Prawidłowe trawienie dzięki tym naparom

Prawidłowe trawienie dzięki tym naparom
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 30 listopada, 2022

Po sytym, bogatym w tłuszcze i białka posiłku, nie ma nic lepszego niż herbatka ziołowa, której działanie wspomoże trawienie. Do wyboru masz wiele możliwych ziół. W tym artykule opowiemy o kilku najlepszych i najbardziej efektywnych naparach,które wspomogą trawienie, odciążając żołądek i zapobiegając uczuciu ciężkości po posiłkach.

Napary wspomagające trawienie

Herbata imbirowa idealnym rozwiązaniem na prawidłowe trawienie

Kulinarne zastosowania imbiru są dość szeroko znane, ale jego podstawowe składniki aktywne (gingerol, szogaol i inne) mogą być stosowane na wiele innych sposób, w tym – w medycynie naturalnej. Te składniki wpływają korzystnie na żołądek, dając różnorakie efekty:

  • Stymulują pracę trzustki i pęcherzyka żółciowego, wspomagają trawienie.
  • Pomagają zmniejszyć uczucie ciężkości w żołądku.
  • Zapobiegają niestrawności, wzdęciu brzucha i gazom.
  • Pomagają zwalczać pierwsze symptomy nudności i wymiotów.

Właśnie dlatego picie naparu z imbiru po jedzeniu jest idealne dla dobrego trawienia.

Oto przepis na pyszną herbatkę z imbiru, rumianku i cytryny: Pół cytryny potnij w plasterki i ugotuj je w litrze wody. Po kilku minutach zdejmij wodę z ognia i dodaj do niej obrane kawałki imbiru (w ilości takiej, jak tylko chcesz), a także kilka torebek rumianku. Parz napar przez kilka minut i posłodź dla smaku miodem lub stewią.

Rumianek: kolejny świetny napar na trawienie

2#:trawienie.jpg

Rumianek to kolejne zioło, którego właściwości lecznicze znamy już od dawna. Oprócz tego, że działa uspokajająco, rumianek spożywany po obiedzie lub kolacji pomoże Ci pozbyć się uczucia ciężkości. Składniki aktywne wchodzące w skład rumianku zapobiegają stanom zapalnym żołądka i jelit, zapobiega wzdęciom oraz uczuciu ciężkości w brzuchu.

Oto jedna z propozycji, do której możesz użyć rumianku i mięty – to połączenie jest doskonałe, jeśli chodzi o wspomaganie trawienia: zagotuj trochę wody, a gdy tylko woda zacznie wrzeć, zdejmij ją z ognia i zalej nią mieszankę rumianku i mięty. Zalej szklankę do pełna, parz przez pięć minut. Możesz pozbyć się fusów i posłodzić dla smaku.

Boldoa aromatyczna i jej właściwości

Napar z boldoi (Peumus boldus) ma bardzo specyficzny smak. Ta pochodząca z Ameryki Południowej roślina jest tam niezwykle popularna i używa się jej w celu ułatwienia trawienia. Napój ten stymuluje pracę wątroby i pęcherzyka żółciowego, ułatwia trawienie tłuszczów. Aby wzmocnić jego działanie, boldoę można łączyć z miętą, rumiankiem lub estragonem.

Oto przepis na przygotowanie pysznego naparu z boldoi: Zagotuj trochę wody. Gdy zacznie się gotować, zdejmij ją z ognia i dodaj kilka liści boldoi. Jeśli chcesz, możesz dodać też kilka liści mięty, estragonu lub rumianku. Pozwól ziołom parzyć się przez kilka minut, następnie pozbądź się fusów, dla smaku możesz posłodzić.

Od teraz, spotkania przy stole u Ciebie w domu możesz umilać tymi pysznymi i niebanalnymi herbatkami! Dzięki tym naparom na trawienie poczujesz się o wiele lżej, zwłaszcza po obfitym posiłku. Wypróbuj je!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Srivastava, J. K., Shankar, E., & Gupta, S. (2010). Chamomile: A herbal medicine of the past with a bright future (review). Molecular Medicine Reports. https://doi.org/10.3892/mmr.2010.377
  • McKay, D. L., & Blumberg, J. B. (2006). A review of the bioactivity and potential health benefits of chamomile tea (Matricaria recutita L.). Phytotherapy Research. https://doi.org/10.1002/ptr.1900
  • Grzanna, R., Lindmark, L., & Frondoza, C. G. (2005). Ginger—An Herbal Medicinal Product with Broad Anti-Inflammatory Actions. Journal of Medicinal Food. https://doi.org/10.1089/jmf.2005.8.125

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.