Rak piersi - 10 ostrzegawczych sygnałów

Wczesna diagnoza jest niezbędna, by zredukować wyniszczający wpływ choroby. To bardzo ważne, by zwracać uwagę na pierwsze objawy raka, które często pozostają niezauważone.
Rak piersi - 10 ostrzegawczych sygnałów
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Większość ludzi ignoruje sygnały informujące, że coś jest nie tak, które wysyła nam nasze ciało. Choć nie zawsze pojawienie się jakiegoś objawu musi świadczyć o poważnej chorobie, nie powinniśmy ich całkowicie ignorować, gdyż mogą one wskazywać na poważny problem.

W przypadku choroby, jaką jest rak piersi, eksperci wciąż podkreślają fakt, że wczesne wykrywanie jest najskuteczniejszym sposobem aby zredukować szkodliwe oddziaływanie choroby i zwiększyć rokowania na wyleczenie.

Rak piersi w początkowej fazie choroby powoduje objawy przez wiele kobiet ignorowane. W większości przypadków, wykrywa się go w bardziej zaawansowanych stadiach, gdy choroba się już rozwinie.

Zaznajomienie się z najwcześniejszymi oznakami i symptomami jest sposobem zapobiegawczym na wczesne wykrycie choroby. Przeczytaj o 10 wczesnych objawach raka piersi.

Nagły spadek wagi

Dla wielu kobiet nagła utrata wagi zdaje się być nieosiągalnym cudem, jako że większość z nich nieustannie stara się znaleźć sposoby na schudnięcie, alb przynajmniej utrzymać zdrowy obwód w talii.

Jednakże, zamiast wywoływać radość, objaw ten powinien martwić, gdyż gwałtowna utrata 5 kg lub więcej wagi jest jednym z pierwszych objawów, że rozwija się rak piersi.

Uczucie wyczerpania

Rak piersi - zmęczenie jest jednym z jego objawów

Uczucie zmęczenia pod koniec dnia, podczas którego musiałaś się zmagać z problemami i napięciami to objaw częsty i naturalny. Problem zaczyna się, gdy zmęczenie staje się chroniczne i nie znika nawet, gdy już poświęcisz odpowiednią ilość czasu na odpoczynek.

Nietypowe krwawienia

Jakikolwiek rodzaj niespodziewanego krwawienia czy krwotoków może należeć do objawów ostrzegających, że rozwija się rak piersi, lub inna niebezpieczna choroba. Ogólnie mówiąc, kobiety, u których rozwija się rak piersi, obserwują u siebie niewielkie krwawienia z sutka.

Guzy

Rak piersi - samokontrola

Większość guzów i guzków jest niezłośliwa, ale tak czy inaczej zasługuje na naszą uwagę. Niektóre kobiety zauważają też zmiany na skórze piersi – może to być jeden z sygnałów ostrzegawczych, że rozwija się rak piersi. Objawy, na jakie powinnaś zwracać uwagę to:

  • Zaczerwienienie
  • Wrzody i brodawki
  • Zmiany w kolorze piersi
  • Cellulitis lub “pomarańczowa skórka” na piersiach

Zapadanie się sutków

Podczas kontrolnych badań piersi, bardzo ważne jest zwracanie uwagi na sutki w celu sprawdzenia, czy nie zaszły zmiany w ich wyglądzie.

Cofanie się sutków (“wciąganie” do środka) lub wyciekanie z nich płynu jest prawie pewnym objawem, że rozwija się rak piersi.

Ból piersi

Rak piersi w pierwszych stadiach rzadko powoduje ból lub uczucie napięcia w piersiach.

Jednakże, gdy choroba osiągnie już zaawansowane stadium, bardzo częstym objawem jest tkliwość i ból w piersiach, nawet bez dotykania ich.

Oczywiście ból ten nie powinien być mylony z dyskomfortem i tkliwością piersi pojawiającymi się w zespole napięcia przedmiesiączkowego lub w zapaleniu gruczołu mlekowego.

Zmiany w rozmiarze piersi

Rak piersi - wykryj go szybko

Zauważenie zmian w rozmiarze piersi to również bardzo ważny element wczesnego wykrywania raka. 

Jeżeli jedna z piersi zdaje się być opuchnięta lub mniejsza, może być to sygnał ostrzegawczy, że potrzebujesz jak najszybszej wizyty u lekarza.

Wydzielina z sutków

Bywa, że wydzielina z sutków nie stanowi problemu i znika sama po kilku dniach.

Jednakże w wielu przypadkach tej choroby, jest ona zaliczana do pierwszych symptomów, że rozwija się rak piersi. Kobiety, u których zdiagnozowano raka, zgłaszały obecność cuchnącej wydzieliny z jednego lub obu sutków.

Nieprawidłowości

Zauważenie zmian w kształcie lub strukturze piersi to kolejny sposób na wczesne zdiagnozowanie raka. Nieregularny kontur, jak również zaczerwienienia czy małe wgłębienia w skórze są wyraźnym sygnałem ostrzegawczym, że rozwija się rak piersi. 

Rak piersi – co zwiększa jego ryzyko?

Rak piersi atakuje głównie kobiety, istnieje jednak możliwość, że rozwinie się też u mężczyzny. Czynniki zwiększonego ryzyka to między innymi:

  • Wiek powyżej 55 lat u kobiet.
  • Przypadki raka piersi w rodzinie.
  • Rozpoczęcie miesiączkowania przed 12 rokiem życia.
  • Przechodzenie wczesnej lub późnej menopauzy.
  • Otyłość.
  • Brak porodu u kobiety.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.