Rak płuc - 9 najczęstszych objawów

Nie wolno ignorować dolegliwości układu oddechowego. Najprawdopodobniej chodzi o przejściowy problem, ale jeżeli jest to nowotwór, liczy się jak najszybsza diagnoza.
Rak płuc - 9 najczęstszych objawów

Ostatnia aktualizacja: 09 stycznia, 2019

Rak płuc to jeden z najczęściej spotykanych nowotworów, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Według statystyk, to właśnie on jest najbardziej śmiertelny; bardziej, niż rak piersi, jelita grubego czy prostaty.

Płuca znajdują się w klatce piersiowej. Podczas oddychania powietrze przechodzi przez nos, tchawicę i trafia do tych organów poprzez oskrzela. Kiedy komórki są przekształcane lub uszkadzane za sprawą czynników, takich jak toksyny i wolne rodniki, może rozwinąć się rak płuc inne niebezpieczne choroby.

Ten typ nowotworu spotykany jest najczęściej wśród osób starszych, a najrzadziej u ludzi poniżej 45. roku życia. W większości przypadków jest związany z paleniem tytoniu, chociaż nie jest to jedyny powód.

Jak to zazwyczaj bywa w przypadku chorób onkologicznych, pierwsze objawy pojawiają się bardzo późno. Istnieją jednak pewne sygnały, które pomogą nam zidentyfikować tę przypadłość. Dzisiaj sobie o nich powiemy.

Rak płuc – objawy

1. Przewlekły kaszel

Kaszel jest najczęstszym objawem grypy i przeziębienia, i zanika po jednym lub dwóch tygodniach. Palacze miewają kaszel dużo częściej, ze względu na szkody wyrządzane przez dym nikotynowy.

Kaszel

Wtedy, kiedy zaczyna się rozwijać rak płuc, kaszel staje się problemem przewlekłym. Koniecznie zgłoś się do lekarza, jeżeli:

  • Kaszel nie ustępuje.
  • Masz nieustanną chrypę.
  • Zawiera duże ilości flegmy.
  • Występują plamy krwi.

Nie zapomnij przeczytać: Syrop na kaszel domowej roboty

2. Przemęczenie

Uczucie przemęczenia jest kolejnym najczęściej spotykanym symptomem. Dlaczego tak się dzieje?

Ponieważ wraz z rozprzestrzenianiem się komórek rakowych, zwężają się drogi oddechowe lub są one niedrożne ze względu na obecność wydzielin.

3. Bóle kości i klatki piersiowej

Bóle w klatce piersiowej, w okolicach barków lub w lędźwiach są kolejnym niepokojącym sygnałem.

Bóle klatki piersiowej

Bardzo prawdopodobne, że rak płuc dostał się już do kości. Koniecznie zgłoś się do lekarza specjalisty!

4. Gwizd w piersi

Wydaje Ci się, że masz gwizdek w klatce piersiowej? To normalne w przypadku astmy, alergii i przeziębień. Jeżeli jednak świszczy Ci w płucach bez żadnego powodu, może to oznaczać nowotwór.

5. Zmienia się głos

Osoby, cierpiące na raka płuc mogą doświadczyć zmianę głosu. Pojawia się też charakterystyczna chrypa. Oczywiście, powodem może być przeziębienie. W takim przypadku, po kilku dniach, problem powinien sam zniknąć.

6. Infekcje dróg oddechowych

W świecie, w którym żyjemy – pełnym zanieczyszczonego powietrza – infekcje układu oddechowego są na porządku dziennym.

Infekcje

Ale uwaga! Jeżeli nieustannie cierpisz na zapalenie oskrzeli, to najwyższy czas skonsultować się ze specjalistą.

7. Nieuzasadniona utrata na wadze

Szybka utrata na wadze to oznaka wszystkich rodzajów raka. Pojawia się najczęściej wraz z brakiem apetytu, osłabieniem i przemęczeniem.

Na początku może się wydawać, że to dobrze, że chudniesz. Ale na dłuższą metę, to naprawdę poważny problem.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj: Przemęczenie – 5 domowych sposobów

8. Trudności w oddychaniu

Trudności w oddychaniu pojawiają się wtedy, kiedy nie jesteś w stanie dostarczyć do organizmu odpowiednich ilości powietrza. Część osób ma z tym problemy po dużym wysiłku fizycznym, ale nie oznacza to, że problemem jest rak płuc.

Bardzo często podobne objawy występują w przypadku dolegliwości sercowych, kiedy to krew należycie nie rozprowadza tlenu. W obu przypadkach konieczna jest wizyta u specjalisty, który postawi prawidłową diagnozę.

9. Gorączka

Gorączka występuje dopiero w zaawansowanym stadium raka.

Gorączka

Pojawia się dlatego, że choroba znacznie osłabia system immunologiczny organizmu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Wyrobiec, G., Rokicki, W., Stȩplewska, K., Kasperczyk, J., Stȩpien-Wyrobiec, O., Sabat, D., & Helewski, K. (2011). Białko p53 w niedrobnokomórkowych rakach płuc. Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska.
  • Sosnowski, K., Moś, R., & Szydło, Z. (1981). Rak pęcherzykowy płuc. Wiadomości Lekarskie.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.