Pracująca matka – jak pogodzić te dwie role?

Pracująca matka – jak pogodzić te dwie role?

Ostatnia aktualizacja: 07 lipca, 2019

Chociaż kobiety od wielu lat są wszechobecne na rynku pracy, pracująca matka wciąż stanowi duże wyzwanie dla społeczeństwa.

Godzenie życia rodzinnego z pracą na etacie wciąż nie jest uwzględniane w prawie większości krajów na całym świecie. Pracująca matka musi więc samodzielnie opracować liczne strategie na pogodzenie tych dwóch ważnych ról życiowych. Trzeba przyznać, że jest to bardzo trudne zadanie.

Chociaż kobiety mogą swobodnie poruszać się po rynku pracy i ubiegać o różne stanowiska, nawet te kierownicze i dyrektorskie, nadal pozostaje wiele kwestii otwartych, na przykład zrównanie płac z przedstawicielami płci męskiej oraz nastawienie państwa do macierzyństwa.

Status kobiety pracującej bez wątpienia dostarcza poczucia spełnienia i satysfakcji, a z kolei fakt bycia matką przeistacza kobiety w szczęśliwe i kochające istoty. Jak można pogodzić te dwie ważne w życiu sfery? Zapraszamy Cię do refleksji na ten temat.

Pracująca matka XXI w., czyli „Superwoman”

Kobieta pracująca spędza w miejscu zatrudnienia od 4 do 8 godzin dziennie. Jeśli dodatkowo jest matką, w rezultacie pracuje na dwa etaty i nie może liczyć na chwilę odpoczynku.

  • Pracująca matka wstaje wcześnie rano, aby razem z partnerem (jeśli go posiada) i dziećmi zorganizować nadchodzący dzień i sprawiedliwie wyznaczyć obowiązki przypadające każdej ze stron.
  • Po przygotowaniu śniadania dla całej rodziny i naszykowania dzieci do szkoły, idzie do pracy, w której spędza od 4 do 8 godzin. A co po pracy? Gotowanie, pranie, sprzątanie, pomaganie w odrabianiu lekcji, podwożenie dzieci na zajęcia pozalekcyjne.

Powyższy scenariusz możemy przypisać jednak do tych „idealnych”. W rzeczywistości wiele pracujących matek nie jest w stanie odbierać swoich dzieci ze szkoły, a następnie się nimi zajmować.

Często dopiero późnym wieczorem znajdują chwilę, aby pobyć przez moment ze swoim partnerem i pociechami.

Zasada równości nie obowiązuje w żadnej sferze

  • W wielu domach nadal wyłącznie kobieta odpowiada za prowadzenie domu i opiekę nad dziećmi.
  • Wynagrodzenie kobiety za pracę zawodową traktuje się często jako „uzupełnienie” zarobków męża.
  • W sferze publicznej pracująca matka nadal zmaga się z dyskryminacją. Ciąża jest często synonimem zwolnienia z pracy.
Pracująca matka i dziecko

Równość płci nadal jest wielkim problemem społecznym, a bycie pracującą matką stanowi dla większości kobiet ogromny stres.

Norwegia – raj dla pracujących matek

Norwegia to obecnie jeden z nielicznych krajów, w którym pracująca matka może liczyć na duże wsparcie ze strony państwa.

Bez wątpienia reszta państw powinna zacząć podążać śladem tego skandynawskiego raju dla matek.

Oto kilka przykładów prokobiecej polityki, dzięki której pracująca matka może bezstresowo funkcjonować:

  • Prawo przyznaje świeżo upieczonej matce 46 tygodni w 100% płatnego urlopu lub 56 tygodni, w których otrzymuje 80% dotychczasowego wynagrodzenia.
  • Ojciec ma prawo do 10-12 tygodni urlopu.
  • Norweskie rodziny dostają miesięcznie od państwa 125 euro na każde dziecko, aż do ukończenia przez nie 18 roku życia.
  • Norwegia liczy 4,9 miliona mieszkańców, a 80% wszystkich kobiet pracuje zawodowo.
  • 44% stanowisk kierowniczych należy do kobiet. Taki status quo został osiągnięty dzięki polityce dążącej do równości płci.

Narodziny nowej generacji: „matki alfa”

W ostatnich latach, głównie ze względu na kryzys gospodarczy i niesamowicie szybki postęp w rozwoju nowych technologii, zaczyna wyłaniać się nowy profil pracującej matki. Zyskuje on coraz silniejszą pozycję w naszym społeczeństwie.

  • Matka alfa to pracująca matka, która wychowanie dzieci stawia ponad wszystko.
  • Chociaż na jej barkach spoczywa większość domowych obowiązków, prowadzi aktywny tryb życia, zarówno na poziomie społecznym, jak i zawodowym.
  • Dzięki rozwojowi nowych technologii, wiele pracujących matek realizuje część pracy w domu, robi zakupy online, jest na bieżąco ze wszystkimi nowinkami ze świata mody, nauki, rozwoju osobistego, itp.
  • Matki alfa to zwykle kobiety w wieku od 35 do 49 lat, często samotnie wychowujące dzieci. W życiu stawiają na wychowanie swoich pociech, własne szczęście i dobre samopoczucie.
  • Pracująca matka alfa rzetelnie opracowuje harmonogramy, żyje chwilą obecną, dba o zdrową dietę dla siebie i dzieci, sprawuje pełną kontrolę nad własnym życiem i nad swoim domem.
  • Są to bez wątpienia kobiety, które biorą pełną odpowiedzialność za swoje życie zawodowe i społeczne, jednak ponad wszystko stawiają prawidłowy rozwój swoich dzieci.
pracująca matka alfa

Pracująca matka alfa doskonale komponuje się również z popularnym od niedawna trendem slow parenting. Chodzi o dzieciństwo bez presji, które zakłada mądre wychowanie dziecka bez stresu i bez udziału we wszechobecnym wyścigu szczurów.

Oczywiście nie jest to łatwe zadanie i wymaga wiele cierpliwości i samozaparcia ze strony rodziców.

Każde gospodarstwo domowe wymaga regularnych zastrzyków finansowych, co z kolei jest przyczyną spędzania wielu godzin w pracy. Pozostaje nam więc liczyć na to, że władze państwowe i samo społeczeństwo dostrzeże potrzebę wsparcia pracujących matek.

Inwestycja w wychowanie dzieci jest bowiem inwestycją w przyszłość społeczeństwa.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ramírez, M. A. (2005). PADRES Y DESARROLLO DE LOS HIJOS: PRACTICAS DE CRIANZA. Estudios Pedagógicos (Valdivia). https://doi.org/10.4067/S0718-07052005000200011.
  • Fundación Mujeres. (2010). Conciliación de la vida laboral, familiar y personal. Implantación de planes de igualdad en organizaciones laborales. Materiales Divulgativos. Madrid: Ministerio de Igualdad. Gobierno de España.
  • Castilla, M. V. (2009). Individualización, dilemas de la maternidad y desarrollo laboral: continuidades y cambios. Intersecciones En Antropología.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.