Płatki owsiane - 11 zalet i przepis na śniadanie

Codzienne spożycie owsianki pomaga obniżyć cholesterol, reguluje procesy trawienne oraz zapewnia odpowiednią dawkę błonnika.
Płatki owsiane - 11 zalet i przepis na śniadanie

Ostatnia aktualizacja: 29 grudnia, 2015

Niezależnie od sposobu przygotowania, płatki owsiane są niezwykle bogate w proteiny, tłuszcze nienasycone i witaminę B. Owies to zboże o największej zawartości witamin i minerałów, a jego właściwości wpływają między innymi na zdrowie skóry czy funkcjonowanie jelit.

Płatki owsiane i ich regularne spożycie to samo zdrowie, a z ich zalet może skorzystać niemal każdy.

Płatki owsiane są konsumowane na świecie od ponad 4 tysięcy lat, choć w czasach starożytnych były uważane za pożywienie niższych klas społecznych.

Na szczęście postrzeganie tego produktu przez wieki znacznie się zmieniło i aktualnie uważa się, że owies może znaleźć się niemal w każdym posiłku przynosząc tym samym wiele korzyści dla zdrowia.

Płatki owsiane – Sposoby przygotowania

Istnieje wiele różnych sposobów na to, jak włączyć owies do swojej diety. Najczęściej jednak jedzone są otręby lub płatki owsiane. Różnią się one przede wszystkim sposobem przetworzenia ziaren.

Pełne ziarno owsa to świeżo ścięta część ziarna, wyłuskana i prażona. Aby uzyskać płatki owsiane pełne ziarno jest osuszane i obierane, a następnie dzielone na mniejsze części, po czym krojone w formie płatków.

Płatki owsiane z mlekiem

W przypadku otrębów, pełne ziarno jest mielone bez usuwania jakichkolwiek jego części.

W rezultacie otręby owsiane składają się przede wszystkim z zewnętrznych części ziarna, co oznacza, że zawierają one więcej protein, za to mniej węglowodanów niż płatki owsiane. Istnieje teoria, że należy jeść więcej otrębów, jako że zawierają one więcej substancji odżywczych, zwłaszcza błonnika.

Nie ma jednak dowodów na to, która z form owsa jest w rzeczywistości bardziej korzystna dla zdrowia. Można więc uznać, że niezależnie od tego, czy wybierasz płatki owsiane czy otręby, warto jeść owies codziennie, gdyż obniży on Twój cholesterol, poprawi trawienie i zapewni odpowiednią dawkę błonnika.

Właściwości zdrowotne

Płatki owsiane zawierają proteiny, węglowodany, zdrowe tłuszcze nienasycone (w tym kwas linolowy), witaminy, minerały i mikroelementy. To właśnie te składniki sprawiają, że ziarna te są doskonałym źródłem energii, które pomoże Ci uniknąć spadków energii i uczucia zmęczenia spowodowanego niskim poziomem glukozy.

Owies jest także bogaty w witaminy z grupy B oraz witaminy A, E oraz D. Zawarty w nim wapń pomaga zapobiec osteoporozie, a żelazo usprawnia transport tlenu do komórek ciała. Dodatkowo płatki owsiane zapewnią Ci także dawkę cynku, który jest niezbędny dla prawidłowego działania insuliny.

Żadne inne zboże nie zawiera też tak dużo protein, a owies składa się z nich aż w 25%, co można porównać do zawartości białka w mięsie, mleku czy jajkach. Dzięki temu jedząc płatki owsiane możesz spodziewać się poprawy kondycji swoich mięśni lub nawet przyrostu masy mięśniowej.

W owsie możemy znaleźć aż 5 z 8 niezbędnych aminokwasów: izoleucynę, leucynę, lizynę, metioninę oraz fenyloalaninę.Wspomagają one pozbycie się złego cholesterolu oraz pobudzają wątrobę do produkcji większych ilości lecytyny, która jest odpowiedzialna za wydalanie metali ciężkich z ciała.

Płatki owsiane z owocami

Dla porównania: pszenica zawiera tylko jeden z tych aminokwasów, a jęczmień czy żyto – żadnego. Obecny w owsie betaglukan pomaga usunąć cholesterol i kwasy żółciowe z jelita, dzięki czemu unika się transportu szkodliwych substancji do innych organów i można wydalić je w naturalny sposób.

Płatki owsiane wpłyną także pozytywnie na Twoją skórę – owies bywa nawet składnikiem niektórych kremów, maseczek, maści czy peelingów. Z kolei kąpiel z dodatkiem owsa pomoże Ci zwalczyć niektóre choroby, infekcje i podrażnienia skóry. Uważa się także, że zboże to pomaga zwalczyć ospę oraz opryszczkę.

Ostatnia rzecz to wysoka zawartość błonnika, zwłaszcza w otrębach owsianych. Jak zapewne już wiesz błonnik reguluje pracę jelit i obniża cholesterol. Jest nie tylko skutecznym środkiem na zaparcia, ale także ogranicza szkodliwe działanie kwasów żółciowych.

