Patelnie - proste sposoby, aby wyglądały jak nowe

Te sztuczki mogą być bardzo przydatne jeżeli Twoje patelnie nie są zbyt porysowane - możesz uchronić je przed dalszym niszczeniem. W przeciwnym razie, by uniknąć problemów, najlepiej się ich pozbyć.
Patelnie - proste sposoby, aby wyglądały jak nowe

Ostatnia aktualizacja: 09 marca, 2019

Twoje patelnie są Twoimi najlepszymi przyjaciółmi w kuchni. Jednak ich regularne stosowanie powoduje, że powoli ulegają zużyciu i niszczeniu. Jedzenie przypala się oraz przywiera, patelnie stają się zarysowane, a to wszystko wpływa na jakość posiłków, które przygotowujesz.

Nieważne czy są zrobione z gliny, ceramiki, teflonu czy żeliwa. Wszystkie patelnie posiadają określony okres trwałości, który zależy od tego jak dobrze o nie dbasz. Musisz także pamiętać, że jeśli patelnie są bardzo zniszczone, mogą uwalniać toksyny do jedzenia, które przygotowujesz.

Ważne jest, abyś zwracała uwagę na ich stan podczas ich użytkowania. Niemniej jednak, nie zaszkodzi jeśli poznasz kilka trików, które pomogą Ci zachować Twoje patelnie w dobrym stanie.

Nic się nie stanie jeśli przypali Ci się sos lub zauważysz, że trochę ryżu przykleiło się do patelni. Z pomocą porządnego czyszczenia oraz odpowiedniej opieki możesz sprawić, że Twoje patelnie będą wyglądały jak nowe. Pozwól nam wyjaśnić więcej.

Patelnie jak nowe dzięki soli i ziemniakom

To może zaskoczyć wielu z Was, ale aby wyczyścić przypaloną patelnię, wszystko czego potrzebujemy to sól i ziemniak. Już wcześniej mówiliśmy o wielu właściwościach soli przydatnych w czyszczeniu gospodarstwa domowego. To niesamowity produkt.

Czyszczenie patelni ziemniakiem

Oprócz tego, że jest niedroga, jest w stanie usunąć brud i wilgoć jednocześnie dezynfekując oraz odnawiając powierzchnie różnego rodzaju.

Jeżeli chodzi o ziemniaka oraz czyszczenie patelni, to nie przypadek. Połączenie ziemniaków i soli to to doskonały środek na “złuszczanie”, zdolny odnowić powierzchnię przyborów kuchennych. Tłuszcz schodzi bardzo łatwo pozostawiając patelnie całkowicie czyste.

Zwróć uwagę na to, co powinnaś zrobić.

Co potrzebujesz

  • 1 łyżka soli gruboziarnistej (12 g)
  • 1 łyżeczka oleju (5 g)
  • Duży ziemniak

Jak to zrobić

  • Najpierw wybierz ziemniak (taki, który zaczyna wyglądać “brzydko”) oraz przetnij go na pół.
  • Przetrzyj patelnię oraz usuń wszelkie resztki jedzenia i sos, następnie zasyp ją łyżką soli.
  • Teraz weź połówkę ziemniaka oraz zacznij szorować powierzchnię patelni  ruchami okrężnymi.
  • Następnie spłucz patelnię oraz wysusz.
  • Na koniec natrzyj patelnię oliwą z oliwek, to pomoże Ci chronić ją aż do następnego użycia. To nigdy nie zawodzi!

Jak wyczyścić patelnie żeliwne

Eksperci w gotowaniu mówią nam, że im dłużej patelnie żeliwne są stosowane, tym przygotowane na nich jedzenie będzie smaczniejsze. Regularne stosowanie jednakże spowoduje, że jedzenie będzie się do nich przylepiać. Co gorsze, to rodzaj garnka, którego czyszczenie mydłem i wodą niewiele pomaga.

Wilgoć, która pozostaje na patelni po zwykłym umyciu sprawia, że Twoje jedzenie nie smakuje tak samo.

Tym razem podzielimy się dobrym sposobem na wyczyszczenie Twojej cennej patelni żeliwnej, którą stosujesz do przygotowywania Twoich ulubionych potraw.

Patelnia, sól i aluminium.

Czego potrzebujesz

Jak to zrobić?

  • Procedura przypomina tą poprzednią, z ziemniakiem. Tylko, że tym razem, to folia aluminiowa pomoże Ci zwiększyć siłę tarcia bez ryzyka uszkodzenia patelni.
  • Po prostu trzyj powierzchnię za pomocą folii i soli przez kilka minut, do momentu, kiedy będzie nią całkowicie pokryta. Na koniec spłucz patelnię oraz usuń wszelkie ślady soli.

Rezultaty będą niesamowite.

Wyczyść swoje patelnie za pomocą octu i sody oczyszczonej

To stara, klasyczna sztuczka. Jak wiesz, jeśli chodzi o czyszczenie domostwa, zarówno ocet, jak i soda oczyszczona są niezbędnymi elementami. Potrafią dezynfekować, usuwać tłuszcz i brud, a soda pomaga nawet wchłaniać wilgoć.

Ocet i soda oczyszczona.

Zobacz jak działają te proste triki.

Czego potrzebujesz

  • 1 łyżka stołowa sody oczyszczonej (10 g)
  • 2 łyżeczki białego octu (20 ml)
  • 1 szklanka ciepłej wody (200 ml)

Jak to zrobić

  • Pierwsza rzecz, którą należy zrobić, to podgrzać szklankę wody. Ilość wody, którą zastosujesz zależy od rozmiaru Twojej patelni.
  • Jak tylko woda będzie gorąca, przelej ją na patelnię oraz dodaj dwie łyżki białego octu. Następnie poczekaj pięć minut.
  • Wylej połowę wody z patelni.
  • Następnie dodaj sodę oczyszczoną oraz użyj szczotki, aby usunąć resztki trudno zmywalnego tłuszczu.
  • Na koniec wylej brudną wodę oraz wyczyść swoją patelnię w normalny sposób.

Zobaczysz, że brud zejdzie łatwo i w całkowicie.

Podsumowując, pamiętaj, że jeśli Twoje patelnie są poważnie przypalone lub zniszczone, najlepiej jest się ich pozbyć oraz kupić nowe.

Inaczej ryzykujesz wchłanianie niebezpiecznych związków i toksyn do jedzenia, które przygotowujesz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Miyamoto, M., Ueyama, S., Hinomoto, N., Saitoh, T., Maekawa, S., & Hirotsuji, J. (2007). Degreasing of solid surfaces by microbubble cleaning. Japanese Journal of Applied Physics, Part 1: Regular Papers and Short Notes and Review Papers. https://doi.org/10.1143/JJAP.46.1236
  • Yildirim, A., Budunoglu, H., Daglar, B., Deniz, H., & Bayindir, M. (2011). One-pot preparation of fluorinated mesoporous silica nanoparticles for liquid marble formation and superhydrophobic surfaces. ACS Applied Materials and Interfaces. https://doi.org/10.1021/am200359e
  • Anding, A. L., & Baehrecke, E. H. (2017). Cleaning House: Selective Autophagy of Organelles. Developmental Cell. https://doi.org/10.1016/j.devcel.2017.02.016
  • Folbre, N. (1986). Cleaning house. New perspectives on Households and Economic Development. Journal of Development Economics. https://doi.org/10.1016/0304-3878(86)90051-9
  • Lee, S., & Elimelech, M. (2007). Salt cleaning of organic-fouled reverse osmosis membranes. Water Research. https://doi.org/10.1016/j.watres.2006.11.043

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.