Orientalna metoda usuwająca owłosienie!

Jeżeli chcesz wyeliminować niechciane włoski, wypróbuj kremy przygotowane na bazie kurkumy. Są one proste w aplikacji, lecz oczekiwane rezultaty pojawiają się dopiero po dłuższym okresie ich regularnego stosowania.
Orientalna metoda usuwająca owłosienie!

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Nadmierne owłosienie nie tylko na ciele, ale i na twarzy to problem, który dotyka coraz większej liczby kobiet. Jak sobie z nim poradzić bez sięgania po chemiczne preparaty?

Choć ilość włosków na twarzy zmienia się w zależności od aktywności hormonalnej i predyspozycji genetycznych, te z pań, które dotyka ten problem, na pewno chciałyby w końcu znaleźć skuteczny sposób na wyeliminowanie uporczywego “zarostu”.

Obecnie mamy do wyboru mnóstwo produktów kosmetycznych i zabiegów, dzięki którym niepożądane owłosienie można usunąć już w kilka sekund. Wiele z tych rozwiązań jednak ma w swoim składzie agresywne środki chemiczne, które narażają skórę na podrażnienia i zwiększają ryzyko powstawania trudnych do usunięcia przebarwień.

Włoski na ciele – jakie istnieją metody ich zwalczania?

Z drugiej strony, można uciec się do metod laserowych i woskowania, które uważa się za najbardziej efektywne w walce z nadmiernym owłosieniem.

Zanim jednak zdecydujesz się na te, nie ukrywajmy wymagające sporego nakładu finansowego metody, warto wypróbować kilka domowych trików, które bez ryzyka uszkodzenia naskórka mogą znacznie zmniejszyć obecność niechcianego owłosienia. Jesteś zainteresowana? Jeśli tak, to czytaj dalej i odkryj skuteczną orientalną metodę depilacji!

Jak usunąć naturalnie nadmierne owłosienie z twarzy?

Depilacja kurkumą jest powszechnie stosowaną orientalną sztuką usuwania owłosienia. Wiele osób z powodzeniem eliminuje niechciane włoski z twarzy właśnie przy pomocy tej przyprawy. Połączenie jej z innymi naturalnymi składnikami osłabia włoski i opóźnia proces ich odrastania.

Kosmetyczne zalety kurkumy

Kurkuma jest powszechnie ceniona za swoje właściwości antybakteryjne i antyoksydacyjne, które świetnie sprawdzają się przy leczeniu wielu chorób i innych związanych z nimi dolegliwości.

W tym konkretnym przypadku, gdy problemem jest nadmierne owłosienie, zapobiega pojawianiu się niechcianych włosków bez wywoływania podrażnień skóry i zaczerwienień.

Kurkuma w proszku

Regularne stosowanie tej przyprawy osłabia włosy wyrastające w okolicy ust, nad górną wargą, na brzuchu i na nogach. Również pomaga w usuwaniu martwych komórek naskórka i gromadzących się zanieczyszczeń, nadając skórze młodzieńczego, świeżego wyglądu.

Aby wzmocnić działanie kurkumy, warto połączyć ją z mąką z ciecierzycy, która jest kolejnym tradycyjnym składnikiem kuchni indyjskiej. Jej również można przypisać kilka wartościowych właściwości, jeżeli chodzi o proces pielęgnacji skóry.

W wielu kulturach stosowana jest ona jako zmiękczacz do skóry, ale także jako składnik roztworu, który pomaga w naturalny sposób zwalczać nadmierne owłosienie na ciele.

Jak przygotować preparat do depilacji?

Dekoracja z przyprawami

Usuwanie owłosienia przy pomocny kurkumy jest nieskomplikowanym sposobem depilacji, który z łatwością można wypróbować w domu. Wszystkie potrzebne składniki są łatwo dostępne i niedrogie, a przy tym nie zawierają substancji szkodliwych dla skóry.

