Poziom cukru we krwi - 5 produktów stabilizujących

Żeby wyeliminować tak zwane skoki cukru możemy dodać te produkty do naszych ulubionych przepisów. W ten sposób łatwo można zrównoważyć ilość dostarczanego do organizmu cukru i zmniejszyć negatywne efekty, które powoduje jego spożycie.
Poziom cukru we krwi - 5 produktów stabilizujących
Eliana Delgado Villanueva

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Poziom cukru we krwi to wskaźnik, który ze względu na swój stan zdrowia musi kontrolować wiele osób na całym świecie. Wiemy, że w pełni zdrowy organizm w naturalny sposób utrzymuje odpowiedni poziom cukru we krwi. Ale, gdy ktoś choruje na przykład na cukrzycę, proces ten zostaje zakłócony.

Nawet osoby, u których nie wykryto jak dotąd cukrzycy, mają zbyt wysoki poziom glukozy, co wydaje się znacznie niepokojące. Nie pozostaje to bez wpływu na jakość życia, choć w wielu wypadkach przyczyna podwyższonego poziomu glukozy we krwi pozostaje nieznana.

Czytając ten artykuł dowiesz się przede wszystkim, które produkty dodane do Twojej diety pomogą w sposób naturalny utrzymywać odpowiedni poziom cukru we krwi.

Podwyższony poziom cukru we krwi?

Dlaczego w naszym ciele dochodzi do sytuacji, w której poziom cukru wzrasta?

Jedną z najważniejszych przyczyn jest jedzenie w zbyt dużej ilości lub w zbyt długim czasie produktów o wysokim indeksie glikemicznym. To właśnie wspomniane produkty żywnościowe są odpowiedzialne za potocznie nazywane skoki cukru.

Przeczytaj również artykuł: Naturalnie obniżamy poziom cukru we krwi!

Jakie produkty zaliczamy do tych, które zwiększają nasz poziom cukru we krwi? Są to przede wszystkim produkty zawierające węglowodany proste. Takie jak cukier, pieczywo, ciastka, słodycze, ciasta i torty, a także słodkie owoce.

Jeżeli nie mamy podwyższonego poziomu glukozy nie musimy się w żaden sposób obawiać jedzenia słodkich owoców. Jednak jeśli chodzi o pozostałe wymienione produkty, które nie przynoszą nam większego pożytku, najlepiej ograniczyć lub zupełnie wyeliminować je z naszego jadłospisu.

Ciastko z kremem

Nie istnieją też żadne przeciwwskazania, żebyśmy jedli węglowodany złożone. Dlaczego? Ponieważ ulegają one strawieniu i kompletnemu przyswojeniu w znacznie dłuższym czasie. Dodają też energii i nie powodują skoków cukru. Zaliczamy do nich między innymi: zboża razowe, warzywa, pataty, itp.

Przeczytaj również artykuł: Cukier – dlaczego lepiej go nie spożywać?

O czym powinnaś wiedzieć…

  • Aby uniknąć sytuacji, w której poziom cukru ulega nagłemu podwyższeniu, kiedy zjesz coś słodkiego, zjedz również węglowodany złożone, które zneutralizują ewentualny skok cukru. Może to być jabłko, sałatka, zupa krem z warzyw czy ryż razowy.
  • Produkty w surowej formie zazwyczaj zapewniają równowagę w poziomie glukozy, w przeciwieństwie do tych gotowanych bądź przygotowanych wstępnie do spożycia, które czasem powodują podwyższenie wartości cukru we krwi. Umiejętnie więc dobieraj produkty i zawsze serwuj choć odrobinę surowych warzyw.
  • Osoby, które odczuwają czasem ataki głodu lub nagłą potrzebę zjedzenia czegoś słodkiego, powinny zacząć kontrolować poziom stężenia cukru we krwi.

Powyższe informacje, a także krótka lista wskazanych do spożycia produktów pomogą Ci schudnąć, czyli osiągnąć coś, co wydaje się zazwyczaj bardzo trudne.

1. Cynamon

Cynamon z Cejlonu zawiera liczne właściwości korzystne dla zdrowia, poprawnego działania układu trawiennego, a także pomocne w regulowaniu czynnika, jakim jest poziom cukru we krwi.

