Roztocza – jak sobie z nimi poradzić?

Roztocza są główną przyczyną alergii, na które cierpi coraz więcej osób. Roztocza uwielbiają żyć w wilgotnym środowisku i pojawiają się najczęściej jesienią. W tym artykule podamy kilka wskazówek jak regularne wykonywanie kilku prostych czynności pomoże zapobiec rozprzestrzenianiu się roztoczy.

Zapewne osoby uczulone na roztocza znają niektóre z tych środków zapobiegawczych, ale dla pozostałych mogą być one zaskoczeniem i pomogą dostrzec znaczącą poprawę po ich zastosowaniu.

Pozbyć się nadmiernej wilgotności z pomieszczeń

Jak już wspomnieliśmy, roztocza żyją w wilgotnym środowisku więc pierwszym krokiem powinna być ocena czy w naszym domu może występować nadmierna wilgotność (ze względu na klimat, na pogodę lub miejsce położenia). Jeżeli dojdziemy do wniosku, że tak się właśnie dzieje, możemy zastosować osuszacze powietrza, naturalne lub elektryczne, i rozmieścić je w różnych częściach domu. 

Wietrzyć codziennie pomieszczenia

2#:otwarte-okno-.jpg

Czyścić octem z rozmarynu

Ocet z rozmarynu przygotujemy bardzo łatwo. Należy pozostawić kilka świeżych gałązek rozmarynu w zalewie z octu na tydzień, po czym możemy go używać jako środka dezynfekującego i domowego, naturalnego środka czystości.

Do czyszczenia należy użyć szmatki nawilżonej octem i przecierać nią meble, mieszanka sprawdzi się równie dobrze do mycia podłóg.

Używać dyfuzorów z olejkami eterycznymi

Dyfuzory zapachowe nie tylko pozwalają nam wypełniać pomieszczenia pięknymi zapachami, ale też w sposób naturalny zwalczają roztocza. W tym wypadku polecamy takie zapachy olejków jak:

 • Cytryna
 • Cynamon
 • Trawa cytrynowa
 • Mięta pieprzowa
 • Drzewo herbaciane
 • Rozmaryn
 • 2#kwiat-doniczkowy-rabiw.jpg

  Cotygodniowe sprzątanie

  Cotygodniowe czyszczenie wspomnianych wcześniej przedmiotów zapobiegnie występowaniu roztoczy. Zrobić to możemy za pomocą ciepłej wody z dodatkiem płynu do płukania i octu z rozmarynem. Idealnym byłoby aby oczyszczone przedmioty wysuszyć na słońcu lub za pomocą suszarki.

  Oczywiście nie możemy też zapomnieć o czyszczeniu raz na jakiś czas sofy, krzeseł czy chodników.

  Akarycydy – środki roztoczobójcze

  Na rynku istnieje sporo środków, które przeznaczone są do zwalczania i zapobiegania rozprzestrzeniania się roztoczy. Ich cena jest już znacznie wyższa niż naturalnych środków, które możemy przygotować w domu, ale jeżeli bardzo cierpimy z powodu alergii wywołanych przez roztocza, powinniśmy zainwestować przynajmniej w te niezbędne środki. Możemy na przykład zaopatrzyć się w poszewki i prześcieradło roztoczobójcze.

  Należy również pamiętać, że wiele z tych środków roztoczobójczych, które są dostępne (farby przeciwgrzybiczne, oczyszczacze powietrza), nie do końca działają, najlepiej jednak samemu się przekonać i spróbować ich we własnym domu.

  Zdjęcia dzięki uprzejmości Chiot’s Run i Rabiw.