Siemię lniane na oczyszczenie jelit

Siemię lniane na oczyszczenie jelit

Ostatnia aktualizacja: 26 października, 2018

W ostatnich latach siemię lniane stało się bardzo popularnym produktem spożywczym, ponieważ wykazano jego doskonałe właściwości. Okazało się, że siemię lniane korzystnie wpływa na stan naszego zdrowia dzięki wysokiej zawartości składników odżywczych i kwasów tłuszczowych omega-3.

Siemię lniane to nasiona składające się aż w 40% z jadalnego błonnika. Jedną trzecią stanowi błonnik rozpuszczalny, a reszta jest błonnikiem w jego odmianie nierozpuszczalnej.

Rozpuszczalny błonnik jest odpowiedzialny za wychwytywanie toksyn. Natomiast wersja nierozpuszczalna bierze udział w stymulowaniu procesów usuwania wszelkich odpadów z organizmu.

Z tego powodu siemię lniane można wykorzystać do oczyszczenia wnętrza jelita grubego i przywrócenia prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego.

Z uwagi na wysoką zawartość błonnika, tłuszczów wielonienasyconych i związków fitochemicznych, takich jak lignany ten produkt spożywczy może być naprawdę potężnym sojusznikiem w naszych staraniach o zapewnienie dobrego stanu jelita grubego. Dzieje się tak, nie tylko dlatego, że pomaga usunąć toksyny z organizmu, ale również dlatego, że przyczynia się do jego prawidłowego funkcjonowania i zachowania dobrego stanu zdrowia.

Siemię lniane: korzystne właściwości dla oczyszczania jelita grubego

Siemię lniane ma łagodne działanie przeczyszczające, które sprzyja trawieniu i pomaga w sprawnym przechodzeniu odpadów przez cały układ pokarmowy. Produkt ten posiada właściwości stymulujące ruchy robaczkowe jelit. U wielu osób są one zbyt delikatne i mogą z tego powodu powodować dolegliwości w postaci przewlekłych zaparć.

Zaparcia to problem zdrowotny, który może być przyczyną wielu różnych powikłań. Gdy ruchy jelit są niewystarczające intensywne, dochodzi do odkładania się nadmiernej ilości odpadów w organizmie. Może to powodować także inne poważne problemy zdrowotne.

Łyżka siemienia lnianego

Z tego też powodu siemię lniane spożywane odpowiednio często może okazać się jednym z najlepszych sojuszników w przypadku zaparć. Jego właściwości przeczyszczające powodują zmiękczenie kału i zapewniają mu lepszy poślizg, co znacznie ułatwia jego usunięcie z organizmu.

Siemię lniane ma właściwości odtruwające organizm, co pozwala skuteczniej wyeliminować substancje toksyczne, nagromadzone odpady, nadmiar substancji o wysokim stopniu kwasowości. Dodatkowo pozwala wyeliminować przykre dolegliwości wywoływane przez gazy jelitowe.

Ze względu na wysoką zawartość błonnika, kwasów tłuszczów oraz silne działanie oczyszczające, siemię lniane jest bardzo pomocne w leczeniu problemów układu pokarmowego. To bardzo istotne, gdyż takie problemy zwykle wpływają na nasz ogólny stan zdrowia i samopoczucie.

Produkt ten redukuje efekty niestrawności i zmniejsza stan zapalny wywołany przez hemoroidy. Ponadto odbudowuje florę jelitową w przewodzie pokarmowym, redukuje uchyłki i poprawia pracę jelit.

Właściwości, z jakich znane jest siemię lniane, mogą również pomóc tym osobom, które cierpią na zespół jelita drażliwego. Zmniejsza ono bowiem objawy tej choroby i zapobiega powstawaniu dyskomfortu podczas wykonywania codziennych czynności.

Jak naturalnie oczyścić jelito grube, wykorzystując siemię lniane?

  • Najlepiej kupić siemię lniane niepoddane procesowi łuskania. Dzięki temu będziemy mogli skorzystać ze wszystkich korzyści oferowanych przez siemię lniane. W takiej postaci ma ono więcej błonnika, zarówno rozpuszczalnego, jak i nierozpuszczalnego. To zapewnia większą skuteczność procesu oczyszczania jelita grubego.
  • Aby ułatwić sobie spożywanie siemienia lnianego i jednocześnie skorzystać ze wszystkich jego zalet, należy żuć poszczególne ziarna wraz z ich łupinami tak, aby powstała z nich drobna mączka, którą następnie można łatwo połknąć.
  • Należy unikać spożywania pełnych ziaren, ponieważ siemię lniane w takiej postaci jest o wiele trudniejsze do strawienia.
  • Gdy przygotujesz sobie mączkę z siemienia lnianego, spożywaj ją w liczbie dwóch łyżek dziennie. Możesz przyjmować ją w postaci bezpośredniej lub po rozpuszczeniu w połowie szklanki wody, lub soku. Aby ułatwić sobie jej połknięcie, można również namoczyć mączkę w wodzie przez około dwie godziny przed jej wypiciem.
  • Inną godną uwagi opcją jest namoczenie siemienia lnianego w wodzie, a następnie dokładne jej zmiksowanie za pomocą blendera.

Kiedy przerwać stosowanie siemienia lnianego?

Jelito grube

Czas stosowania zabiegu oczyszczającego jelita grubego opartego o siemię lniane jest właściwie nieograniczony i zależy od indywidualnych cech każdego człowieka.

Po pierwsze należy mieć pod kontrolą stan zapalny jelita grubego oraz szereg toksyn, które mogły się skutkiem tego schorzenia odłożyć w organizmie.

Najlepiej jest jeść siemię lniane dosyć często. Pozwoli skutecznie walczyć z zaparciami i wrócić do standardowego wypróżnienia się dwa lub trzy razy dziennie, jak dawniej.

Po uzyskaniu satysfakcjonujących rezultatów możesz przestać spożywać siemię lniane. Nie będzie jednak stanowiło problemu dalsze traktowanie go jako jednego ze składników codziennej diety.

Co jeszcze jest ważne dla dobrego stanu jelita grubego?

  • Pamiętaj, że ta naturalna metoda leczenia może być bardzo skuteczna, o ile zachowujesz konsekwencję w jej stosowaniu.
  • Zwiększ ilość spożywanych pokarmów bogatych w błonnik, takich jak produkty pełnoziarniste, owoce i warzywa. Spróbuj też zmienić swoją dietę i wyeliminować pokarmy, które mogą być szkodliwe dla Twojego zdrowia.
  • Przejdź na zdrowszy styl życia, dobrze się wysypiaj każdego dnia, uprawiaj ćwiczenia fizyczne, jedz powoli, pij dziennie wystarczającą ilość wody itp.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.