Rwa kulszowa - jak leczyć korzonki?

Nerw kulszowy jest najdłuższym i najgrubszym z nerwów ludzkiego ciała. Biegnie on od kręgów lędźwiowych poprzez tylną część uda, nogi i kończy się na pięcie stopy. Jego ucisk bywa przyczyną intensywnego bólu, który znacząco ogranicza sprawność ruchową.
Rwa kulszowa - jak leczyć korzonki?

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Któż z nas chociaż raz w życiu nie doświadczył bolesnego ataku korzonków? Dowiedz się, czym jest rwa kulszowa oraz, jak ją leczyć, by szybko wrócić do formy i pełnej sprawności ruchowej.

Ból towarzyszący nadwyrężeniu nerwu kulszowego to nic innego jak rwa kulszowa, nazywana również atakiem korzonków nerwowych. Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych babcinych sposobów na uśmierzenie bólu.

Chociaż przypadłość ta samoistnie przechodzi po kilku albo kilkunastu dniach, nie warto czekać i cierpieć. Dowiedz się, jak leczyć korzonki domowymi metodami. Nie pozwól, by rwa kulszowa położyła Cię na długie dni do łóżka!

Rwa kulszowa – jak rozpoznać atak?

Bóle korzeni nerwowych lub rwa kulszowa pojawiają się w wyniku ucisku na bardzo długi nerw kulszowy. Mogą być one wywołane urazem kręgów lędźwiowych, przykurczami pobliskich mięśni lub stanem zapalnym tego nerwu. Ból w takim przypadku może przejawiać się w rozmaity sposób.

Mogą występować:

  • Lekkie mrowienie w stopach
  • Skurcze, spazmy lub ból od biodra do kolana
  • Uczucie zakwasów lub odrętwienia
  • Ból w stylu “porażenie prądem” w nogach, który jednak może się przemieszczać na inne obszary ciała
  • Silny ból, który uniemożliwia chodzenie i normalne funkcjonowanie na co dzień

Kto jest najbardziej narażony na atak rwy kulszowej?

Niektóre osoby są bardziej podatne na ataki rwy kulszowej niż inne. Ci, którym szczególnie zagraża silny ból związany z uciskiem nerwu kulszowego to:

Promieniujący ból kręgosłupa
  • Chorzy na zapalenie stawów lub osteoporozę
  • Palacze
  • Osoby, które na co dzień podnoszą ciężkie przedmioty (np. w pracy lub podczas intensywnego treningu siłowego)

Chcesz się dowiedzieć więcej? Zobacz też artykuł: Punkt Ling Gu – skuteczny sposób na rwę kulszową

Jak leczyć korzonki naturalnymi metodami?

Pamiętaj, że rwa kulszowa atakuję niespodziewanie. Gdy wystąpi silny ból, powinieneś niezwłocznie udać się do lekarza. Z pewnością przepisze ci on odpowiednie leki przeciwbólowe (analgetyki) i doradzi ci, jak leczyć korzonki.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby w naturalny sposób “pomóc” organizmowi w szybszym powrocie do pełnej sprawności. Domowych, babcinych sposobów na złagodzenie bólu jest cały ogrom. Poniżej znajdziesz obszerną listę najpopularniejszych remediów!

Przynoszące ulgę okład

  • Ugotuj 4 ziemniaki i rozgnieć je, aż do uzyskania purée. Następnie wyłóż je na czystą, dużą chustkę i przyłóż niczym tynk do obolałej części pleców. Przymocuj dokładnie taśmą tak, aby chustka dobrze przytrzymywała ziemniaczany okład. Usuń dopiero po ostygnięciu. Powtarzaj zabieg kilka razy dziennie.
  • Przyłóż do bolącego miejsca kilka ciepłych liści kapusty i pozostaw tak długo, aż utracą ciepło. Substancje z liści kapusty pomagają leczyć korzonki, gdyż mają moc szybkiego i skutecznego łagodzenia stanów zapalnych.
  • Przygotuj okład z naparu z chmielu. Gotuj ziele przez około 10 minut, a następnie zawiń je w gazę i przyłóż do bolącego miejsca. Pamiętaj, że im cieplejszy okład, tym lepiej! Staraj się jednak nie oparzyć! Dodatkowo przykryj okład i ciało wełnianym kocem, aby lepiej zatrzymać ciepło. Powstały wywar możesz wykorzystywać wielokrotnie, nie zapomnij jednak o jego podgrzaniu przed każdym zastosowaniem.
Liście kapusty pomagają leczyć korzonki
  • Gotuj przez 5 minut garść rozmarynu w pół litrze wody. Usuń z ognia i nasącz wydobywającą się parą czystą chustkę. Następnie namocz tkaninę octem i nacieraj bolesne miejsca. Rozmaryn z alkoholem świetnie łagodzą ból oraz rozluźniają nerwy i mięśnie.
  • Do 300 ml wody dodaj garść otrębów oraz garść mięty zielonej i następnie dokładnie zmiksuj. Kolejnym krokiem jest podgrzewanie mikstury przez 8 minut. Nasącz nią chusteczkę lub płatek kosmetyczny i przyłóż do bolącego miejsca. Pozostaw na godzinę.
  • Do szklanki wrzącej wody dodaj łyżeczkę sproszkowanej jemioły, przykryj i pozostaw na całą noc. Następnego ranka odgrzej i niezwłocznie przyłóż napar z jemioły w formie okładu do bolącego miejsca.

