Postawa ciała - 6 porad dla zdrowia kręgosłupa

Nieprawidłowa postawa ciała może mieć daleko idące konsekwencje dla Twojego kręgosłupa, dlatego zadbaj o prawidłową postawę i uniknij bólu.
Postawa ciała - 6 porad dla zdrowia kręgosłupa

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Prawidłowa postawa ciała ma ogromne znaczenie w codziennym funkcjonowaniu. Jeżeli chcesz cieszyć się dobrym samopoczuciem i uniknąć bolesnych konsekwencji musisz o nią zadbać. Spędzanie wiele godzin w pozycji siedzącej ma negatywne skutki dla kręgosłupa.

Prawidłowa postawa ciała to jednak dość ogólny termin i nie wszyscy wiedzą, co właściwie oznacza. W tym artykule znajdziesz 6 porad, dzięki którym odpowiednio zadbasz o zdrowie swojego kręgosłupa. Czy to nie wspaniałe?

Jak postawa ciała wpływa na kręgosłup?

Kręgosłup pełni niezwykle odpowiedzialną funkcję, ponieważ na nim opiera się całe ciało i dzięki niemu można się poruszać.

Złe nawyki i nieprawidłowa postawa ciała mogą poważnie uszkodzić kręgosłup, a zmiany takie jak przepuklina kręgosłupa czy bóle pleców mogą być niestety nieodwracalne. Problemem są nie tylko ból i dyskomfort, lecz także poważne choroby zwyrodnieniowe.

prawidłowa postawa ciała

Kobiety najczęściej miewają problemy z biodrami. Powoduje je przede wszystkim regularne noszenie butów na wysokim obcasie oraz noszenie ciężkich torebek na jednym ramieniu.

Nieprawidłową postawę ciała przybiera większość osób prowadzących siedzący tryb życia, spędzających wiele godzin przed monitorem komputera oraz mających problemy z nadwagą.

Spędzając większość dnia w pozycji siedzącej i pochylając się nad klawiaturą, możemy wyrządzić sobie dużą krzywdę, a bóle karku to dopiero początek góry lodowej.

Jaka postawa ciała jest najbardziej prawidłowa?

Wiele osób dba o prawidłową postawę ciała tylko podczas aktywności fizycznej, zapominając, że o kręgosłup należy dbać niezależnie od wykonywanej czynności. Warto podkreślić także, że prawidłowa postawa ciała może różnić się nieco w zależności od tego, czy się siedzi, chodzi czy leży.

Poniżej znajdziesz kilka naszych porad, dzięki którym zadbasz o kręgosłup w każdej sytuacji.

Prawidłowa pozycja siedząca

prawidłowa pozycja siedząca

W pozycji siedzącej plecy powinny być wyprostowane, a obie stopy znajdować się płasko na podłodze.

Opuść ramiona, ściągnij lekko łopatki. Unikaj zakładania nogi na nogę oraz krzyżowania nóg, ponieważ uniemożliwia to prawidłowe krążenie krwi i może powodować opuchliznę oraz zmęczenie.

Prawidłowa pozycja stojąca

Lekko ugnij kolana, otwórz klatkę piersiową, tak aby mogła swobodnie się poruszać podczas oddychania. Zadbaj o to, by środek ciężkości Twojego ciała opierał się na nogach i klatce piersiowej.

Może Cię również zainteresować: Gdy plecy zaczynają boleć – jak temu zaradzić?

Jak spacerować?

Podczas chodzenia warto zadbać o prawidłową pozycję szyi i głowy. W tym celu wyciągnij szyję i trzymaj głowę wysoko i prosto. Nie patrz pod nogi, ponieważ długotrwałe pochylanie może wywoływać  bóle szyi i karku. Chodząc, stawiaj na podłożu najpierw piętę, a dopiero potem palce.

Najzdrowsza pozycja do spania

śpiąca kobieta

Najzdrowszą pozycją do spania jest spanie na boku z lekko ugiętymi kolanami. W takiej pozycji kręgosłup pozostaje wyprostowany. Co więcej, warto zadbać o wybór odpowiedniego materaca i poduszek, dzięki którym lepiej wypoczniesz i obudzisz się bez bólu.