Składniki:

  • 1 stołowa łyżka kurkumy (10g)
  • 2 łyżki mąki z ciecierzycy (20g)
  • 1/2 szklanki mleka (125ml)
  • 1 łyżka jogurtu naturalnego (15g)

Sposób przygotowania:

  • Przygotowanie należy rozpocząć od połączenia kurkumy i mąki z ciecierzycy w czystej misce.
  • Następnie dodać mleko i jogurt i wymieszać wszystko drewnianą łyżką aż do uzyskania gładkiej masy.
  • Gdy preparat jest gotowy, można przystąpić do jego aplikacji.

Jak stosować preparat?

  • Obszar, który ma zostać wydepilowany należy dokładnie oczyścić, a następnie nakładać mieszankę w kierunku zgodnym z wzrostem włosków.
  • Pozostawić “maseczkę” do wyschnięcia na 20-30 minut.
  • Po upływie wyznaczonego czasu zalecane jest wykonanie delikatnego masażu, aby jeszcze bardziej spotęgować działanie preparatu.
  • Po zakończeniu masażu usunąć mieszankę przy użyciu wacika nasączonego ciepłą wodą.

Wyniki nie będą natychmiastowe, dlatego w celu osłabienia włosków zabieg należy powtarzać cztery razy w tygodniu.

Inne sposoby na wykorzystanie kurkumy przy depilacji

Kurkuma i miód

Oprócz wspomnianej wschodniej techniki wykorzystującej właściwości kurkumy istnieją również inne sposoby na wykorzystanie tego składnika przy usuwaniu nadmiernego owłosienia. Jeżeli na przykład nie udało Ci się zakupić mąki z ciecierzycy, możesz opracować krem z zastosowaniem innych dodatków.

Oto kilka przykładów:

Kurkuma i sól

Jest to doskonałe połączenie, które spowolni odrastanie niechcianych włosków.

Składniki:

  • 1 łyżeczka soli (5g)
  • 1 łyżka stołowa kurkumy (10g)
  • woda

Sposób przygotowania:

  • Kurkumę wymieszać z solą, a następnie zwilżyć preparat wodą.
  • Mieszać aż do uzyskania jednolitej masy.
  • Następnie nałożyć na pożądane obszary, wykonując przy tym delikatny masaż.
  • Na koniec spłukać dużą ilością wody.
  • Zabieg powtarzać co trzy dni.

Przeczytaj także artykuł: Wąsik pod nosem? – Jak się go pozbyć?

Kurkuma i miód

Gęsta mieszanka kurkumy i miodu może okazać się bardzo skuteczna, jeżeli nadmierne owłosienie spędza Ci sen z powiek.

Składniki:

  • 1 łyżka miodu (25g)
  • 1 łyżeczka kurkumy (5g)

Sposób przygotowania:

  • Obydwa składniki dokładnie ze sobą połączyć i nałożyć cienką warstwę na pożądane miejsce.
  • Następnie pozostawić do wyschnięcia na 20 minut, a po upływie zalecanego czasu spłukać zimną wodą.
  • Zabieg stosować dwa razy w tygodniu.

Podsumowując, należy pamiętać o tym, że właściwości kurkumy nie są tak silne, jak środków chemicznych i popularnych produktów kosmetycznych.

Jednak zawsze warto o niej pamiętać jako o ekonomicznym, zdrowszym, naturalnym i przyjaznym dla środowiska rozwiązaniu. Z czasem może przynieść naprawdę pozytywne rezultaty!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Aggarwal, B. B., Sundaram, C., Malani, N., & Ichikawa, H. (2007). Curcumin: The Indian solid gold. Advances in Experimental Medicine and Biology. https://doi.org/10.1007/978-0-387-46401-5_1
  • Anand, P., Thomas, S. G., Kunnumakkara, A. B., Sundaram, C., Harikumar, K. B., Sung, B., … Aggarwal, B. B. (2008). Biological activities of curcumin and its analogues (Congeners) made by man and Mother Nature. Biochemical Pharmacology. https://doi.org/10.1016/j.bcp.2008.08.008
  • Thangapazham, R. L., Sharad, S., & Maheshwari, R. K. (2013). Skin regenerative potentials of curcumin. BioFactors. https://doi.org/10.1002/biof.1078

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.