Pokonaj zapalenie zatok w naturalny sposób

Zapalenie zatok może być ostre lub przewlekłe. Zawsze towarzyszy mu nieprzyjemny ból. Oto porady na walkę z tą uciążliwą dolegliwością.
Pokonaj zapalenie zatok w naturalny sposób
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Zapalenie zatok obejmuje różnego typu stany zapalne przewodów nosowych. Dotyka górną część nosa i może powodować silne bóle głowy oraz przekrwienie nosa.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak w naturalny sposób możesz zwalczyć uciążliwe zapalenie zatok, czytaj dalej.

Jak przebiega zapalenie zatok?

Jak wspomnieliśmy powyżej, zapalenie zatok to zapalenie nosa oraz znajdujących się w jego pobliżu przestrzeni pneumatycznych w kościach twarzoczaszki. Może być ostre lub przewlekle. Niektóre osoby zmagają się z nim przez kilka tygodni, miesięcy lub nawet lat, jeśli tylko nie zwracają na nie szczególnej uwagi i nie zwalczają go w odpowiedni sposób.

Jakie są objawy zapalenia zatok?

  • Ból głowy
  • Ból zatok
  • Gorączka
  • Stale wydostająca się z nosa wydzielina
  • Zaczerwieniony nos
  • Zmęczenie
  • Nieświeży oddech
  • Uczucie opuchniętej twarzy
  • Przekrwione lub łzawiące oczy
  • Ból oczu
  • Ból zębów, w szczególności trzonowców
  • Krwawienie z nosa
  • Ogólny dyskomfort i niepokój
  • Kaszel i przeziębienie (w przypadku przewlekłego zapalenia zatok)
  • Brak węchu (hiposmia)
  • Ból podczas żucia i połykania
  • Chrypka

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj więc ten artykuł: Ból głowy: wylecz go większą ilością wody i mniejszą paracetamolu

Zapalenie zatok

Istnieją dwa typy zapalenia zatok. Rozróżnia się je na podstawie jednego lub kilku objawów, intensywności oraz czasu pojawienia się.

Ostre zapalenie zatok

W większości przypadków, zapalenie zatok jest zwykle spowodowane infekcją bakteryjną. Występuje na skutek powikłań wcześniejszej infekcji wirusowej dróg oddechowych, jak na przykład powszechne przeziębienie, grypa, czy nie do końca wyleczone przeziębienie. Ten typ zapalenia zatok jest najbardziej powszechny.

Przewlekłe zapalenie zatok

Chociaż może być też wywołane przez infekcje bakteryjne, często jego przyczyną są choroby zapalne, na przykład astma oskrzelowa.

Sezonowe alergie mogą prowadzić do zapalenia błony śluzowej zatok i nosa, utrudniając, a nawet uniemożliwiając walkę z bakteriami. Ponieważ stan ten pojawia się kilka razy (na przykład każdego roku lub podczas zmiany pór roku), jest on dość powszechny i trudny do wyleczenia czy całkowitego wyeliminowania.

Ból zatok

Leczenie zapalenia zatok w domu

Jeśli cierpisz na ostre bądź przewlekłe zapalenie zatok, zachęcamy Cię do spojrzenia na poniższe wskazówki i środki domowe, dzięki którym je wyleczysz. Pomogą Ci one także zapobiec im w przyszłości.

Chociaż wyniki uzyskuje się zdecydowanie później niż w przypadku stosowania leków, pewne jest, że ten naturalny sposób atakuje źródło problemu i zapobiega jego powrotom, które mogłyby przyczyniać się do rozwoju choroby.

Zdrowa dieta

Jak zawsze, skutecznym sposobem na poprawę stanu zdrowia jest dieta. Wiele alergii, stanów zapalnych, infekcji i chorób spowodowanych jest nieodpowiednim odżywianiem się.

Jeśli nie zwracasz uwagi na to, co jesz i spożywasz zbyt wiele produktów bogatych w cukier rafinowany (ciasta, napoje bezalkoholowe), tłuszcze nasycone (hamburgery, hot dogi), czy sól (żywność panierowana i przetworzona), wiedz, że prędzej czy później będzie miało to negatywny wpływ na Twoje zdrowie.

