Pleśń w pralce - usuń ją skutecznie!

Pierwsze usuwanie pleśni z naszej pralki może okazać się nieco czasochłonne i uciążliwe. Z czasem jednak - kiedy dbanie o stan pralki wejdzie nam w nawyk - będzie to znacznie łatwiejsze i przyjemniejsze. Pozytywne zmiany zauważymy też w zapachu ubrań, jakie pierzemy.
Pleśń w pralce - usuń ją skutecznie!

Ostatnia aktualizacja: 08 grudnia, 2018

Pralka to jedno z najprzydatniejszych i najczęściej używanych urządzeń w naszym domu. Ponieważ panuje w niej wilgoć, często pojawia się w niej pleśń.

Brak odpowiedniego czyszczenia i dbania o pralkę sprawia, że staje się ona idealnym środowiskiem, by pojawiły się bakterie, grzyby i inne nieproszone mikroorganizmy.

Gdy w naszej pralce pojawia się pleśń, na początku tego nie zauważymy. Bardzo łatwo umyka ona naszej uwadze. Z czasem jednak powstaje coraz intensywniejszy, nieprzyjemny zapach, który pozostaje nawet na pranych ubraniach.

Po jakimś czasie nagromadzoną, śliską pleśń zauważymy na uszczelce wokół drzwi pralki – to właśnie jest źródło naszego problemu! Co zrobić? Na szczęście nie musisz od razu sięgać po żrące i agresywne środki chemiczne, żeby dokładnie wyczyścić pralkę, usunąć pleśń i pozbyć się nieprzyjemnego zapachu.

W niniejszym artykule chcemy podzielić się z Tobą pewnym skutecznym, nieskomplikowanym trikiem na usunięcie tego problemu. Wypróbuj go już dziś!

Niezawodny sposób na usunięcie pleśni z pralki

Woda utleniona na gazie

Pleśń należy do rodziny grzybów. Z tego też powodu chcąc się jej pozbyć, użyjemy produktów wykazujących właściwości antymikrobiczne i przeciwgrzybicze, znacznie ułatwiające pozbycie się tego uciążliwego wroga.

Składniki:

  • 3 litry wody
  • 1/4 szklanki (62 ml) soku z cytryny
  • 1 szklanka (200 ml) wody utlenionej

Sposób przygotowania:

  • Dodaj sok z cytryny i wodę utlenioną do wiadra z 3 l wody.
  • Gdy już wymieszasz składniki dokładnie, chcąc usunąć pleśń i nieprzyjemny zapach, wykonaj podane niżej kroki.

Może zainteresuje Cię też artykuł: Zapachy w łazience – usuń je w naturalny sposób

 1. Wyczyść gumową uszczelkę

Aby skutecznie pozbyć się pleśni, koniecznie musisz wyczyścić dużą gumową uszczelkę dookoła drzwiczek pralki. Jeżeli możesz, spróbuj nawet w tym celu wymontować drzwi. Pod warunkiem oczywiście, że potem będziesz wiedzieć, jak je złożyć z powrotem.

Gdy już zauważysz źródło wilgoci i pleśni, spryskaj to miejsce środkiem dezynfekującym przygotowanym według podanej przez nas receptury. Następnie przecieraj energicznie czystą szmatką, ręcznikiem lub gąbką.

  • Wyczyść dokładnie całą uszczelkę.
  • Upewnij się, że pleśń jest dokładnie usunięta i że nie pozostały żadne jej resztki.
  • Gdy całkowicie usuniesz niepożądaną pleśń, ponownie spryskaj uszczelkę przygotowanym według naszej receptury płynem.
  • Nadmiar zetrzyj suchą szmatką.

2. Wyczyść bęben i węże pralki

Wsypywanie proszku do pralki

Kiedy już pleśń przedostanie się do uszczelki pralki, jest bardzo prawdopodobne, że szybko rozprzestrzeni się też po innych jej częściach, docierając do środka.

Dlatego też, po wyczyszczeniu uszczelki, przystąpimy do usuwania brudu i pleśni z wnętrza bębna oraz węży pralki. W ten sposób zyskamy pewność, że pralka będzie w 100% czysta i bez nieprzyjemnych zapachów.

  • Na początek upewnij się, że pralka jest pusta. Wyciągnij z niej wszystkie ubrania.
  • Następnie wlej do niej przygotowany według naszego przepisu płyn dezynfekujący tak, jakby był to detergent, którego normalnie używasz do prania.
  • Następnie nastaw pralkę na długi program prania z gorącą wodą.

3. Pleśń – zapobiegaj, by się nie zagnieździła w Twojej pralce!

Gdy już po raz pierwszy wyczyścisz swoją pralkę, znacznie łatwiejsze będzie utrzymanie jej w należytym stanie i bez nieprzyjemnych zapachów.

Dobrym pomysłem jest na przykład pozostawianie drzwiczek pralki otwartych na jakiś czas po zrobieniu prania. Zapobiegnie to kumulowaniu się wilgoci oraz rozwojowi mikroorganizmów i pleśni.

Pamiętaj jednak, że nie musisz czekać, aż pralka zacznie nieprzyjemnie pachnieć z jej czyszczeniem. Najlepiej byłoby przeprowadzać takie czyszczenie raz na jakiś czas w celu zapobiegania odkładaniu się brudu i zanieczyszczeń. Raz na tydzień wcale nie jest za często.

Pleśń i nieprzyjemny zapach – inny trik

Pranie w pralce

Jeżeli z jakiegoś powodu poprzedni podany przez nas trik nie poskutkuje bądź nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, koniecznie wykorzystaj drugą metodę:

Składniki:

  • Wybielacz (niezbędny element)
  • 1 litr gorącej wody
  • 250 ml białego octu
  • Butelka ze spryskiwaczem
  • Miękka szmatka
  • Gumowe rękawiczki

Co należy zrobić?

  • Zaprogramuj pralkę na długi program prania z gorącą wodą, dodaj odrobinę wybielacza. Ilość wybielacza zależy od wielkości bębna pralki i ilości używanej w cyklu prania wody.
  • Ponadto zmieszaj część wybielacza z czterema częściami wody i jedną częścią białego octu.
  • Wlej tak powstałą mieszankę do butelki ze spryskiwaczem i spryskaj uszczelkę wokół drzwiczek pralki. Nie omiń żadnego obszaru, na którym widzisz, że gromadzi się pleśń i zanieczyszczenia.
  • Koniecznie przeprowadzając to czyszczenie chroń swoje dłonie zakładając gumowe rękawiczki. Przetrzyj czyszczone przestrzenie czystą, miękką szmatką, aby dokładnie usunąć osad.

Jak już pewnie zauważyłaś, wcale nie jest aż tak trudno usunąć pleśń z pralki. Spokojnie możesz to zrobić nie sięgając nawet po chlorowane wybielacze i inne żrące środki chemiczne.

Jedyne, w co będziesz musiała zainwestować to czas niezbędny do przeprowadzenia programów prania w Twojej pralce.

Pamiętaj też, że jeżeli chcesz uniknąć nieprzyjemnych zapachów, musisz regularnie czyścić swoją pralkę. Postaraj się też nie zostawiać w jej wnętrzu prania, gdy skończy się już program. Im szybciej je wyjmiesz, tym mniejsza wilgoć w pralce.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.