Owies i jego 11 zalet dla Twojego zdrowia

Owies przez wzgląd na swoje właściwości zdrowotne bywa nazywany także ,,królem wszystkich zbóż”. Poniżej znajdziesz 11 korzyści, jakie płyną z regularnego spożywania produktów zawierających owies.

Reguluje trawienie

Zawarty w owsie rozpuszczalny błonnik wspomaga procesy trawienne i reguluje pracę całego układu trawiennego. Jedząc płatki owsiane lub otręby unikniesz problemów jelitowych oraz zaparć. Z kolei przygotowując wodę owsianą z łyżeczki płatków na szklankę wody, uwolnisz się od zgagi i refluksu.

Obniża cholesterol

Płatki owsiane warto jeść codziennie, gdyż jest to świetny sposób na obniżenie poziomu triglicerydów we krwi. Dzięki kwasowi linolowemu i błonnikowi, owies zapobiega odkładaniu się tłuszczów w jelitach i naczyniach krwionośnych, umożliwiając ich oczyszczenie.

Te właściwości pozwalają ustrzec się między innymi nadciśnienia, zawałów serca i innych chorób układu sercowo-naczyniowego.

Dba o prawidłowy poziom cukru we krwi

Funkcjonowanie trzustki

Otręby oraz płatki owsiane są szczególnie zalecane osobom chorującym na cukrzycę, ponieważ zawarty w owsie błonnik pozwala unormować poziom cukru we krwi, hamując przyswajanie cukrów w jelicie. Zboże to dostarcza też dużą dawkę węglowodanów.

Regeneruje komórki

Bogaty w proteiny owies stymuluje produkcję i rozwój nowych komórek ciała.

Pomaga ustrzec się przed nowotworem

Komórka nowotworowa

Obecne w owsie fitochemikalia (czyli substancje chemiczne pochodzenia roślinnego) pomagają ustrzec się przed chorobą nowotworową. Na przykład fitoestrogeny i lignany obniżają ryzyko zachorowania na nowotwór piersi.

Wpływ fitochemikaliów na zapobieganie nowotworom jajników, prostaty i endometrium nie został jeszcze zbadany.

Zapewnia uczucie sytości

Jedząc płatki owsiane na śniadanie zapewniasz sobie energię i uczucie sytości na dłuższy czas niż po spożyciu zwykłych płatków z mlekiem. Dzieje się tak dlatego, że owies zawiera wolniej przyswajalne węglowodany, które przedłużają efekt sytości i dają większą kontrolę nad poziomem cukru we krwi.

Zawiera wapń

Owies jest bogaty w wapń, który zapobiega demineralizacji kości.

Pozytywnie wpływa na skórę

Płatki owsiane można wykorzystać do oczyszczania skóry, gdyż doskonale wchłaniają zanieczyszczenia blokujące pory. Dodatkowo można z ich pomocą przywrócić naturalne pH skóry. Olejki zawarte w owsie zapobiegają wysuszeniu skóry.

Wspomaga chudnięcie

Jedząc owsiankę na śniadanie codziennie będziesz lepiej kontrolować swoją wagę, a stopniowo schudniesz. Możesz jeść na przykład płatki owsiane ze szklanką mleka lub jogurtem.

Dzienne spożycie płatków owsianych nie powinno przekraczać 2 łyżek stołowych, bo w nich właśnie zawiera się zalecana ilość kalorii.

Zawiera witaminę B complex

Witaminy takie jak B1 i B2 są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu i układu nerwowego. 100 gramów owsa to 40% dziennej zalecanej dawki witaminy B1.

Wpływa pozytywnie na tarczycę

Regularne spożycie produktów owsianych pomaga zapobiec niedoczynności tarczycy, ponieważ zboże to zawiera jod, związek odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie tego gruczołu

Owies może być spożywany przez osoby w każdym wieku. Nie stwierdzono żadnych efektów ubocznych ani przeciwwskazań, jeśli tylko produkty owsiane spożywa się w rozsądnych ilościach. Tylko niewielka liczba osób jest uczulona na to zboże.

Przepis na śniadanie

Aby przygotować smaczne i wyjątkowe śniadanie, które pomoże Ci z energią rozpocząć dzień, potrzebne Ci są następujące składniki:

  • 1/2 szklanki owsa
  • 6 migdałów
  • 2 orzechy włoskie
  • miód
  • 1 łyżeczka rodzynek
  • cynamon, kardamon, imbir (opcjonalnie, ale jest to wskazane)

Sposób przygotowania

  • Namocz płatki owsiane w wodzie przez noc. Rano zlej wodę i umieść owies w garnku z 1/2 szklanki świeżej wody.
  • Gdy owsianka będzie się gotować dodaj cynamon, kardamon i szczyptę imbiru.
  • Gdy zgęstnieje, dodaj trochę więcej wody, aby uniknąć zlepiania się płatków. 
  • Możesz dosłodzić owsiankę miodem, dodać rodzynki, migdały i orzechy.
  • Możesz także dodać trochę kakao, suszone lub świeże jagody, plasterki banana, dżem owocowy i wiele innych, wedle uznania.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.