Polipy jelita grubego - Co należy wiedzieć?

Polipy w początkowej fazie mogą nie dawać żadnych objawów, do ich wykrycia jest więc konieczne przeprowadzenie badań.
Polipy jelita grubego - Co należy wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 07 grudnia, 2018

Prawdopodobnie nazwa polipy jelita grubego nie jest Ci obca, a może sam cierpiałeś już z powodu ich pojawienia się w jelicie grubym. Jeśli jednak nie wiesz o nich zbyt wiele, pierwsze pytanie jakie się nasuwa to, czy stanowią one zagrożenie dla Twojego życia i zdrowia?

Polipy jelita grubego są zazwyczaj łagodne, jednak nie można ignorować ich obecności. Do ich wykrycia i usunięcia niezbędne jest przeprowadzenie zabiegu o nazwie kolonoskopia.

Zanim jednak będzie to konieczne, w tym artykule opiszemy podstawowe symptomy i odpowiemy na kilka nurtujących Cię pytań.

1. Czym są polipy jelita grubego?

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie polipy, możesz być przerażony i niepewny, co to tak naprawdę oznacza. Mogą dręczyć Cię różne pytania: czy polipy to guzy, czy jest to rodzaj infekcji?

Prawda jest taka, że polipy to bardzo powszechna dolegliwość, która wynika z nienaturalnego rozrostu ścianek okrężnicy lub jelita grubego.

Jak widać na powyższym obrazku polipy jelita grubego są zazwyczaj zaokrąglone, płaskie i o niezbyt regularnym kształcie. Jako, że jelita są odpowiedzialne za odprowadzanie i wydalanie fekaliów z organizmu, są bardzo narażone na kontakt z bakteriami i stany zapalne.

Polipy w okrężnicy

Nie dziwi więc fakt, że polipy pojawiające się w tym organie są tak powszechne.

Tak jak wspomnieliśmy na początku, polipy w większości przypadków są niegroźne, jednak wymagają interwencji medycznej, w tym kolonoskopii, dzięki której można się ich pozbyć.

Warto mieć na uwadze fakt, że polipy płaskie niosą ze sobą większe zagrożenie chorobą nowotworową. Nie przejmuj się jednak na zapas, tylko skonsultuj się ze swoim lekarzem, który zaleci odpowiednie leczenie.

2. Czynniki zwiększające ryzyko występowania polipów

Rozwój polipów w jelicie grubym

U niektórych osób ryzyko pojawienia się polipów w jelicie grubym jest większe niż u innych. Istnieje cała grupa czynników zwiększających prawdopodobieństwo, ale nie przesądzających o wystąpieniu tej dolegliwości.

Czasami polipy atakują nawet osoby nienależące do żadnej z poniższych grup, wciąż jednak warto mięć na uwadze te czynniki ryzyka:

  • osoby powyżej 50. roku życia
  • osoby z nadwagą
  • palacze tytoniu
  • osoby nadużywające alkoholu
  • ludzie prowadzący siedzący tryb życia i spożywający dużo tłuszczów
  • osoby, w których rodzinie były przypadki polipów

3. Czym objawiają się polipy?

Smutna kobieta z kubkiem w ręku

Polipy w wielu przypadkach, a zwłaszcza w początkowej fazie, mogą nie dawać żadnych objawów. Na początku są niewielkie, nie wywołują bólu i nie zakłócają pracy okrężnicy.

Dopiero, gdy polipy zaczynają rosnąć mogą zacząć wpływać na proces wydalania, wywołując krwawienie. To właśnie wtedy większość osób zaczyna zauważać, że coś z ich organizmem jest nie tak. Oto kilka z symptomów, na które warto zwrócić szczególną uwagę:

  • ciemny stolec
  • krwawienie
  • ból i pieczenie przy korzystaniu z toalety
  • pieczenie wewnątrz jamy brzusznej, np. po jedzeniu pikantnych potraw

Polipy są często wykrywane przypadkiem, podczas przeprowadzania innych badań. Jeśli Twój lekarz chce określić ich liczbę i zagęszczenie, musisz spodziewać się kolonoskopii.

Jest to nieprzyjemny zabieg, ale bardzo skuteczny. Prawdopodobnie lekarz będzie chciał usunąć polipy, gdyż z biegiem czasu mogłyby bowiem one przyjąć formę nowotworową.

Pamiętaj, aby nie martwić się na zapas i dokładnie stosować się do zaleceń lekarza. Kolonoskopia jest zazwyczaj skuteczna, a pacjenci po takim zabiegu szybko wracają do zdrowia.

Jak zapobiec polipom?

Łyżka oliwy z oliwek

Niestety nie istnieje żaden stuprocentowo skuteczny środek zapobiegający polipom. Można jednak wykorzystać kilka domowych sposobów, aby zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia.

Zmieniając nawyki na zdrowsze poprawisz funkcjonowanie swojego układu trawiennego, a tym samym polipy nie powinny Cię dotyczyć. Oto kilka porad:

  • Kontroluj swoją wagę, aby uniknąć otyłości.
  • Zrezygnuj z używek, rzuć palenie.
  • Jedz zielone jabłko codziennie.
  • Do swojej diety włącz płatki owsiane, które zapewnią dawkę błonnika niezbędną dla zdrowia Twojej okrężnicy.
  • Codziennie rano wypijaj szklankę ciepłej wody z sokiem z cytryny i łyżką stołową oliwy z oliwek.
  • Pij także napary z aloesem i cytryną.
  • Wzbogać dietę o warzywa takie jak buraki, brokuły czy karczochy.
  • Zażywaj probiotyki, które pomogą Ci utrzymać zdrową florę bakteryjną w jelitach.
  • Trzy razy dziennie spożywaj łyżeczkę olejku miętowego, a pobudzi to Twoje trawienie i oczyści wnętrzności.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.