypadkach zaleca się, aby preparat zawierał około 5% nadtlenku wodoru lub mniej. Przy małych kontuzjach najlepiej jest nasączyć nią wacik kosmetyczny i delikatnie przyłożyć do zranionego miejsca.

Wybielanie prania i ubrań

2#:Wybielanie prania-wody-utlenionej.jpg

Wody utlenionej można użyć jako alternatywny środek wybielający i używać jej do poprawienia koloru białego prania. Należy zamoczyć prane rzeczy w wodzie z dodatkiem jednej filiżanki roztworu nadtlenku wodoru. Jest niezastąpiona przy usuwaniu plam z krwi na ubraniach. Wystarczy kilka kropel bezpośrednio na zabrudzone miejsce i plama schodzi natychmiast.

Zmiany grzybicze na stopach

Jeżeli masz problem z grzybicą stóp i paznokci, która uciążliwie powraca, dobrze sprawdzi się tutaj mieszanka pół na pół wody z wodą utleniona. Najlepsze efekty osiągniemy, mocząc stopy przez kilka minut w roztworze chwile przed spaniem, a następnie dobrze je osuszając.

Jama ustna i dziąsła

5#:Czyszczenie domu-wody-utlenionej.jpg

Rozpuścić około 60 ml 3%-owej wody utlenionej w płynie do mycia naczyń. Tak przyrządzony preparat pozostawi czyste i zdezynfekowane naczynia. Do wyczyszczenia desek do krojenia i usunięcia z nich wszystkie bakterie, których są siedliskiem najlepiej wymieszać w takiej samej ilości 3%-owy roztwór nadtlenku wodoru z octem. Wreszcie, aby nasza łazienka lśniła do sprzątania jej najlepiej użyć mieszaniny 3%-owej wody utlenionej i zwyklej wody w takich samych ilościach.

Rozjaśnione włosy

Wiele produktów i farb do włosów w swoim składzie zawiera wodę utleniona, aby wzmocnić efekt ich działania. W domu również możemy wypróbować jej sami jako naturalny rozjaśniacz do włosów, oczywiście z należytym rozsądkiem. Należy wymieszać 3%- owa wodę utlenioną ze zwykłą wodą w takim samych ilościach i przelać je do butelki ze sprayem. W momencie aplikacji włosy powinny być wilgotne i gotowe do rozczesania. Następnie spryskujemy włosy niewielka ilością preparatu. Rezultaty nie będą spektakularne, a rozjaśnienie delikatne. Nie zaleca się przesadnego stosowania tej mieszanki, ponieważ tak jak mówi słynne powiedzenie co za dużo to nie zdrowo i w tym przypadku się to sprawdza. Jeżeli przesadzisz z ilością preparat, skutki mogą być opłakane.