Postawa a prowadzenie samochodu

Prawidłowa postawa ciała wpływa pozytywnie nie tylko na zdrowie, lecz także na bezpieczeństwo. Mamy na myśli przede wszystkim prowadzenie auta. Prowadzenie samochodu w odpowiedniej pozycji zmniejsza ryzyko urazu w razie wypadku.

Nie opieraj głowy o zagłówek, ani nie pochylaj się do przodu. Ustaw fotel tak, aby bez problemu dosięgać do pedałów, bez potrzeby przesuwania się do przodu.

Jak zadbać o prawidłową postawę ciała?

Istnieje kilka technik, które pomogą Ci pracować nad prawidłową postawą ciała o dowolnej porze dnia i nocy. Oczywiście na początku możesz zapominać o utrzymywaniu wyprostowanej sylwetki, ponieważ może wywoływać pewien dyskomfort i zmęczenie mięśni. Warto jednakże spróbować wyrobić sobie nawyk prostowania pleców.

Niewidoczna lina

Wyobraź sobie, że wisisz na długiej prostej linie zwisającej z sufitu. Jest to technika często wykorzystywana na zajęciach z jogi czy pilatesu, dzięki której o wiele łatwiej jest utrzymywać prawidłową postawę ciała.

Naklej taśmę na plecy

Będziesz potrzebować pomocy kogoś bliskiego, kto naklei Ci na plecach znak X z taśmy samoprzylepnej. Znak ten powinien rozciągać się od prawego ramienia do lewego biodra i od lewego ramienia do prawego biodra, krzyżując się na wysokości talii. Pomoże Ci to utrzymać wyprostowaną sylwetkę, pamiętaj tylko, aby przy przyklejaniu taśmy ściągnąć lekko łopatki.

Spacer z książką… na głowie

Jest to technika wykorzystywana niegdyś do uczenia młodych dam prawidłowego chodzenia z gracją. Trzymaj głowę i szyję prosto, a na czubku głowy połóż książkę. Chodząc, nie patrz w dół. Unikaj także opuszczania ramion. Staraj się poruszać energicznie i z gracją.

Zadbaj o swoje łydki

rozciąganie pomaga na ból pleców

Prawidłowa postawa ciała nie zależy tylko od kręgosłupa. Równie ważne są także nogi, zwłaszcza łydki, na których przez większość czasu opiera się ciężar naszego ciała. Jak o nie zadbać? Usiądź na podłodze i wyprostuj nogi. Pochyl się do przodu, próbując złapać się za palce u stóp.

Jest to doskonałe ćwiczenie rozciągające plecy, ramiona oraz szyję, a poza tym wzmacniające mięśnie brzucha i łydek.

Rób sobie przerwy

Jeśli spędzasz większość dnia w pozycji siedzącej, koniecznie zadbaj o regularne przerwy w pracy. Wstań na chwilę, przespaceruj się, wykonuj krążenia ramion oraz bioder. Możesz także wykonywać proste ćwiczenie w pozycji siedzącej polegające na unoszeniu nóg przy jednoczesnym utrzymywaniu prostych pleców.

Lusterko prawdę Ci powie

Jeśli chcesz sprawdzić, czy masz prawidłową postawę ciała, stań twarzą do lustra, wyprostuj się i oceń swoją sylwetkę. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czy prawidłowo stosujesz się do naszych wskazówek.

 

 


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Błaszczyk, J. W. (1993). Kontrola stabilności postawy ciała. Kosmos.
  • Nowotny, J., Nowotny-Czupryna, O., Brzȩk, A., Kowalczyk, A., & Czupryna, K. (2011). Postawa ciała a zespoły bólowe krȩgosłupa. Ortopedia Traumatologia Rehabilitacja. https://doi.org/10.5604/15093492.933788
  • Womersley, L., & May, S. (2006). Sitting Posture of Subjects With Postural Backache. Journal of Manipulative and Physiological Therapeutics. https://doi.org/10.1016/j.jmpt.2006.01.002

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.