Rak trzustki – 5 najwcześniejszych objawów

Chociaż niektóre z objawów mogą wskazywać również na inne choroby, nie należy ich lekceważyć i czym prędzej skonsultować je z lekarzem, który pomoże nam postawić wczesną diagnozę.
Rak trzustki – 5 najwcześniejszych objawów

Ostatnia aktualizacja: 01 kwietnia, 2022

Trzustka to gruczoł o gruszkowatym kształcie usytuowany między żołądkiem i kręgosłupem. Pełni on ważną funkcję w organizmie. Bierze udział w procesach metabolicznych. Jest też odpowiedzialny za produkcję soków trawiennych oraz hormonów, które regulują poziom cukru we krwi. Jak pozostałe organy również i ten może zostać zaatakowany przez komórki nowotworowe. Warto uświadomić sobie, że rak trzustki jest jedną z najbardziej agresywnych odmian nowotworów, dających bardzo złe rokowania.

Rak trzustki znacznie częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Nie oznacza to jednak, że nie dotyczy on wcale żeńskiej części populacji, szczególnie w zaawansowanym wieku.

Chociaż dotychczas nie udało się ustalić przyczyny tej choroby, według naukowców może mieć na to wpływ nadużywanie alkoholu, palenie tytoniu czy czynniki genetyczne.

Czym jest rak trzustki?

Jednym z powodów, dla których choroba ta jest tak groźna, jest fakt, że w początkowych stadiach nie daje ona praktycznie żadnych objawów albo bywają one mylone z symptomami właściwymi dla innych popularnych dolegliwości, które doskwierają nam praktycznie codziennie.

Wiele typowych objawów pojawia się, gdy guz osiąga już znaczne rozmiary i jest już w stanie zakłócić prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego, wątroby i innych systemów, których funkcjonowanie zależy od trzustki.

Popularnie rak trzustki bywa nazywany „cichym zabójcą”, ponieważ w większości przypadków jest on wykrywany w ostatniej fazie rozwoju, czyli wtedy kiedy jest już za późno na leczenie.

Dobrą wiadomością jest to, że naukowcy zdołali ustalić szereg objawów, dzięki którym przy wnikliwej obserwacji organizmu można wykryć chorobę znacznie wcześniej. Opowiemy Ci o nich w dzisiejszym artykule.

Najwcześniejsze objawy raka trzustki

Łagodny ból brzucha

Ból brzucha wywołany przez raka trzustki jest nieco inny od tradycyjnego bólu brzucha – ustaje, kiedy osoba z dolegliwościami pochyla się do przodu. Może mieć on różne natężenie i w wielu przypadkach może promieniować na całe plecy.

Ból brzucha

Ból ten powstaje w wyniku rozprzestrzeniania się komórek nowotworowych w zajętych tkankach nerwowych. Nie musi on jednak być ciągły, może nawracać co jakiś czas.

Problemy z trawieniem

Jest to jeden z najtrudniejszych do zdiagnozowania objawów, ponieważ niestrawność może mieć całe mnóstwo innych przyczyn. Rzadko kiedy przychodzi do głowy, że może wskazywać na raka trzustki.

Jest to jednak objaw kluczowy, spowodowany blokadą w przepływie enzymów trawiennych, odpowiedzialnych za metabolizm tzw. produktów „ciężkich”, czyli białek, tłuszczów i węglowodanów. Niestrawność, jaką wywołuje rak trzustki objawia się:

Zmiany skórne

Pożółkły odcień skóry jest rezultatem zwiększonego poziomu bilirubiny we krwi. Czasami dodatkowo towarzyszy mu swędzenie dłoni i stóp.

Swędzenie jest spowodowane zablokowaniem przewodu żółciowego, który jest odpowiedzialny za produkcję pigmentu.

Nagły spadek wagi ciała

Któż nie chciałby w krótkim czasie zgubić kilka kilogramów? I bez żadnego wysiłku zmieścić się w spodnie o dwa rozmiary mniejsze? Warto jednak wiedzieć, że za tym „cudem” kryje się jeden z głównych objawów raka lub innych chorób przewlekłych.

Zmiany w stolcu

Ze względu na zaburzenia, jakie wywołuje rak trzustki w produkcji enzymów trawiennych, bardzo często pojawiają się również zmiany w stolcu. Każda nieprawidłowość powinna zostać skonsultowana z lekarzem, gdyż może być objawem poważnych problemów zdrowotnych.

Zmiany w stolcu

Na przykład jeśli proces trawienny jest trudniejszy, stolec może być twardy i z tego powodu trudny do wydalenia. Poza tym odpady mają też tendencję do większej fermentacji w trakcie przemieszczania się przez układ pokarmowy. Sprawia to, że ich zapach jest znacznie bardziej nieprzyjemny niż normalnie.

Wielu specjalistów uważa, że dzięki obserwacji stolca znacząco zwiększają się szanse na wczesną diagnozę. Jeśli objawy utrzymują się przez dłuższy czas, koniecznie udaj się do lekarza. Zleci Ci on wykonanie serii badań.

Oczywiście przyczyn tego typu zaburzeń może być wiele. Nigdy nie zaszkodzi jednak wykluczyć najgorszego scenariusza. Szczególnie gdy w Twojej rodzinie miały miejsce podobne przypadki. Pamiętaj, że zapobieganie to zdrowie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.