Laski cynamonu

Możemy go pić w postaci naparu, a także jako przyprawę stosowaną przy serwowanych deserach. W ten sposób skutecznie zneutralizujemy efekty uboczne, które słodycze wywołują w naszym krwiobiegu.

2. Stewia

Stewia to roślina pochodząca z Paragwaju, która jest powszechnie stosowana jako naturalny słodzik. Wiele osób sięga po nią głównie dlatego, że nie posiada ona żadnych kalorii. I w tym przypadku można ją używać na wiele sposobów.

Można przygotować napar z jej liści lub zdobyć czysty ekstrakt, który charakteryzuje ciemna barwa, i dodawać go do soków, lemoniady, herbaty, czy też innych naparów, które mamy w zwyczaju pić.

3. Drożdże piwne

Drożdże piwne to wspaniały suplement diety, który nie tylko dobrze działa na ogólny stan zdrowia, ale również jest bardzo wskazany gdy chcemy wzmocnić skórę, włosy czy paznokcie. Produkty te, wśród wielu innych właściwości, skutecznie też regulują działanie układu nerwowego, a także poziom cukru we krwi.

Drożdże piwne należy pić dwa razy dziennie przez kilka kolejnych dni, a następnie odpoczywać. Możemy też powtarzać całą kurację według potrzeb.

4. Płatki owsiane

Wiele osób ma w zwyczaju jeść płatki owsiane w ramach pożywnego śniadania. To bardzo dobrze. Dobra owsianka nie tylko zapewnia nam potrzebną w szczególności z rana solidną dawkę energii, ale również stanowi zabezpieczenie organizmu przed niepożądanymi skokami cukru.

Owsianka

Płatki owsiane stanowią też bogate źródło błonnika, a także tłuszczów nasyconych, które redukują proces wydzielania insuliny w krótkich odcinkach czasu. Ponadto jest bogata w proteiny, witaminy i minerały.

Płatki owsiane możesz jeść zaparzone z wodą lub mlekiem owsianym, dodawać do kremów warzywnych, a także do koktajli. Płatki owsiane bardzo dobrze się też sprawdzają jako składnik wielu przygotowywanych w domu deserów.

5. Groch

Groch znany jest także jako warzywna insulina. Nie tylko zawiera bardzo niską ilość cukru. Ale również posiada zdolność równoważenia krzywej glukozy po spożyciu posiłku. Czyli w czasie gdy poziom cukru we krwi może ulec zwiększeniu.

Z tego powodu nie tylko jest dobrze regularnie jeść groch. Ale też dobrze by było nabrać zwyczaju dodawania go do różnych przyrządzanych przez nas potraw. Zwłaszcza do tych, które mogą powodować skoki cukru. Ponadto groch jest bogatym źródłem protein, błonnika i stanowi jedno z łatwiejszych do przyswojenia warzyw.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • 1 – Khan, A., Safdar, M., Ali Khan, M. M., Khattak, K. N., & Anderson, R. A. Cinnamon Improves Glucose and Lipids of People with Type 2 Diabetes. Diabetes Care, 2003.

    2 – Rasane, P., Jha, A., Sabikhi, L., Kumar, A., & Unnikrishnan, V. S. Nutritional advantages of oats and opportunities for its processing as value added foods – a review. Journal of Food Science and Technology, 2013.

    3 – Dahl, W. J., Foster, L. M., & Tyler, R. T. Review of the health benefits of peas (Pisum sativum L.). British Journal of Nutrition, 2012.

    4 – Zubrycki A., Cierpka-Kmiec K., Kmiec Z., Wronska A., The role of low-calorie diets and intermittent fasting in the treatment of obesity and type 2 diabetes. J Physiol Pharmacol, 2018. 69 (5).

    5 – Musa-Veloso K., Poon T., Harkness LS., O´Shea M., Chu Y., The effects of whole grain compared with refined wheat, rice, and rye on the postprandial blood glucose response: a systematic review and meta analysis of randomized controlled trials. Am J Clin Nutr, 2018. 108 (4): 759-774.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.