Gdy twój organizm zostanie zatruty tego rodzaju żywnością, stanie się bardziej podatny na alergię, rozwijające się choroby lub bakterie i zarazki. Wszystkie one przynoszą niezbyt ciekawe konsekwencje w postaci zakażeń, stanów zapalnych i schorzeń.

Oczyszczanie zatok

Dlatego też, bez względu na to, na czy obecnie cierpisz na zapalenie zatok, dotknęło cię ono w przeszłości, czy po prostu chcesz mu zapobiec, musisz zacząć od zdrowszego odżywiania się.

Dobra dieta oczyszczająca to pierwszy krok. Później powinnaś utrzymywać bardziej zrównoważoną dietę, opartą na takich składnikach, jak: produkty pełnoziarniste, owoce i warzywa oraz  żywność gotowaną na parze lub pieczoną zamiast smażonej, jednocześnie unikając jedzenia w restauracjach typu fast food.

Koniecznie przeczytaj również ten ciekawy artykuł: Apetyt na słodycze – 5 zdrowych zamienników

Witamina C

Jak już praktycznie każdy wie, witamina C zapobiega chorobom i pojawianiu się wirusów oraz bakterii, które w tym przypadku mogą wywołać stan zapalny lub zapalenie zatok. Każdego ranka powinnaś spożywać sok pomarańczowy, który wzmocni Twój system odpornościowy.

Do swoich sałatek dodawaj cytrynę (która również może nadać jeszcze bardziej wyrazistego smaku Twoim sokom, koktajlom i naparom). Na deser spożywaj natomiast mandarynki, pomarańcze lub grejpfruty. W ten sposób nie tylko zapewnisz sobie odpowiednią dawkę witaminy C, lecz również zrównoważysz poziom pH w organizmie.

Bogate w witaminę C są również brokuły oraz marchew. Staraj się natomiast unikać spożywania nabiału, przetworzonego mięsa i cukrów, które utrudniają wchłanianie tej witaminy.

Otoczenie lub pomieszczenie

Przebywanie w nieodpowiednim pomieszczeniu bądź otoczeniu jest czynnikiem, który zwiększa podatność na zapalenie zatok. Powinnaś unikać następujących obszarów:

  • Miejsc dla palaczy.
  • Obszarów z odpadami toksycznymi, na przykład fabryki.
  • Miejsc, w których do czyszczenia wykorzystuje się bardzo silne produkty, na przykład wybielacze.
  • Obszarów o wysokim stężeniu zanieczyszczeń środowiska, na przykład centrum miasta.

Emocje

Kolejną przyczyną zapalenia zatok jest niestabilność emocjonalna. Twój nastrój może mieć duży wpływ na to, w jaki sposób działa Twoje ciało. Napięcie, rozdrażnienie, stres, zmęczenie, nerwowość, lęk i depresja mogą grać przeciwko Tobie na wiele sposobów.

Zapalenie zatok

W tym przypadku szczególnie zwiększą one szanse na zachorowanie na zapalenie zatok po raz pierwszy, a potem przyczynią się do jego powrotów.

Spróbuj zrelaksować się, spokojniej podchodzić do wielu rzeczy. Odłóż na bok wszelkie obawy, częściej wybieraj się na wakacje (lub przynajmniej spędzać co jakiś czas cały dzień poza miastem). Postaraj dobrze się wysypiać, kąpać metodą zanurzeniową (pomoże Ci to także w relaksacji części nosa). Pij także odprężające napary, na przykład z rumianku, korzenia kozłka lekarskiego, czy lipy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


    • Sinus infection. (n.d.).
      acaai.org/allergies/types/sinus-infection
    • Sinus infection (sinusitis). (2017).
      cdc.gov/antibiotic-use/community/for-patients/common-illnesses/sinus-infection.html
    • Li JTC. (2017). Acute sinusitis: Do over-the-counter treatments help?
      mayoclinic.org/diseases-conditions/acute-sinusitis/expert-answers/acute-sinusitis/faq-20058562
    • Passali, D., Cambi, J., Passali, F. M., & Bellussi, L. M. (2015). Phytoneering: a new way of therapy for rhinosinusitis. Acta otorhinolaryngologica Italica : organo ufficiale della Societa italiana di otorinolaringologia e chirurgia cervico-facciale35(1), 1–8.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.