Kojący masaż

  • Przekrój na pół cebulę i użyj jej soczyste wnętrze do masażu bolących miejsc. Pamiętaj, by wykonywać ruchy okrężne przez około 10 minut. Staraj się powtarzać zabieg co 1,5-2 godziny (lub częściej, jeśli to konieczne). Możesz wykorzystać do masażu również drugą połówkę cebuli.
  • Masuj nerw kulszowy, nacierając go mieszanką 2 łyżeczek olejku sezamowego z łyżeczką sproszkowanego imbiru.
  • Wykonuj delikatny masaż okrężnymi ruchami, wykorzystując do tego olejek lniany lub tran.
  • Zmieszaj litr oliwy z oliwek, 150 g nagietka, 100 g babki i 200 g dziurawca zwyczajnego. Wszystkie składniki gotuj na małym ogniu przez 4 godziny. Następnie zdejmij z ognia i pozostaw do ochłodzenia. Przechowuj przez miesiąc w szklanym słoiku z hermetycznym zamknięciem, z dala od promieni słonecznych. Stosuj miksturę do wykonywania delikatnego masażu w miejscach dotkniętych rwą kulszową.

Rozluźniające napary i nalewki

  • Pij napary z waleriany lub passiflory, które działają odprężająco i rozluźniają mięśnie w okolicach korzeni nerwowych, zwłaszcza w przypadku, gdy atak jest wywołany skurczami, które z kolei wywierają ucisk na nerw.
  • Pokrój 50 g świeżej rzodkwi (nie usuwaj skórki) i dokładnie umyj. Następnie zalej ją litrem białego wina i odstaw na 3 tygodnie. Po upływie tego czasu, przecedź. Pij 2 szklanki nalewki dziennie, po obiedzie i po kolacji.
  • Do gotującej się szklanki wody wrzuć odrobinę anyżku, majeranku, rozmarynu i mięty. Odstaw napar na 5 minut i wypij, najlepiej tuż przed pójściem spać.
  • Przygotuj wywar z pół litra wody i małego kawałka kory wierzby. Gotuj przez 15 minut, a następnie odcedź, usuwając resztki kory. Pij szklankę naparu co 8 godzin – ukoi on ból dzięki zawartości salicyny.
  • Do litra wody wrzuć po łyżce tymianku, pokrzywy i oregano. Całość gotuj przez 15 minut, po czym wyłącz ogień, odstaw wywar na 5 minut, a następnie przecedź. Pij dwa razy dziennie.
Filiżanka naparu z tymianku
  • Do butelki z winem wrzuć garść umytych igieł sosnowych. Pozostaw do wymoczenia przez 7 dni, a następnie dodaj łyżeczkę miodu. Pij lekarstwo przez kolejnych 40 dni tuż przed pójściem spać.
  • Przygotuj sok z ziemniaków, selera lub buraka i marchewki. W celu uzyskania jak najlepszych rezultatów codziennie wypijaj jedną szklankę.
  • Wrzuć dwa zmiażdżone ząbki czosnku do połowy szklanki letniego mleka. Wypijaj mieszankę mleka czosnkowego 2 razy dziennie przez tydzień. Uważaj jednak na czosnek, ponieważ nie jest on zalecany dla chorych przyjmujących leki przeciwzakrzepowe, cierpiących na wrzody lub krwotoki.

Pamiętaj, by przy ataku rwy kulszowej pić dużo wody – jest to doskonały sposób na łagodzenie bólu. Zwiększona ilość przyjmowanych płynów bardzo korzystnie wpływa bowiem na poprawę krążenia krwi w organizmie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Valat, J. P., Genevay, S., Marty, M., Rozenberg, S., & Koes, B. (2010). Sciatica. Best Practice and Research: Clinical Rheumatology. https://doi.org/10.1111/ijfs.13672
  • Bertram Watson, W. (1912). The diagnosis and treatment of sciatica. British Medical Journal. https://doi.org/10.1136/bmj.1.2678.946
  • Stafford, M. A., Peng, P., & Hill, D. A. (2007). Sciatica: A review of history, epidemiology, pathogenesis, and the role of epidural steroid injection in management. British Journal of Anaesthesia. https://doi.org/10.1093/bja/aem238

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.